Novinky z dílny Nikonu – superzoomy s průměrnou světelností

18. ledna 2019
TWEET SDÍLET
Nikon představil dva nové přírůstky do řady kompaktních fotoaparátů Coolpix. Menší digitál nabídne 35× optický zoom, zatímco jeho větší sourozenec má zoom šedesátinásobný.

Poté, co Nikon začátkem podzimu vyrukoval s dvojicí fullframových bezzrcadlovek zcela nové řady Nikon Z a připravil také novější verzi nejlevnější zrcadlovky D3500, překvapil uvedením dvojice nových ultrazoomových fotoaparátů.

Ačkoli má Nikon v nabídce model P1000, který navazuje na svého předchůdce a nabídne vedle obřího optického zoomu (125×) také výkonnou stabilizaci, představil dvojici ultrazoomů, které v podstatě navazují na dřívější generaci velmi podobných fotoaparátů. Otázkou však zůstává, kdo bude cílovou skupinou těchto dvou digitálů. Jejich technické parametry jsou totiž průměrné a místy až lehce podprůměrné, zatímco cena úplně lidová není.

Nikon Coolpix B600

Levnější a větší model z uvedené dvojice nabídne 60násobný optický zoom s rozsahem ohnisek 24–1440 mm, který je možné ještě prodloužit funkcí Dynamic Fine Zoom až na 2 880 mm. Světelnost objektivu je však podprůměrných F3,3–6,5, což nijak neusnadní práci ve zhoršených světelných podmínkách. Optická skladba čítá 16 členů v 11 skupinách, přičemž je zaintegrována čtveřice čoček z ED skla a jedna ze Super ED skla. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, respektive 1 cm v režimu makro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazený snímač typu CMOS má velikost 1/2,3" a nabídne rozlišení 16 Mpx. Citlivost snímače je možné volit v rozmezí ISO 125 až 1600, vyšší hodnoty ISO 3200 a 6400 jsou k dispozici pouze při režimu plné automatiky. Vzhledem k velikosti snímače a omezenému rozsahu citlivosti tedy lze předpokládat vyšší hladinu šumu.

Tělo fotoaparátu je velmi podobné, jako u modelu P1000, tedy výrazný grip pro lepší držení doplňuje masivní tubus objektivu s kolébkou zoomu a tlačítkem pro rychlé odzoomování. Na horní straně však najdete pouze omezenou nabídku ovladačů – vedle hlavního vypínače je to spoušť s integrovaným ovládáním zoomu a volič expozičních režimů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při bližším pohledu na něj je jasné, že se jedná o fotoaparát určený především začátečníkům a nenáročným uživatelům, jelikož je k dispozici vedle automatického expozičního režimu pouze řada přednastavených scénických a motivových programů. Žádné pokročilé nastavení a práce s časem nebo clonou se zde bohužel nekoná.

Ostření pracuje s celkem 99 body a nabídne také pokročilé funkce jako je priorita ostření na obličej, sledování objektu nebo zaostřování s vyhledáváním hlavního objektu. K dispozici je samozřejmě i manuální režim ostření. Práci by měl usnadnit také optický stabilizátor obrazu, jeho účinnost však výrobce neuvádí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro komponování je k dispozici rozměrný 3" displej s rozlišením 921 000 obrazových bodů, který však není ani dotykový, ani výklopný. Při záznamu videosekvencí se aktivuje stabilizace kombinovaná, video může mít rozlišení maximálně Full HD při 30 sn./s.

Samozřejmostí je také Wi-Fi a Bluetooth rozhraní pro připojení k mobilnímu zařízení a možnost vzdálené práce s fotoaparátem. Na jedno nabití baterie by měl digitál zvládnout 280 snímků. Doporučená cena byla stanovena na 8 990 Kč. K dispozici bude Coolpix B600 v černé a červené barvě.

Nikon Coolpix A1000

Druhou novinkou je Coolpix A1000, který zaujme kombinací relativně malého těla a optického zoomu s 35násobným rozsahem. Rozsah ohnisek je v tomto případě 24–840 mm a při použití Dynamic Fine Zoom se prodlouží ohnisko až na 1 680 mm. Bohužel i v tomto případě je světelnost průměrných F3,4–6,9. Tentokrát použil Nikon celkem 14 čoček v 11 skupinách, z nichž jsou čtyři čočky z ED skla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snímač je shodný, jako u modelu B600, tedy CMOS typ o velikosti 1/2,3" a rozlišení 16 Mpx. Shodný je i rozsah nastavitelných citlivostí, ovšem nejvyšší hodnoty ISO 3200 a 6400 je možné zvolit i v pokročilých expozičních režimech. Ty nabídne digitál standardně čtyři P, S, A, M, lze však předpokládat, že průběh clony bude v tomto případě velmi krátký.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kompozice je možná také přes displej s úhlopříčkou 3" a rozlišením 1 036 000 obrazových bodů, tentokrát je ale displej výklopný a dotykový. Místo zůstalo i na elektronický hledáček, který má nepříliš vysoké rozlišení 1 166 000 bodů, velikost však výrobce neuvádí. Co jistě potěší milovníky videa, to je možné zaznamenat maximálně ve 4K UHD rozlišení v kodeku H.264. Statické snímky pak uložíte v JPEGu nebo v RAWu.

Také u tohoto modelu najdete Wi-Fi a Bluetooth pro připojení k mobilnímu zařízení a využití funkce SnapBridge. Baterie má udávanou shodnou výdrž 280 snímků, k dispozici bude digitál v černé a stříbrné barvě za doporučenou cenu 10 990 Kč.

Témata článku: Technika, Nikon, Superzoomy, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM