Novinky v Canonu – dvě zrcadlovky, bezzrcadlovka se 4K a chytrý blesk

27. února 2018
TWEET SDÍLET
Canon představil trojici fotoaparátů určených začínajícím fotografům – základní model DSLR EOS 4000D, o píď pokročilejší EOS 2000D a zajímavou bezzrcadlovku EOS M50. Jako třešničku na dortu přidal Canon inteligentní blesk Speedlite 470EX-AI.

Canon EOS 2000D a 4000D: základ základu

Specifikace obou zrcadlovek jsou takřka totožné. Vzhledem ke kategorii, do níž přístroje spadají, je nutné počítat se starším hardwarovým i softwarovým vybavením i okleštěnou nabídkou funkcí. Poněkud zvláštní je ovšem fakt, že model 4000D je takřka dvojčetem dva roky starého Canonu 1300D, ovšem s menším displejem – jedná se tedy aktuálně o nejnižší linii DSLR Canonu. Stejně tak přímý následník EOS 2000D převzal takřka kompletně výbavu po Canonu EOS 1300D. Jedinou podstatnou změnou je inovovaný snímač a funkce NFC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Každopádně, jak tvrdí výrobce, novinky jsou koncipovány jako vstupní brána do světa pokročilého fotografování s možností ručního (P, S, A, M) ovládání expozice a využití výhod vyměnitelné optiky. Proto také jsou oba fotoaparáty vybaveny vestavěným průvodcem nastaveními a funkcemi a k dispozici je i bezplatná aplikace Canon Photo Companion s fotografickými tipy a cvičeními.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oba přístroje jsou osazeny snímačem formátu APS-C. EOS 2000D nabídne rozlišení 24,1 Mpx, levnější EOS 4000D pak 18 Mpx. Nativní citlivost senzoru má rozsah ISO 100–6 400, přičemž horní hranici lze rozšířit na ISO 12 800. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 4+, který patří ke starším generacím. Rychlost sekvenčního snímání se tak zastavila na hodnotě 3 sn./s a podporovány jsou Full HD videosekvence s maximální snímkovou frekvencí 30 sn./s. Fotografie se ukládají ve formátu JPEG a/nebo RAW (14bit), video do souborů MOV. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 30–1/4 000 s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Autofokus funguje při focení přes hledáček na bázi detekce fáze s 9 ostřicími body, z nichž středový bod je křížového typu. Jedná se tedy o totožný systém jako u EOSu 200D, který jsme testovali. Přes Live View se aktivuje detekce kontrastu, osvědčený systém Dual Pixel AF, který bychom mohli očekávat, tedy (na rozdíl od modelu „200D“) zakomponován není. Fotoaparát automaticky ostří od 0 EV.

Oba modely jsou vybaveny optickým hledáčkem s 95% pokrytím a zvětšením 0,8×, kterému sekunduje zadní displej – u EOSu 200D s úhlopříčkou 3" a rozlišením 920 000 bodů, u levnějšího přístroje 2,7“ LCD s rozlišením 230 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Canon EOS 2000D i 4000D jsou poháněny akumulátorem LP-E10 s avizovanou výdrží 500 snímků na jedno nabití. Data se ukládají na SD, SDHC a SDXC paměťové karty kompatibilní s třídou UHS-I. Přístroje jsou si podobné i co do rozměrů – cca 129 × 101 × 77 mm – a váhy, která činí u „2000D“ 475 g a u „4000D“ 436 g. Fotoaparáty by se měly začít prodávat v dubnu. Cena byla zveřejněna pouze v eurech: za samotné tělo Canonu EOS 2000D zaplatíte 430 €, za Canon EOS 4000D 380 €. Obě zrcadlovky však budou k dispozici též v setu s objektivem EF-S 18–55 mm F3,5–5,6 IS II.

Canon EOS M50: s hledáčkem a 4K videem

Aktuálně představený fotoaparát zakládá novou produktovou řadu v kategorii bezzrcadlovek značky Canon. Výrobce jej označuje za vstupní model, nicméně již při prvním pohledu na specifikace je jasné, že novinka stojí výkonnostně nad dvojicí přístrojů (modelových linií), které byly oznámeny minulý rok, čili nad Canonem EOS M6 i EOS M100. Canon EOS M50 je jako vlajková loď EOS M5 vybaven elektronickým hledáčkem, a navíc jako první bezzrcadlovka této značky zvládne díky novému procesoru DIGIC 8 natáčení 4K videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do kategorie nižších modelů řadí tento fotoaparát jeho plastové provedení s minimem externích ovládacích prvků: jediný otočný ovladač sloužící k nastavení expozice je umístěn kolem spouště. Jen pro úplnost – EOS M5 má dva voliče, a navrch samostatný roller pro kompenzaci expozice. Výrobci ke cti budiž, že na těle „M50“ zachoval konektory pro externí mikrofon a HDMI kabel, a také sáňky na externí blesk. K podrobnějšímu nastavení a pokročilému ovládání je však nutné využít zadní dotykový displej. Ale podívejme se na základní specifikace podrobně:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Canon EOS M50 je osazen APS-C CMOS snímačem s rozlišením 24,1 Mpx, jehož citlivost lze nastavit v rozsahu hodnot ISO 100–25 600 (rozšiřitelné na ISO 51 200). O zpracování obrazu se stará nový procesor DIGIC 8, díky němuž lze pořizovat sekvence rychlostí 10 sn./s s jednorázovým ostřením (pro 33 JPEGů a 10 RAWů), resp. 7,4 sn./s s přeostřováním (pro 47 JPEGů). Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 30–1/4 000 s.

K ostření fotoaparát využívá technologii Dual Pixel AF, která pracuje s 99 či 143 fázovými detektory v závislosti na použitém objektivu. Tento systém funguje nejen při fotografování, ale i při natáčení videa – s výjimkou 4K videosekvencí, kdy se aktivuje detekce kontrastu. Fotoaparát je schopen zaostřit od -2 EV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak již bylo řečeno, Canon EOS M50 je první bezzrcadlovkou této značky, která dokáže natáčet video ve 4K rozlišení při 24 sn./s. Při záznamu nejsou data vyčítána z celé plochy snímače, nýbrž z jeho 1,6× výřezu. V nabídce nechybí Full HD videosekvence při 60 sn./s, ani vysokorychlostní video ve HD rozlišení při 120 sn./s a časosběr. K bezdrátovému propojení s chytrými zařízeními lze kromě WiFi s podporou NFC využít také Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je určen 0,39" elektronický hledáček s rozlišením 2 360 000 bodů a zadní 3" dotykový displej s 1 040 000 body. Monitor je díky kloubovému uchycení možné libovolně polohovat, což je další novinka u bezzrcadlovek Canonu. V EVF i na obrazovce si můžete mimo jiné zobrazit vodováhu a živý histogram. Začátečníkům je jako u nově oznámených DSLR k dispozici průvodce funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát je napájen akumulátorem LC-E12E s avizovanou výdrží 235 snímku (v režimu Eco cca 370 snímků). Canon EOS M50 patří k drobnějším přístrojům. Jeho rozměry činí 116,3 × 88,1 × 58,7 mm a váha odpovídá 390 gramům. Novinka se začne prodávat v dubnu v bílé a černé variantě za 780 USD (pouze tělo) či 900 USD (v kitu s EF-M 15–45 mm F3,5–6,3).

Canon Speedlite 470EX-AI: motorizovaný inteligent

Poslední novinkou je, dle slov výrobce, první blesk na světě s inteligentní automatikou, nazvanou AI Bounce, která sama vypočítá ideální natočení hlavy pro správnou expozici snímku. K výpočtu využívá zkušebního záblesku k odhadu vzdálenosti fotografovaného objektu a odrazné plochy (nebere však v úvahu její barvu), typicky stropu. V poloautomatickém režimu dokáže blesk – po dvojitém namáčknutí spouště – změnit úhel záblesku podle orientace fotoaparátu (vodorovné vs. svislé).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Motorizovaná hlava je výklopná o 120 °a otočná doleva i doprava o 180 °. Díky optickému přijímači je možné ovládat blesk na vzdálenost až 10 m. Do zadní stěny je zabudován monochromatický informační LCD displej.

Blesk nabídne směrné číslo 47 při citlivosti ISO 100, čili má i poměrně solidní dosah, a pokryje ohniskové vzdálenosti 24–105 mm, s vestavěným adaptérem dokonce i širokoúhlých 14 mm.  Podporována je samozřejmě i vysokorychlostní synchronizace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Speedlite 470EX-AI je napájen čtyřmi AA bateriemi LR6 . Blesk se dobíjí 5,5 s, resp. 3,9 s při použití dobíjecích baterií NiMH. Rozměry produktu jsou 74,6 × 130,4 × 105,1 mm a váha odpovídá 385 gramům. Canon Speedlite 470EX-AI se začne prodávat v dubnu za 400 USD.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Blesky a světla, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika