Novinky z veletrhu PMA

13. března 2009
TWEET SDÍLET
Nebyli jste tam? Nevadí. Přinášíme přehled nejvýznamnějších produktů. Zrcadlovky, objektivy a především kompakty. To vše bylo možné shlédnout.

Veletrh PMA skončil a všichni ví, jaké modely fotoaparátů se budou nosit v první polovině letošního roku. Potvrdila se tendence útlumu ve výstavnictví, neboť většina výrobců na internetu předvedla své letošní novinky ještě před zahájením veletrhu. A tak skutečných novinek bylo pomálu. Zklamáni byli především ti, kteří čekali nové zrcadlovky od Nikonu, Canonu, Sony nebo Pentaxu.

Ucelená nabídka kompaktů

Tradiční značky uvedly celou řadu kompaktů, zahrnující zpravidla jeden pokročilý, několik stylových (z nichž jeden má dotykový displej), několik základních rodinných kompaktů a jeden outdoorový model. Novinky byly představeny ještě před veletrhem PMA a všem jsme na DIGIareně věnovali samostatné články. Lze říct, že pokrok v této oblasti se ubírá cestou softwarových vylepšení než kvalitnějšího hardwaru – například vysoce světelné optiky. Potěšitelné je, že mechanická stabilizace obrazu už není výsadou drahých kompaktů a můžeme se s ní setkat skoro u všech výrobků.

Klepněte pro větší obrázek 
Ucelená nabidka Canonu pro jaro 2009

Rozpoznávání tváře v záběru – to už tu bylo a dnes firmy soupeří kolik tváří jejich kompakt rozpozná. Jestli se tolik lidí vůbec vejde do jednoho záběru je věc druhá. Někteří výrobci jdou dál a své kompakty naučili sledovat AF systémem detekované obličeje a nebo přiřadit tváře ke jménu a při záběru na tyto osoby ostřit (první přiřazení musí pochopitelně provést fotograf).

Inteligentní automatika, tu musíte mít!

Novou a jistě užitečnou funkcí je inteligentní rozpoznání scény. Na DIGIareně bylo věnováno několik odstavců v čem tato funkce spočívá. Každý nový digitál tuto „fíčuru“ nabízí a zdá se, že piktogramům scénických režimů pomalu odzvonilo. Bude-li automatické rozpoznání scény fungovat spolehlivě, nebude nutné mást rodinné fotografy výběrem scénického režimu. U některých kompaktů jich totiž nalezneme víc než dvacet. Příští rok se nejspíš inteligentní automatiky dočkáme i v některých zrcadlovkách.

Na RAW zapomeňte

Softwarová výbava kompaktu umožňuje i vylepšení obrazu a tak se výsledná fotografie velmi liší od toho, co bylo zaznamenáno senzorem. Obraz projde odšuměním, vylepšením barev, úpravou dynamiky a to vše za účelem ostřejších, barevnějších a krásnějších fotografií. Kdybychom měli možnost vidět RAW, tak bychom se nejspíš zhrozili. Proto výrobci zůstávají u formátu JPEG a o RAW u kompaktů nižších tříd se s námi dělit nechtějí.

HD Video

Rozlišení 640 × 480 mají už jen dinosauři. „In“ je HD rozlišení, třicet snímků za sekundu a pokročilá komprimace obrazu. Některé kompakty dokáží používat inteligentní rozpoznání scény a rozpoznávání tváří i při natáčení videa. Čas ukáže, jestli HD-kompakt video fotografy zaujme.

Bezpečné ponory a pády s outdoorovými kompakty

Velmi zajímavý a jistě užitečný počin. V současné době na českém trhu jsou nebo v brzké době budou odolné kompakty od Canonu, Panasoniku, Olympusu a FujiFilmu. Výrobci vyřešili vnější koncepci fotoaparátu a slibují odolnost od tří do desíti metrů pod vodou a bezpečný pád z výšky do jednoho a půl metru. Bohužel do hi-tech těla umisťují objektivy s malým zoomem a světelností, fotografie z těchto kompaktů jsou spíše průměrné a ani jeden fotoaparát nepodporuje manuální režim. Jsme teprve na počátku a jsem si jistý, že od outdoorové sekce lze čekat mnohá zlepšení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon PowerShot D10 | Panasonic LUMIX DMC-FT1
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Olympus mju Tough-6000 | FinePix Z33WP

