Novinky ve Photoshopu prakticky + nové aplikace pro iPad

23. června 2014
TWEET SDÍLET
Poslední verze Photoshopu CC dostala několik novinek. Přinášíme jejich přehled spolu s ukázkami praktického použití. Podívali jsme se také na nové aplikace pro iPad.

O novinkách, které Adobe představilo, jsme vás již informovali v předchozím článku. Nyní se podíváme na to, o jaké změny konkrétně jde. A začneme rovnou těmi hlavními, které by měly být argumentem pro upgrade na novou verzi.

Výběr zaostřených oblastí

Funkce focus masks neboli výběr zaostřených oblastí, v české verzi Photoshopu poněkud nešťastně přeložena jako „oblast zaměření“, dělá přesně to, co byste od ní čekali. Dokáže automaticky detekovat zaostřené oblasti a označit je.

Funguje poměrně spolehlivě, avšak málokdy budete s výsledkem ihned spokojeni. Označení vyžaduje prakticky vždy několik ručních korekcí. Funkce má problémy například s detekováním jemných textur na oblečení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka použití novinky v kombinaci s rozostřením pozadí

Osobně bych stále ve většině situací raději sáhnul po nástroji pro rychlý výběr. Dokáži s ním dosáhnout minimálně stejně dobrých výsledků a většinou i rychleji. Věřím však, že v některých situacích může novinka naopak ušetřit čas.

Nové filtry pro rozostření

Aktualizace dále přináší dva nové filtry pro rozostření. Jde o rozostření cesty a rozostření otočením. Oba mají za cíl přidat obrázkům trochu dynamiky. Jejich použití je poměrně snadné a při troše šikovnosti není problém simulovat techniku známou jako panning či rozpohybovat stojící auto.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka použití filtru rozostření cesty, vlevo fotografie před úpravami, vpravo po
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití filtru rozostření otočením, vpravo výsledná fotografie

Vylepšené vyplňování dle obsahu (Content-Aware)

Vylepšení doznala také funkce vyplňování dle obsahu. Na první pohled to poznáte pouze přidaným zatržítkem „Přízpůsobení barev“, nicméně změn si nelze nevšimnout ani po použití nástroje. Vylepšen byl kompletně algoritmus výpočtu obsahu pro vyplňované oblasti a rozdíl rozhodně není malý. Nový Content-Aware prostě funguje lépe, byť k dokonalosti mu ještě stále malý krůček chybí.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo 100 % výřez z obrázku po použití vyplnění dle obsahu ve verzi CS6, vpravo po použití v poslední verzi CC
 

Chytřejší „chytrá vodítka“

Co mě osobně však po chvíli používání posledního Photoshopu CC potěšilo nejvíce, byla chytřejší „chytrá vodítka“. Při přesouvání objektů či vrstev dochází k zobrazování jejich vzdáleností od ostatních vrstev. Objekty tak lze rozmísťovat rychleji a mít lepší přehled o vzdálenostech mezi nimi.

Při přesouvání dochází k zobrazování linek, které zvýrazňují kolmice od středů okolních objektů. U již rozmístěných vrstev pak stačí podržet tlačítko Ctrl a najet myší, čímž dojde k zobrazení informací o vzdálenostech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Další drobná vylepšení

Další vylepšení už jsou spíše drobnějšího charakteru. Například panel pro výběr barvy využívá místo jezdců paletu nebo nástroj štětec zobrazuje poslední použitá přednastavení. V písmech dokáže Photoshop lépe vyhledávat a stahovat snadno nové prostřednictvím služby Typekit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V nastavení přibyla stránka s experimentálními funkcemi, kde mohou být aktivovány nové, zatím neodladění funkce.

V další kapitole se podíváme na nové aplikace pro iPad.

Témata článku: Fotografický software, Adobe Photoshop