Novinky u Canonu – bezzrcadlovka M100, čtyři objektivy a makroblesk

30. srpna 2017
TWEET SDÍLET
Canon v poměrně netypickém termínu uvedl několik novinek, z nichž budou mít radost především ti, kdo se zaměřují na portrétní a makrofotografii. nová bezzrcadlovka pak potěší pokročilé amatéry.

Objektivy

Prémiová „eLková“ řada objektivů pro digitální zrcadlovky s bajonetem EF se rozrostla hned o čtyři kousky. Tři objektivy jsou typu tilt/shift a pokrývají ohniska 50, 90, a 135 mm, poslední novinkou je světelný objektiv s ohniskem 85 mm.

Objektiv Canon EF 85 mm F1,4L IS USM je reakcí na požadavky uživatelů zrcadlovek řady EOS a nabídne klasické portrétní ohnisko se zachováním výborné světelnosti, což umožní kreativní práci především s hloubkou ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek

Nová pětaosmdesátka je složena z celkem 14 optických členů v deseti skupinách a obsahuje několik prvků ze speciálního skla, aby byla eliminovaná chromatická vada a zároveň aby dokázal objektiv „nasytit“ vysoké rozlišení nových zrcadlovek. Povrchová úprava čoček s označením ASC (Air Sphere Coatina) by měla zajistit čistý obraz bez nežádoucích odlesků či závojů.

Clona objektivu je devítilamelová a ovládaná elektronicky a vestavěná stabilizace pak umožní fotografům prodloužit expoziční čas až o 4 EV. Společně s osazeným ultrazvukovým motorem USM je objektiv ideální volbou také pro záznam videa, jelikož je ostření velmi plynulé, rychlé a především tiché. Vzhledem k tomu, ž je objektiv zařazen do řady „L“, je odolný vůči povětrnostním vlivům a prachu.

Speciální tilt/shift objektivy uvedl naposledy Canon dva, a to s ohniskem 17 a 24 mm, od té doby se zvyšovala poptávka po delších ohniscích, která vyústila v uvedení trojice nových modelů – TS-E 50 mm F2,8L MACRO, TS-E 90 mm F2,8L MACRO a TS-E 135 mm F4L MACRO. První dva objektivy jsou následovníky stávajících modelů TS-E 45 mm F2,8 a TS-E 90 mm F2,8, poslední novinka pak rozšiřuje nabídku ohnisek mezi těmito specifickými objektivy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Specifická konstrukce těchto objektivů umožňuje díky posunu a náklonu přední části vyrovnávat sbíhající se linie v případě fotografování architektury, anebo využívat selektivního ostření pro tzv. efekt miniatury. Canon optimalizoval minimální zaostřovací vzdálenost pro použití v makrofotografii. Výsledkem je 0,5× maximální zvětšení, a tedy i obraz odpovídající polovině skutečné velikosti snímaného objektu. objektiv Canon TS-E 135 mm F4L MACRO dodrží uvedené zvětšení i při pořizování záběrů ze vzdálenosti pouhých 49 centimetrů.

 

Stáhněte si kompletní technickou specifikaci všech nových objektivů!

 

Dvojitý makroblesk Canon Macro Twin Lite MT-26EX-RT

Makroblesk navazuje na svého předchůdce MT-24EX a může se oproti němu pochlubit lepším světelným výkonem, větší flexibilitou, vyšší odolností i širší použitelností. Canon Lite MT-26EX-RT využívá dvě pohyblivé hlavy s bleskovými výbojkami, kterými lze okolo objektivu otáčet v pětistupňových intervalech a naklánět je směrem od i ke snímanému objektu.

Klepněte pro větší obrázek

Kombinované směrné číslo pro obě výbojky, které vyjadřuje schopnost blesku osvítit objekt při konkrétní citlivosti snímače a předem definovaném úhlu, je oproti modelu MT 24EX vyšší – nový blesk má GN 26 (citlivost ISO 100), součástí jsou i nové připevňovací difuzory (pro každou hlavu blesku), které zajišťují měkčí rozptyl světla a předchází tak příliš tvrdému podání výsledného obrazu. 

Detailní specifikace blesku ke stažení

Canon MT-26EX-RT dostal do vínku i podporu rádiového řízení ostatních blesků řady Speedlite. Nejnovější model umožňuje ovládat bezdrátově až 15 dalších blesků v pěti skupinách a fotografové tak mohou dosáhnout lepšího osvětlení nebo snadno nasvítit pozadí záběru s cílem zdůraznit snímaný objekt. 

Klepněte pro větší obrázek

Bezzrcadlovka Canon EOS M100

Poslední zástupce bezzrcadlovkové řady EOS M nese označení M100 a podle výrobce se jedná o ideální zařízení pro každodenní použití nadšenými amatérskými fotografy. Ostatně kombinace celé řady kreativních filtrů a bezdrátová konektivita pro rychlé sdílení na sociálních sítích naprosto výstižně definuje cílovou skupinu tohoto modelu. Také oficiální tisková zpráva potvrzuje toto zaměření – nenajdete v ní totiž jediný technický údaj.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mimo to nabídne aparát také kompletní dotykové ovládání, aby byl z pohledu uživatele eliminován rozdíl mezi používáním mobilního telefonu a digitálního fotoaparátu. Samozřejmostí je výklopný displej, který můžete používat i v selfie režimu, kdy se po překlopení displeje automaticky aktivuje k tomu určený expoziční režim doplněný funkcí Smooth Skin pro lepší podání pleťových barev.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fotoaparát bude k dispozici ve třech různých barvách – černá, bílá a šedá – které budou doplněny obalem v retrostylu, ten bude k dispozici v devíti barevných variantách. Bezdrátová konektivita společně s Bluetooth propojením a aplikací Canon Camera Connect zjednodušuje přenos snímků do mobilního zařízení a následné sdílení.

Základní technické parametry (detailně na webu Canonu)

  • snímač: APS-C typu CMOS s 24 Mpx
  • citlivost: ISO 100 – 25 600
  • obrazový procesor: Digic 7
  • bajonet: EF-M, kompatibilní s EF-S a EF při použití redukce
  • stabilizace: pouze při pořizování videa ve třech směrech
  • ostření: Dual Pixel CMOS AF – max 49 ostřících bodů
  • závěrka: 30 až 1/4000 s
  • displej: 3" výklopný a dotykový s rozlišením 1 040 000 bodů
  • rozměry: 108,2 × 67,1 × 35,1 mm
  • hmotnost: 302 g

Témata článku: Bezzrcadlovky, Příslušenství, Fotoaparáty, Technika, Canon, Objektivy, Blesky a světla


Evoluce v přímém přenosu: Afričtí sloni v důsledku intenzivního lovu ztrácejí své kly

Evoluce v přímém přenosu: Afričtí sloni v důsledku intenzivního lovu ztrácejí své kly

** V mosambickém národním parku Gorongosa převažují mezi slonicemi zvířata bez klů ** Je to důsledek intenzivního lovu slonů pro slonovinu během občanské války ** Zvířata bez klů stojí mimo zájem pytláků a přežívají

Jaroslav Petr
SlonEvoluce
Scénář k filmu Duna vznikl v prehistorickém programu pro MS-DOS

Scénář k filmu Duna vznikl v prehistorickém programu pro MS-DOS

Jakub Čížek
HistorieHudba, filmy, seriály
Plaťte chytře. Tohle jsou triky, které do světa peněz přinesly technologie

Plaťte chytře. Tohle jsou triky, které do světa peněz přinesly technologie

V posledních letech se vyrojilo hned několik nových způsobů, jak platit bezhotovostně. Každý má své specifikum a hodí se pro různé účely trochu jinak. Jak se v nich orientovat?

Jiří KurucJakub MichlovskýJan Spěšný
FintechRevolutPlacení mobilem
Supermani mezi počítači. Příběhy superpočítačů od českých univerzit po kvantovou budoucnost

Supermani mezi počítači. Příběhy superpočítačů od českých univerzit po kvantovou budoucnost

Letos se ostravský superpočítač Salomon umístil na 69. místě žebříčku nejvýkonnějších počítačů světa. V České republice však není jediný, superpočítače u nás fungují v průmyslu, vědě nebo zdravotnictví. Které patří mezi ty nejvýznamnější u nás a ve světě?

Jan Spěšný
Superpočítače
Nový Splinter Cell by si mohl vypůjčit některé prvky ze série Hitman

Nový Splinter Cell by si mohl vypůjčit některé prvky ze série Hitman

Sam Fisher opět jako špión a tichošlápek?

Michal Maliarov
UbisoftAkce