Ultrazoomy

Novým modelem X70 se předvedl Pentax. Dobrý dojem z objektivu trochu kazí malá výdrž baterií a HD video s poloviční rychlostí snímání.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pentax X70

Dalším ultrazoomem je Sony DSC-HX1. Nabízí 20násobný zoom a nový CMOS senzor s technologií Exmor, který má sice menší rozlišení, ale dokáže rychleji zaznamenat obraz s menším množstvím šumu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony DSC-HX1

Také FujiFilm vydal pokročilý kompakt FinePix S1500. Zoom objektivu je 12násobný a obraz je duálně stabilizovaný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
FujiFilm FinePix S1500

Posledním novým ultrazoomem je Kodak EasyShare Z915. Optický zoom je sice jen 10násobný, ale poloviční by měla být i jeho cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kodak EasyShare Z915

Nabízí někdo víc?

Technologických novinek jsme se paradoxně dočkali u méně slavných značek. Digitálem, který mne nejvíc upoutal, je Samsung WB100. Jeho vybavenost přesahuje obyčejný kompakt. Posuďte sami – displej z 460 000 úsporných LED diod, plný manuál včetně manuálního nastavení BW a formát RAW. Celek je nabízen ve slušivém retro-kabátě se dvěma budíky.

Klepněte pro větší obrázek 
Samsung WB100

Velký příslib lze očekávat od technologie SuperCCD EXR, kterou pro snímání obrazu jako první použil FujiFilm v kompaktu FinePix F200EXR. Super Senzor přes malé rozměry a vysoké rozlišení nabízí větší dynamický rozsah a méně zašuměné fotografie. Nejvyšší hodnota režimu vysoké citlivosti je ISO 12 800.

Klepněte pro větší obrázek 
FinePix F200EXR

Ricoh použil poněkud jinou metodu pro dosažení větší dynamiky senzoru. Kompakt Ricoh CX1 ze dvou těsně po sobě exponovaných snímků složí HDR fotografii s dynamickým rozsahem 12 EV. Myšlenka ušlechtilá, ale co pohyb fotoaparátu a scény? Bude výsledná fotografie vypadat přirozeně?

Klepněte pro větší obrázek 
Ricoh CX1

Co se u kompaktů nelepší a mohlo by?

Jistě je to rozlišení displeje. Hranici 230 000 pixelů překonává jen několik odvážlivců.
Světelnost objektivů. Minimální clona F2,8 v celém rozsahu je rarita.
Integrovaná podpora zápisu souřadnic GPS. Kompakty si sebou vozíme na dovolené po celém světě, nacvakáme spousty fotografií a doma marně přemýšlíme na kterém místě fotografie fotili.

Zrcadlovky bez zrcadel

Senzor hybridního kompaktu je velký jako u zrcadlovky, přenos obrazu z objektivu do kvalitního elektronického hledáčku je řešen digitálně a nepřítomnost zrcadla umožnila zmenšení těla. V loňském roce tuto koncepci jako první představil Panasonic modelem Lumix DMC-G1 a nazval ji micro four-thirds. Návštěvníkům PMA ukázal model druhé generace – Lumix DMC-GH1 s podporou AVCHD videa s stereo ozvučením. Kompakt má dva obrazové procesory a nový senzor, který by měl produkovat méně šumu při vysokých citlivostech.

Klepněte pro větší obrázek 
Lumix DMC-GH1

Druhým výrobcem, který se zabývá hybridními kompakty a pochlubil se výsledky bádání, je Samsung. Svoji koncepci s velikostí senzoru APS-C nazývá NX. Na veletrhu PMA zatím předvedl jen vitrínovou maketu bez podrobnějších specifikací.

Klepněte pro větší obrázek 
Samsung NX

Nové zrcadlovky v nedohlednu

Novinek mezi zrcadlovkami bylo poskrovnu. Slovy jedna jediná – Olympus E-620 – údajně nejmenší zrcadlovka na světě. 

 Klepněte pro větší obrázek 
Olympus E-620

Nikon se prezentoval loňskou vyrovnanou sestavou: profesionální hi-end D3X, poloprofi FullFrame D700 a D90 s natáčením HD videa. Ačkoli se internetem šířily zaručené zprávy o Nikonu D400, na jejich stánku jej nikdo nespatřil a šuškanda může pokračovat. Mnohem reálnější je očekával model v nejnižší třídě.

