Novinky s vysokým rozlišením displeje

27. února 2008
TWEET SDÍLET
Sony i Ricoh uvedli v posledních dnech po dvou kompaktních digitálech. Klasický ultrazoom a tři zajímavé stylové kompakty.

Ačkoliv hlavní vlna novinek již pominula, někteří výrobci se rozhodli představit své trumfy až nyní, Ricoh i Sony tak rozšířili své řady o další čtyři modely. A není všem dnům konec, své novinky se chystá odhalit i další výrobce digitálů...

Sony Cyber-Shot DSC-H50

Nový ultrazoom nahrazuje v toku času Sony H9 a přináší oproti němu několik důležitých zlepšení, mimo jiné i vyšší rozlišení snímače. Novinka disponuje snímačem velikosti 1/2,3" typu CCD s efektivním rozlišením 9,1 megapixelů (celkové rozlišení 10,3 Mpx.). I přes přepracované tělo nenabízí nová H50 širší ohnisko, než předchůdce, ale stále shodných 31−465 mm. Je to sice škoda, protože konkurenční fotoaparáty ve stejné třídě začínají na 26 mm (Olympus SP-570 UZ), či 28 mm (Panasonic FZ18).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Sony H50 je vybaven zcela novým objektivem Carl Zeiss s osvědčeným 15× optickým zoomem se světelností F2,7–4,5 a inovovanou optickou stavbou. Výrobce odvážně prohlašuje, že jeden ED člen s nízkou disperzí a čtyři asférické čočky významným způsobem zlepší kresebnost objektivu a zredukují chromatickou vadu v celém rozsahu, především však na nejdelších ohniscích, která bývají problematická u mnoha ultrazoomů.

Z recenzí vycházel Sony H9 s pošramocenou pověstí především kvůli drastické redukci šumu žehlící vše, co jí přišlo do cesty. Výrobce správně předpokládal využití modelu H50 i u pokročilejších fotoamatérů a implementoval pokročilou funkci uživatelského nastavení redukce šumu. Fotograf se tedy může svobodně rozhodnout, jestli dá přednost snímkům bez šumu a detailů, nebo je ochoten nějaký šum akceptovat. Už samotná funkce uživatelského nastavení míry redukce šumu může být silným stimulem ke koupi i pro majitele starší Sony H9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Zkušení čtenáři si jistě všimli skryté IR diody, kterou fotoaparát využívá pro snímání v nočním režimu. Tento režim se poprvé objevil u „há devítky“ a tudíž je nyní i v její nové verzi H50. Aktivace je možná přepínačem v levé části horní strany fotoaparátu, čímž fotoaparát začne snímat mimo viditelné světlo i infračervené záření. Toto záření vychází ze zmíněné diody, osvítí scénu a fotoaparát ji poté exponuje. Princip je podobný jako u blesku, jen méně ruší fotografované osoby. Výsledné fotografie jsou monochromatické, kvůli čemuž tato funkce není určena pro běžné focení, bezesporu se však jedná o zajímavý doplněk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Ergonomicky tvarovaný grip slibuje pohodlné držení, téměř jako u DSLR. Podle slov výrobce se zlepšil i systém ovládání, což je vskutku oblast, kde na H9 bylo co vylepšovat. Naopak takřka bezchybný je mechanismus 3" LCD monitoru s rozlišením 230 000 pixelů naklápějícího se na nahoru a dolů (ne však doleva či doprava).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Novinka vyniká také při focení sportovních fotografií,kdy je fotoaparát schopen nastavit čas až 1/4 000 sekundy. Zpoždění spouště by mělo být oproti předchůdci takřka neznatelné. V automatickém režimu je Sony H50 schopen automaticky detekovat nejen lidskou tvář (rozlišuje děti od dospělých), ale i úsměv. Navíc disponuje nový ultrazoom funkcí DRO (D-Range Optimizer) pro lepší využití dynamického rozsahu snímače, možností zoomu během natáčení videa a výstupem HD pro přehrávání snímků.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3"; 9,1 Mpx.
 • stabilizace: ano, stabilizovaný čip
 • paměťové médium: MS Duo/Pro Duo, 15 MB vestavěná paměť
 • objektiv: Carl Zeiss Vario−Tessar 31−465 mm F2,7−4,5
 • displej: 3", 230 000 pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumukátor
 • záznamový formát: JPEG, MPEG VX
 • rozměry a hmotnost: 116,1 × 81,4 × 86,0 mm; 547 g (s baterií)

Sony Cyber-Shot DSC W300

Za poslední půlrok uvedl téměř každý výrobce alespoň jeden digitál s vysokým rozlišením 12 megapixelů. Sony nyní s přehledem vypustilo na trh stylový kompakt s čipem 1/1,7" o rozlišení 13,6 Mpx. Uvidíme, jestli třináctka přinese fotografům s tímto fotoaparátem štěstí, nebo smůlu. Jisté však je, že stylový kompakt s označením W300 toho nabízí mnohem více, než jen nejvyšší rozlišení ve třídě kompaktů.

Tělo kompaktu je poměrně tenké – 26,8 mm z vysoce odolné titanové slitiny. Kompakt tedy bude jistě velmi odolný vůči škrábancům a odřeninám, voděodolnou úpravou však nedisponuje (podvodní pouzdro je součástí volitelného příslušenství).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Jak se na stylový kompakt nejvyšší třídy sluší a patří, je Sony W300 vybaven kvalitní optikou značky Carl Zeiss. Objektiv Verio−Tessar nabízí trojnásobný optický rozsah zoomu s ohnisky 35−105 mm, které postačí pro většinu běžných situací a kdyby ne, lze díky vysokému rozlišení bez obav použít dvojnásobný digitální zoom. Jen škoda, že objektiv nevyniká lepší světelností, než uvedených F2,8−5,5. Pokud by autofokus kompaktu ve zhoršených světelných podmínkách selhal, může fotograf nastavit spolehlivý bodový AF, nebo ostřit manuálně v odstupňovaných vzdálenostech (0,5 m, 1 m, 3 m, 7 m a nekonečno).

Výrobce se rozhodl vybavit fotoaparát maximální citlivostí ISO 6 400 (dostupné jen v režimu „extra vysoká citlivost“), při které je však dostupné rozlišení jen 3 Mpx. V plném rozlišení je možné exponovat pouze do ISO 1 600, což jistě není limitující parametr. Stejně tak v dalším speciálním režimu „extra rychlé snímání“ snímá Sony jen 3 Mpx fotografie, avšak rychlostí 5 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Vysoké rozlišení snímacího čipu s sebou nese vedle možnosti využívání výřezů, digitálního zoomu a pořizování velkých zvětšenin i riziko vysokého šumu a negativních vlivů jeho redukce. Naštěstí je Sony W300 vybaven stejnou funkcí uživatelského nastavení redukce šumu, jako jeho stájový kolega Sony H50. Vůbec mnoho funkcí, i přes zcela odlišnou koncepci, spolu tyto dva digitály sdílí. Ať se už jedná o inovovaný automatický režim, který vybírá z pěti scénických režimů a vždy zvolí ten správný, nebo o funkci detekci úsměvu, pokročilá nastavení detekce tváře (Auto, Off, Dospělí, Děti). A stejně jako u „há padesátky“ i W300 disponuje výstupem k HDTV a možností rozšíření o předsádkové čočky (širokoúhlá a tele).

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/1,7"; 13,6 Mpx.
 • stabilizace: ano, stabilizovaný čip
 • paměťové médium: MS Duo/Pro Duo, 15 MB vestavěná paměť
 • objektiv: Carl Zeiss Vario−Tessar 35−140 mm F2,8−5,5
 • displej: 2,7", 230 000. pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • záznamový formát: JPEG, MPEG 1
 • rozměry a hmotnost: 94,3 × 59,0 × 26,8 mm; 187 g (s baterií a kartou)

Ricoh Caplio R8

Fotoaparáty značky Ricoh se vyznačují jistými specifiky, která u jiných značek nenajdeme. Jejich jedinečnost podtrhuje fakt, že Ricohy se to v obchodech s fototechnikou příliš nehemží a i na ulici jen málokdy narazíte na někoho s fotoaparátem Ricoh. Zkušení fotografové však ví, proč tuto značku vyhledávají.

Nový Ricoh Caplio R8 v sobě kombinuje objektiv s širokým rozsahem 28−200 mm a snímač o vysokém rozlišení 10 Mpx. To vše ukryté v kompaktním, jen 26,1 mm tlustém těle. Nadto nabízí možnost zoomovat nespojitě po hodnotách běžných ohniskových vzdáleností spadajících do intervalu rozsahu zoomu: 28 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm, 135 mm a 200 mm). Mimo klasické poměry stran 4:5 a 3:2 je možné fotografovat s Capliem R8 (a i s jinými kompakty Ricoh) do čtvercového formátu 1:1 (rozlišení 7,3 Mpix.).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Rozsah zoomu je vskutku velmi univerzální i když s průměrnou světelností. Desetimegové rozlišení na malém snímači způsobuje vyšší náchylnost k digitálnímu šumu, především u vyšších citlivostí. Výrobce ujišťuje, že fotoaparát je schopen dosáhnout vynikající kvality výstupu při plném rozlišení díky nově vyvinutému CCD čipu a obrazovému procesoru Smooth Imaging Engine třetí generace.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Výčet funkcí nového Caplia R8 je velmi široký: Změna ohniskové vzdálenosti je dvourychlostní (podle tlaku na páku zoomu). Zaostřování je možné mimo klasické režimy automatiky, bodové a zaostřeno na nekonečno zvolit i fixní (snap focus), což je velmi praktické především v situacích, kdy AF selhává (noční fotografie, focení rychlého pohybu). Barevný tón (pro každou barvu zvlášť), kontrast a jas fotografie je možné upravovat přímo ve fotoaparátu. LCD monitor dosahuje vysokého rozlišení 460 tisíc pixelů (nikoliv sub pixelů).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Stejně jako dva výše uvedené fotoaparáty i Ricoh implementuje do svých fotoaparátů stabilizaci a autofokus detekující tvář. Přesto si však zachovává na trhu určitou jedinečnost, pro kterou bude některými fotografy vyhledáván a jinými jistě zavrhován.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10 Mpx.
 • stabilizace: ano, stabilizovaný čip
 • paměťové médium: SD/SDHC, 24 MB vestavěná paměť
 • objektiv: 28−200 mm F3,3−5,2
 • displej: 2,7", 460 000 pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér (volitelný)
 • záznamový formát: JPEG, AVI
 • rozměry a hmotnost: 102 × 58,3 × 26,1 mm; 126 g (bez baterie)

Ricoh Caplio R50

Menší bratr výše uvedeného Caplia R8, fotoaparát Ricoh Caplio R50 je levnější variantou vyspělejší „er osmičky“ a je tudíž ochuzen o některé funkce a klíčové faktory, pro které si fotograf musí u R8 připlatit.

Caplio R50 je vybaven objektivem s rozsahem ohnisek 36−180 mm s horší světelností F3,5−5,6. Bohužel nedisponuje lampou pro přisvětlení autofokusu a ze zařazení fotoaparátu do třídy levného automatu usuzuji, že manuální ostření nebude rovněž k dispozici. To však patrně nebude méně náročným fotografům vadit. Ti naopak ocení širokou paletu scénických režimů, kterých tento kompakt nabízí čtrnáct, doplněných o plnou automatiku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Srdcem fotoaparátu je digitální CCD snímač velikosti 1/2,3" o rozlišení 10,3 megapixelů, Výsledné fotografie jsou ukládány na rozšířené karty SD, případně vysokokapacitní SDHC. Caplio R50 je však vybaveno i vestavěnou pamětí s kapacitou 52 MB, která pojme přibližně 17 snímků v plném rozlišení.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,3 Mpix.
 • stabilizace: ne
 • paměťové médium: SD/SDHC, 52 MB vestavěná paměť
 • objektiv: 36−180 mm F3,5−5,6
 • displej: 2,5", 230 000 pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • záznamový formát: JPEG, AVI
 • rozměry a hmotnost: 97,3 ×56,3 × 23,4 mm; 116 g (bez baterie)

Témata článku: Technika, První pohled


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem