Novinky u Canonu: PowerShot G7 X II a PowerShot SX720 HS

19. února 2016
TWEET SDÍLET
Po nadílce superzoomů a levných „Ixusů“ přichází Canon s novými přírůstky do kategorie pokročilejších fotoaparátů: kapesním modelem G7 X II, a cestovním ultrazoomem PowerShot SX720 HS.

Zdá se, že se Canonu v segmentu pokročilých, vyspělých, či chcete-li, prémiových kompaktů daří. Před pár měsíci byla představena dvojice kompaktních fotoaparátů, které doplnily portfolio přístrojů s jednopalcovým snímačem nesoucích označení „G X“.

U zrodu této řady stál v září roku 2014 Canon PowerShot G7 X. Loňské podzimní novinky pak kvalitativně řadu rozšířily jak směrem dolů, tedy vstříc začínajícím fotografům – v podobě odlehčeného modelu G9 X, který jsme testovali ZDE , tak směrem nahoru – v podobě vlajkové lodi s elektronickým hledáčkem G5 X.

Canon PowerShot G7 X II tedy otevírá druhou generaci těchto kompaktů s jednopalcovým snímačem. Žádné bouřlivé převraty však nečekejte… Někdy musí stačit nový procesor.

Canon PowerShot G7 X II: Ve jménu procesoru

Jedinou zásadní novinkou PowerShotu G7 X II je nový obrazový procesor DIGIC 7. Podle slov výrobce má však tato inovace zásadní vliv na výkon autofokusu, který by měl být rychlejší a přesnější, zejména v režimu sledování objektu, i na celkový provoz fotoaparátu, ať už se jedná o odezvu spouště, zkrácení intervalu mezi pořízením jednotlivých snímků nebo rychlost sériového snímání, která nyní činí 8 sn./s. V neposlední řadě má DIGIC 7 účinněji bojovat proti obrazovému šumu, neboť během redukce šumu dokáže zpracovat až 14× více informací než předchozí procesor DIGIC 6.

Klepněte pro větší obrázek

PowerShot G7 X II je stejně jako všichni jeho stájoví souputníci vybaven 1" BSI-CMOS snímačem s rozlišením 20,1 Mpx. Citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 125–25 600. Obrazová data se ukládají do formátu RAW (14bit) a/nebo JPEG. Novinkou je možnost vyvolání surových souborů přímo ve fotoaparátu. Závěrka pracuje rychlostí 15–1/2 000 s. Vysoce světelný objektiv nabízí ohniskový rozsah 8,8–36,8 mm (ekv. kinofilmu 24–100 mm) čili zhruba 4× zoom při světelnosti F1,8–2,8.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fotoaparát umožňuje natáčet „pouze“ Full HD videosekvence (1080/60p), na 4K video si u Canonu musíme ještě počkat. Záznam se ukládá do formátu MPEG-4. Zajímavou technologií je tzv. automatický horizont, který má ve spolupráci s dynamickou stabilizací obrazu a pomocí průběžných korekcí zajistit stabilitu záběrů i vyrovnaný horizont. Novinkou je režim časosběrného snímání s intervaly 1 až 30 s. Nezbytností je WiFi s podporou technologie NFC.

Klepněte pro větší obrázek

Na kovovém těle fotoaparátu si všimneme dvou malých změn: na přední stěně přibyl grip a 3“ výklopný dotykový displej s rozlišením 1 040 000 px na zadní stěně je nově uchycen ve spodní části; lze jej vyklopit o 180 °nahoru a 45 °dolů. Co do hmotnosti a rozměrů nový model krapet nabyl, váží 319 g a měří 105,5 × 60,9 × 42,2 mm. Fotoaparát se na pultech obchodů objeví v květnu s cenovkou 17 490 Kč.

Canon PowerShot SX720 HS: Dosáhne dál

První model cestovních ultrazoomů, tedy kompaktů s drobnými rozměry a širokým ohniskovým rozsahem, byl představen před dvěma lety. Letošní novinka je v této kategorii v pořadí již třetí. Zatímco loni (SX710 HS) jsme se dočkali WiFi modulu a nového snímače, letos se Canon rozhodl zapracovat na optice, resp. na rozšíření ohniskového rozsahu.

Klepněte pro větší obrázek

Canon PowerShot SX720 HS staví na osvědčených vlastnostech předchozího modelu. Je osazen 20,3Mpx BSI-CMOS snímačem o velikosti 1/2,3“. Citlivost snímače lze nastavit na ISO 100–3 200. O zpracování obrazu a rychlost provozu se stará procesor DIGIC 6, který umožňuje kontinuální snímání rychlostí 5,9 sn./s. Závěrka pracuje v rozmezí časů 15–1/3 200 s. Obrazová data se ukládají pouze do formátu JPEG.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní novinkou modelu SX720 HS je přepracovaný objektiv, který nově nabízí 40× zoom, 4,3–172 mm (ekv. kinofilmu 24–960 mm), a světelnost F3,3–6,9. Neměl by být tedy problém přiblížit i velmi vzdálené objekty, otázkou však zůstává, na kolik bude nejdelší ohnisko použitelné – vzhledem k absenci hledáčku a udané světelnosti na dlouhém konci.

Komponování obrazu by měl nicméně ulehčit Asistent kompozice, o němž jsme psali v recenzi Canonu G3 X a stabilitu umocnit inovovaný optický stabilizátor s duální technologií. Jak již bylo řečeno, elektronický hledáček na těle fotoaparátu nenajdete, při fotografování se proto musíte plně spolehnout na 3" pevný, nedotykový displej s rozlišením 922 000 px.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici jsou všechny pokročilé fotorežimy, včetně plného manuálu. Přibyly nové funkcionality v podobě „samospouště“, která se aktivuje mrknutím (Samospoušť mrknutím), mód Kreativní režim nebo Krátký klip.

Fotoaparát umí natáčet Full HD video při snímkové frekvenci 60p, záznamy se ukládají do formátu MPEG-4. A stejně jako druhá novinka, G7 X II, je Canon PowerShot SX720 HS vybaven funkcí automatického horizontu. Novinkou loňského modelu byla WiFi s podporou technologie NFC, ta samozřejmě u nového přístroje také nechybí, čili můžete fotoaparát ovládat na dálku přes chytré zařízení, přenášet snímky nebo je zálohovat do vybraných cloudových služeb.

Před úctyhodný ohniskový rozsah objektivu, zůstává Canon PowerShot SX720 HS velmi kompaktním přístrojem. Váží 270 g (vč. baterie a SD karty) a jeho rozměry činí 109,7 × 63,8 × 35,7 mm. Fotoaparát se začne prodávat v dubnu za cenu 9 490 Kč.

Témata článku: Canon, Technika, Fotoaparáty, Kompaktní fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz