Novou verzi Photoshopu si již nekoupíte, musíte si ji předplatit

Novou verzi Photoshopu si již nekoupíte, musíte si ji předplatit

Adobe končí s prodejem Photoshopu (a nejen s ním). Nově si jej bude možné pořídit pouze v rámci služby Creative Cloud s měsíčním předplatným.

V těchto dnech probíhá konference Adobe MAX, na které firma představuje své novinky. Kromě nových funkcí oznámila také změnu prodejního modelu. Nově si již Photoshop ani další programy z balíku Creative Suite jednorázovým nákupem nepořídíte.

Adobe pouze doprodá zbývající zásoby verze CS6 a poté již bude všechny tlačit do služby Creative Cloud. Bohužel to také znamená, že žádnou z nových funkcí pouze rok stará verze CS6 nedostane. Adobe bude nadále dodávat pouze bezpečností aktualizace. Kdo bude tedy chtít využít například nového nástroje pro odstranění rozmazání obrazu, bude muset sáhnout po měsíčním předplatném.

To začíná na 24,59 EUR/měsíc za samotný Photoshop, 61,49 EUR/měsíc pak firma vyžaduje, pokud budete chtít využít více aplikací. Navíc je nutný závazek na jeden rok, bez něj stojí úplný plán dokonce 92,24 EUR/měsíc.

Velice špatnou zprávou je ceník pro studenty. Doposud jim Adobe nabízelo slevu 80%, od nynějška budou mít smůlu a muset platit měsíční předplatné ve stejné výši jako všichni ostatní. Jako slabou útěchu nabízí firma studentům a vzdělávacím institucím slevu na 19,99 EUR/měsíc platnou první rok při registraci do 25. června.

1.jpg 

Adobe alespoň myslelo na stávající majitele. Pro všechny, kdo vlastní Creative Suite ve verzi CS3 a novější jsou připraveny výrazné slevy. Photoshop pak vyjde na 12,29 EUR/měsíc a celá sada na 36,89 EUR/měsíc. Majitelé poslední verze CS6 získají ještě vyšší slevu na celý balík aplikací na 24,59 EUR/měsíc.

V základu je pro všechny připraveno cloudové úložiště o velikosti 20 GB, pro firmy však existuje možnost rozšíření na 100 GB včetně dalších výhod. Podrobnosti naleznete na oficiálních stránkách.

Adobe si od tohoto odvážného kroku zřejmě slibuje pokles míry softwarového pirátství. Každý uživatel služby Creative Cloud se bude muset alespoň jednou za měsíc připojit k internetu, aby došlo k ověření platnosti předplatného. Ukrást novou verzi programů tak bude prakticky nemožné.

Pojďme se již ale podívat na novinky, které přinese nová verze Photoshopu označovaná jako CC. Mezi jednu z nejzajímavějších inovací patří již zmíněný nástroj pro odstranění rozmazání obrazu vlivem pohybu fotoaparátu. Redaktoři ze serveru The Verge jej již měli možnost vidět v akci a jeho funkčnost popisují jako „velice působivou“.

4.jpg 
Ukázka nové funkce pro doostření obrazu, zdroj: The Verge

Kromě něj vylepšilo Adobe také další dva nástroje pro zostření obrazu. Nástroj automatické zostření nově sám detekuje, které části obrazu chce uživatel zostřit a u kterých není zostření důležité, nedojde tak ke vzniku zbytečného šumu. Kromě toho byl vylepšen také algoritmus zostření použitý při zvětšování snímků, který je účinnější, než dříve.

2.jpg 
Zvětšování obrázků bude opět jednodušší, zdroj: The Verge

Mezi další zajímavé novinky patří možnost aplikovat změny Adobe Camera RAW ve Photoshopu jako vrstvu. Úpravy tak bude možné kdykoliv změnit či zrušit.

A tím výčet hlavních novinek končí. Ještě bych měl na závěr zmínit, že Adobe ukončilo vývoj aplikace Fireworks, oblíbené zejména mezi webdesignery. Místo ní v budoucnu přijde jiná aplikace schopná uspokojit požadavky stávajících uživatelů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud