Novinky ve Fujifilmu – od každého něco

19. ledna 2015
TWEET SDÍLET
Fujifilm představil celkem pět nových fotoaparátů které pokrývají prakticky všechny produktové řady – od ultrazoomu přes odolný kompakt až po prémiový kompakt a stylovou bezzrcadlovku s vyměnitelnými objektivy.

Podobně jako ostatní výrobci, i Fujifilm představil začátkem roku hned několik nových produktů, aby byl konkurenceschopný a držel krok s ostatními. Na rozdíl od konkurence však nejsou novinky z jedné produktové řady, ale pokrývají řady hned čtyři.

Fujifilm FinePix S9900W a S9800

Dvojice ultrazoomů je prakticky totožná, jediným rozdílem je zabudované Wi-Fi rozhraní u modelu S9900W. Jinak se jedná o fotoaparáty, které svým vzhledem na první pohled evokují digitální zrcadlovku – masivní tělo, velký objektiv, množství ovládacích prvků.

Asi nejvýraznější částí digitálu je objektiv s 50× optickým zoomem a rozsahem 24–1200 mm, který však nabídne zajímavou světelnost F2,9–6,5 – otázkou je, jaká bude světelnost na středním ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotný objektiv byl pravděpodobně dobře odladěn neboť obsahuje hned tři asférické čočky, které doplňuje dvojice členů z ED skla. Při takto obrovském rozsahu ohnisek již není možné spoléhat se pouze na pevné držení, proto je k dispozici také stabilizace. Ta pracuje na principu plovoucího uložení čočky v objektivu a stabilizuje v pěti osách. Lepší držení je podpořeno také ovládáním zoomu na levé straně objektivu.

Klepněte pro větší obrázek 

Uvnitř fotoaparátu je BSI CMOS snímač velikosti 1/2,3“ s rozlišením 16,2 Mpx, nejvyšší nastavitelná citlivost je ISO 12 800. Video umí S9900W/S9800 natáčet v rozlišení full HD při rychlosti až 60 sn./s. K dispozici je také záznam rychlostí 480 sn./s při velikosti snímku 320×120 bodů. Sériové snímání pracuje rychlostí 10 sn./s, avšak pouze do 10 snímků.

Bezdrátová konektivita modelu S9900W umožňuje jednak sdílení snímků a videí, jednak je možné obrázky přímo odesílat například do počítače a především po spárování s mobilním zařízením s instalovanou aplikací Fujifilm Camera Remote, je možné fotoaparát vzdáleně ovládat.

Klepněte pro větší obrázek 

Na otočném voliči je plná nabídka poloautomatických režimů, které doplňuje automatika, manuální nastavení, scénické režimy a motivové programy. Zajímavá je v této kategorii aparátů také funkce intervalového fotografování (timelaps), která aktivuje závěrku v maximálním rozestupu 10 minut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro kompozici je možné využít displeje o velikosti 3“ a rozlišení 460 000 obrazových bodů anebo elektronický hledáček, který pokrývá 97 % snímané scény a nabídne rozlišení 920 000 bodů. Napájení je pak v režii čtveřice AA baterií.

Fujifilm FinePix XP80

Drobný model FinePix XP80 je další generací odolného kompaktu, který by měl nabídnout bezstarostné fotografování všem milovníkům outdoorových aktivit. Fotoaparát plní normu IP68 a je vodotěsný do 15 metrů, pád by  měl vydržet z výšky 1,75 metrů a fungovat bude i při -10°C. Tělo je navíc prachuvzdorné, což je zajištěno řadou těsnění na kritických místech, jako je například vstup pro baterii a paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř fotoaparátu je podobný snímač, jako u první novinky, tedy BSI CMOS s rozlišením 16,4 Mpx a velikostí 1/2,3“. Snímač umí kromě fotografií také zaznamenávat video ve full HD rozlišení. Objektiv je periskopové konstrukce a nabídne pětinásobný optický zoom s rozsahem 28–140 mm při světelnosti F3,9–4,9. Displej o velikosti 2,7“ má rozlišení 460 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Předsádka rozšíří nejkratší ohnisko na 18 mm (ekvivalent 35 mm) 

Specialitou je pak režim Action Camera, který je dostupný po připevnění volitelné předsádky. V takovém případě se změní nejširší ohnisko na 18 mm a vypne se zadní displej pro delší výdrž baterie. Součástí předsádky je také malý držák, umožňující připevnit fotoaparát například na oblečení nebo kolo/lyže apod. Nezbytná je v této kategorii kompaktů také bezdrátová konektivita, která umožňuje jak dálkové ovládání, tak i sdílení snímků prostřednictvím mobilních zařízení.

Témata článku: Objektivy, Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Fujifilm, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz