Novinky z dílny Nikonu – superzoomy s průměrnou světelností

18. ledna 2019
TWEET SDÍLET
Nikon představil dva nové přírůstky do řady kompaktních fotoaparátů Coolpix. Menší digitál nabídne 35× optický zoom, zatímco jeho větší sourozenec má zoom šedesátinásobný.

Poté, co Nikon začátkem podzimu vyrukoval s dvojicí fullframových bezzrcadlovek zcela nové řady Nikon Z a připravil také novější verzi nejlevnější zrcadlovky D3500, překvapil uvedením dvojice nových ultrazoomových fotoaparátů.

Ačkoli má Nikon v nabídce model P1000, který navazuje na svého předchůdce a nabídne vedle obřího optického zoomu (125×) také výkonnou stabilizaci, představil dvojici ultrazoomů, které v podstatě navazují na dřívější generaci velmi podobných fotoaparátů. Otázkou však zůstává, kdo bude cílovou skupinou těchto dvou digitálů. Jejich technické parametry jsou totiž průměrné a místy až lehce podprůměrné, zatímco cena úplně lidová není.

Nikon Coolpix B600

Levnější a větší model z uvedené dvojice nabídne 60násobný optický zoom s rozsahem ohnisek 24–1440 mm, který je možné ještě prodloužit funkcí Dynamic Fine Zoom až na 2 880 mm. Světelnost objektivu je však podprůměrných F3,3–6,5, což nijak neusnadní práci ve zhoršených světelných podmínkách. Optická skladba čítá 16 členů v 11 skupinách, přičemž je zaintegrována čtveřice čoček z ED skla a jedna ze Super ED skla. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, respektive 1 cm v režimu makro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazený snímač typu CMOS má velikost 1/2,3" a nabídne rozlišení 16 Mpx. Citlivost snímače je možné volit v rozmezí ISO 125 až 1600, vyšší hodnoty ISO 3200 a 6400 jsou k dispozici pouze při režimu plné automatiky. Vzhledem k velikosti snímače a omezenému rozsahu citlivosti tedy lze předpokládat vyšší hladinu šumu.

Tělo fotoaparátu je velmi podobné, jako u modelu P1000, tedy výrazný grip pro lepší držení doplňuje masivní tubus objektivu s kolébkou zoomu a tlačítkem pro rychlé odzoomování. Na horní straně však najdete pouze omezenou nabídku ovladačů – vedle hlavního vypínače je to spoušť s integrovaným ovládáním zoomu a volič expozičních režimů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při bližším pohledu na něj je jasné, že se jedná o fotoaparát určený především začátečníkům a nenáročným uživatelům, jelikož je k dispozici vedle automatického expozičního režimu pouze řada přednastavených scénických a motivových programů. Žádné pokročilé nastavení a práce s časem nebo clonou se zde bohužel nekoná.

Ostření pracuje s celkem 99 body a nabídne také pokročilé funkce jako je priorita ostření na obličej, sledování objektu nebo zaostřování s vyhledáváním hlavního objektu. K dispozici je samozřejmě i manuální režim ostření. Práci by měl usnadnit také optický stabilizátor obrazu, jeho účinnost však výrobce neuvádí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro komponování je k dispozici rozměrný 3" displej s rozlišením 921 000 obrazových bodů, který však není ani dotykový, ani výklopný. Při záznamu videosekvencí se aktivuje stabilizace kombinovaná, video může mít rozlišení maximálně Full HD při 30 sn./s.

Samozřejmostí je také Wi-Fi a Bluetooth rozhraní pro připojení k mobilnímu zařízení a možnost vzdálené práce s fotoaparátem. Na jedno nabití baterie by měl digitál zvládnout 280 snímků. Doporučená cena byla stanovena na 8 990 Kč. K dispozici bude Coolpix B600 v černé a červené barvě.

Nikon Coolpix A1000

Druhou novinkou je Coolpix A1000, který zaujme kombinací relativně malého těla a optického zoomu s 35násobným rozsahem. Rozsah ohnisek je v tomto případě 24–840 mm a při použití Dynamic Fine Zoom se prodlouží ohnisko až na 1 680 mm. Bohužel i v tomto případě je světelnost průměrných F3,4–6,9. Tentokrát použil Nikon celkem 14 čoček v 11 skupinách, z nichž jsou čtyři čočky z ED skla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snímač je shodný, jako u modelu B600, tedy CMOS typ o velikosti 1/2,3" a rozlišení 16 Mpx. Shodný je i rozsah nastavitelných citlivostí, ovšem nejvyšší hodnoty ISO 3200 a 6400 je možné zvolit i v pokročilých expozičních režimech. Ty nabídne digitál standardně čtyři P, S, A, M, lze však předpokládat, že průběh clony bude v tomto případě velmi krátký.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kompozice je možná také přes displej s úhlopříčkou 3" a rozlišením 1 036 000 obrazových bodů, tentokrát je ale displej výklopný a dotykový. Místo zůstalo i na elektronický hledáček, který má nepříliš vysoké rozlišení 1 166 000 bodů, velikost však výrobce neuvádí. Co jistě potěší milovníky videa, to je možné zaznamenat maximálně ve 4K UHD rozlišení v kodeku H.264. Statické snímky pak uložíte v JPEGu nebo v RAWu.

Také u tohoto modelu najdete Wi-Fi a Bluetooth pro připojení k mobilnímu zařízení a využití funkce SnapBridge. Baterie má udávanou shodnou výdrž 280 snímků, k dispozici bude digitál v černé a stříbrné barvě za doporučenou cenu 10 990 Kč.

Témata článku: Technika, Superzoomy, Nikon

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software