Poslední novinkou Canonu byl EOS 5D Mark II. Očekávaná DSLR reakce na modely Nikon D3X a Sony Alfa 900 se nekonala.

Od Sony lze očekávat mnohé. Model Alfa 900 byl překvapením pro celý svět. Na stánku se žádná novinka se zrcadlem neobjevila, ale je jisté, že Sony nespí a vyvíjí.

Pentax má nejvyšší čas přijít s inovací K-20D. Spokojenost jeho příznivců má své meze a tlak konkurence je velký.

FujiFilm nesplnil kuloárová očekávání a žádnou novinku neuvedl. Prezentoval se starším modelem S5 PRO.

Objektivy zachránila Sigma

Ani v této oblasti nebylo předvedeno mnoho novinek. Výjimku tvoří pouze Sigma, která představila tři zoomy pro APSC senzory pokrývající ohniskovou vzdálenost od 10 do 200 mm. Objektivy mají HSM ostření a dva z nich jsou stabilizované. Potěšitelné je, že Sigmy lze nasadit na těla značek Sigma, Canon, Nikon, Sony a Pentax.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
10–20mm F3,5 EX DC HSM | 18–50mm F2,8–4,5 DC OS HSM | 50–200mm F4–5,6 DC OS HSM

Pentax představil objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 15 mm pro své digitální zrcadlovky.

Klepněte pro větší obrázek 
Pentax-DA 15mm F4ED AL Limited

Panasonic doplnil Lumix DMC-GH1 dvěma objektivy. První z nich označil jako „HD ready“ a vybavil jej stabilizaci, druhý je širokoúhlý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumix G Vario 7-14mm f/4.0 | Lumix G Vario 14-140mm f/4.0-5.8

Má foto-veletrh smysl?

Je možné, že jsem na tu dálku nespatřil všechny novinky, o kterých by bylo záhodno psát. Veletrh za oceánem je minulostí a na zpravodajských webech zavládlo ticho. Oživení nastane, až se fotoaparáty objeví v expedičních skladech a na pultech obchodů a redaktoři budou mít co recenzovat a vy z čeho vybírat.

Otázkou zůstává, zda má cenu pořádat veletrhy fototechniky. Vždyť skutečných novinek, které byly světu představeny až na PMA, bylo pomálu. Většina výrobců představila své nové produkty ještě před zahájením veletrhu nebo se firmy prezentovaly stávajícím portfoliem, popřípadě maketami za sklem.


22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

Recenze mobilu Motorola Moto G200. Perfektní dostupný telefon pro hráče

** Skvělý cenově dostupný telefon pro hráče ** Má fantastický výkon a rychlý displej ** Mobil nemá žádnou zásadní slabinu

Jan Pánek
Vyšší třídaRecenze
Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

** Microsoft chtěl Surface Duo původně vydat s vlastním systémem ** Vypadal jako Windows Phone, přezdívalo se mu Andromeda OS ** A na prototypu můžete vidět, jak systém vypadá v praxi

Martin Chroust
PrototypWindows
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid
První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

** U Exynosu 2200 zatím neznáme takt ani jednoho z jader ** Dle benchmarků by CPU mohl mít výkon jako Snapdragon 888 ** U grafiky však čekejte dost výrazný náskok před konkurencí

Martin Chroust
Exynos 2200Snapdragon
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

** Někteří vědci se domnívají, že na Saturnově měsíci Mimasu se nachází vnitřní oceán ** Mají-li pravdu, byl by Mimas třetím měsícem Saturnu s podpovrchovým oceánem ** Je ironií, že badatelé se původně snažili prokázat pravý opak

Stanislav Mihulka
OceánSaturnMěsíc
Velký srovnávací test 11 procesorových chladičů

Velký srovnávací test 11 procesorových chladičů

Výběr chladiče na procesor se často podceňuje, přestože má přímý vliv na výkon a často bývá nejhlučnější komponentou sestavy. V tomto testu naleznete nejlepší a nejvýhodnější vzduchové chladiče současnosti.

Jan Pánek
ChladičSrovnáníTesty
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus