Podobně jako ostatní výrobci, i Fujifilm představil začátkem roku hned několik nových produktů, aby byl konkurenceschopný a držel krok s ostatními. Na rozdíl od konkurence však nejsou novinky z jedné produktové řady, ale pokrývají řady hned čtyři.
Fujifilm FinePix S9900W a S9800
Dvojice ultrazoomů je prakticky totožná, jediným rozdílem je zabudované Wi-Fi rozhraní u modelu S9900W. Jinak se jedná o fotoaparáty, které svým vzhledem na první pohled evokují digitální zrcadlovku – masivní tělo, velký objektiv, množství ovládacích prvků.
Asi nejvýraznější částí digitálu je objektiv s 50× optickým zoomem a rozsahem 24–1200 mm, který však nabídne zajímavou světelnost F2,9–6,5 – otázkou je, jaká bude světelnost na středním ohnisku.
Samotný objektiv byl pravděpodobně dobře odladěn neboť obsahuje hned tři asférické čočky, které doplňuje dvojice členů z ED skla. Při takto obrovském rozsahu ohnisek již není možné spoléhat se pouze na pevné držení, proto je k dispozici také stabilizace. Ta pracuje na principu plovoucího uložení čočky v objektivu a stabilizuje v pěti osách. Lepší držení je podpořeno také ovládáním zoomu na levé straně objektivu.
Uvnitř fotoaparátu je BSI CMOS snímač velikosti 1/2,3“ s rozlišením 16,2 Mpx, nejvyšší nastavitelná citlivost je ISO 12 800. Video umí S9900W/S9800 natáčet v rozlišení full HD při rychlosti až 60 sn./s. K dispozici je také záznam rychlostí 480 sn./s při velikosti snímku 320×120 bodů. Sériové snímání pracuje rychlostí 10 sn./s, avšak pouze do 10 snímků.
Bezdrátová konektivita modelu S9900W umožňuje jednak sdílení snímků a videí, jednak je možné obrázky přímo odesílat například do počítače a především po spárování s mobilním zařízením s instalovanou aplikací Fujifilm Camera Remote, je možné fotoaparát vzdáleně ovládat.
Na otočném voliči je plná nabídka poloautomatických režimů, které doplňuje automatika, manuální nastavení, scénické režimy a motivové programy. Zajímavá je v této kategorii aparátů také funkce intervalového fotografování (timelaps), která aktivuje závěrku v maximálním rozestupu 10 minut.
Pro kompozici je možné využít displeje o velikosti 3“ a rozlišení 460 000 obrazových bodů anebo elektronický hledáček, který pokrývá 97 % snímané scény a nabídne rozlišení 920 000 bodů. Napájení je pak v režii čtveřice AA baterií.
Fujifilm FinePix XP80
Drobný model FinePix XP80 je další generací odolného kompaktu, který by měl nabídnout bezstarostné fotografování všem milovníkům outdoorových aktivit. Fotoaparát plní normu IP68 a je vodotěsný do 15 metrů, pád by měl vydržet z výšky 1,75 metrů a fungovat bude i při -10°C. Tělo je navíc prachuvzdorné, což je zajištěno řadou těsnění na kritických místech, jako je například vstup pro baterii a paměťovou kartu.
Uvnitř fotoaparátu je podobný snímač, jako u první novinky, tedy BSI CMOS s rozlišením 16,4 Mpx a velikostí 1/2,3“. Snímač umí kromě fotografií také zaznamenávat video ve full HD rozlišení. Objektiv je periskopové konstrukce a nabídne pětinásobný optický zoom s rozsahem 28–140 mm při světelnosti F3,9–4,9. Displej o velikosti 2,7“ má rozlišení 460 000 bodů.
Předsádka rozšíří nejkratší ohnisko na 18 mm (ekvivalent 35 mm)
Specialitou je pak režim Action Camera, který je dostupný po připevnění volitelné předsádky. V takovém případě se změní nejširší ohnisko na 18 mm a vypne se zadní displej pro delší výdrž baterie. Součástí předsádky je také malý držák, umožňující připevnit fotoaparát například na oblečení nebo kolo/lyže apod. Nezbytná je v této kategorii kompaktů také bezdrátová konektivita, která umožňuje jak dálkové ovládání, tak i sdílení snímků prostřednictvím mobilních zařízení.
Pokračování 2 / 2
Prémiový a přizpůsobivý
Druhou dvojici novinek od Fujifilmu spojuje retro design, ve kterém je vyvedena prakticky celá řada bezzrcadlovek X. V této produktové řadě přibyl jeden model, druhý pak spadá mezi prémiové kompakty.
Fujifilm XQ2
Stylové kompakty s velkým snímačem a světelným objektivem jsou v poslední době tím jediným, co má v podstatě smysl kupovat, pokud chcete kompakt jako doplněk pro každodenní nošení, ale nechcete tahat velký přístroj.
A přesně toho se drží i novinka XQ2 – uvnitř totiž najdeme snímač X-Trans CMOS II, který používají ve větší variantě i nové modely bezzrcadlovek X Series. V tomto kompaktu však má velikost 2/3“ a rozlišení 12 Mpx, navíc není osazen lowpass fitrem, takže výsledný obraz by měl být perfektně ostrý. Rozsah citlivostí je ISO 100–12 800.
Mimo ukládání do JPEGu je zde samozřejmě i možnost fotografování do formátu RAW, který lze editovat i přímo ve fotoaparátu. Video pak zvládá XQ2 ve full HD při 60 snímcích za sekundu. Při natáčení značně vypomáhá také optická stabilizace obrazu, která by měla pomoci udržet časy až o 3 EV delší. Podle výrobce je kompakt odladěn tak, že má nejrychlejší autofokus na světě (ve srovnání s ostatními kompakty vybavenými v prosinci 2014 snímačem velikosti 2/3“).
Objektiv má univerzální rozsah 25–100 mm a obsahuje čtyři asférické prvky a tři členy z nízkorozptylového ED skla. Všechny čočky jsou pak opatřeny novou ochrannou vrstvou Fujinon HT-EBC, která má eliminovat odlesky. Světelnost objektivu je F1,8–4,9 a po softwarové stránce by měla sklu pomáhat funkce Lens Modulation Optimizer, která koriguje optické jevy jako je například difrakce.
Nový je obrazový snímač EXR II, který doplňuje klasickou paletu expozičních režimů o několik přednastavených motivových programů a samozřejmě i nezbytnou řadu filtrů. K nim nově přibylo nastavení Classic Chrome, které má simulovat barevné podání dříve používaných kinofilmů od Fuji.
Samotné tělo je z plastu a slitiny hliníku a nabídne poměrně malé množství ovládacích prvků – čtyři tlačítka a otočný volič s potvrzovacím středem je vše co na zadní straně najdete. Hlavním ovládacím prvkem je pak otočná objímka objektivu, které je možno přiřadit v menu několik funkcí.
Hledáček byste hledali marně, jeho funkci zde převzal displej s úhlopříčkou 3“ a rozlišením 920 000 obrazových bodů. Antireflexní vrstva by měla zajistit dobrý pozorovací úhel 85° ve svislém i vodorovném směru. Focus peaking pak napomáhá při ručním ostření. Mezi doplňky pro fotoaparát se objeví originální kožené pouzdro a také podvodní obal. Podobně jako u předchozích novinek, i zde je k dispozici Wi-Fi pro bezdrátový přenos snímků a vzdálené ovládání.
Fujifilm X-A2
Poslední představenou novinkou je bezzrcadlovka s označením X-A2, který navazuje na svého předchůdce a přináší několik vylepšení a změn. Tou nejviditelnější je osazení nového výklopného displeje, který má i tzv. selfie mód pro autoportréty. Vyklopení je možné v úhlu 175°. Novinkou je také režim ostření s detekcí očí.
Snímač použitý v modelu X-A2 je velikost APS-C s rozlišením 16,2 Mpx a nabídne citlivost v rozsahu ISO 100 až 25 600, snímky je možné ukládat jak v JPEGu, tak v RAWu. Video zvládne fotoaparát natáčet ve full HD režimu při 30 snímcích za sekundu. Celkově by měly být zrychlené veškeré odezvy fotoaparátu díky novému procesoru EXR II, který navíc přidává (stejně jako u XQ2) nový filtr Classic Chrome.
Standardní nabídka objektivů pro řadu X bude samozřejmě kompatibilní i s tímto fotoaparátem. Nový však je setový objektiv XC16–50 mm F3,5–5,6 OIS II, který má upravenou optickou konstrukci a zvládne ostřit už od 15 cm (cca 7 cm od vstupní čočky objektivu). Druhým inovovaným sklem je XC50–230 F4,5–6,7 OIS II s upravenou optickou stabilizací, která má účinek 3,5 EV.
Nezbytným doplňkem je Wi-Fi rozhraní, které komunikuje s mobilními zařízeními přes aplikaci Fujifilm Camera Application a umožňuje sdílení, přenos a tisk snímků na tiskárně Instax Smartphone. O vzdáleném ovládání výrobce nehovoří. V rámci příslušenství bude k dispozici kožené pouzdro, grip pro lepší držení a sada dvou mezikroužků.