17
Fotogalerie

Novinky s vysokým rozlišením displeje

Sony i Ricoh uvedli v posledních dnech po dvou kompaktních digitálech. Klasický ultrazoom a tři zajímavé stylové kompakty.

Ačkoliv hlavní vlna novinek již pominula, někteří výrobci se rozhodli představit své trumfy až nyní, Ricoh i Sony tak rozšířili své řady o další čtyři modely. A není všem dnům konec, své novinky se chystá odhalit i další výrobce digitálů...

Sony Cyber-Shot DSC-H50

Nový ultrazoom nahrazuje v toku času Sony H9 a přináší oproti němu několik důležitých zlepšení, mimo jiné i vyšší rozlišení snímače. Novinka disponuje snímačem velikosti 1/2,3" typu CCD s efektivním rozlišením 9,1 megapixelů (celkové rozlišení 10,3 Mpx.). I přes přepracované tělo nenabízí nová H50 širší ohnisko, než předchůdce, ale stále shodných 31−465 mm. Je to sice škoda, protože konkurenční fotoaparáty ve stejné třídě začínají na 26 mm (Olympus SP-570 UZ), či 28 mm (Panasonic FZ18).

H50_02.jpg H50_05.jpg
max. velikost | max. velikost

Sony H50 je vybaven zcela novým objektivem Carl Zeiss s osvědčeným 15× optickým zoomem se světelností F2,7–4,5 a inovovanou optickou stavbou. Výrobce odvážně prohlašuje, že jeden ED člen s nízkou disperzí a čtyři asférické čočky významným způsobem zlepší kresebnost objektivu a zredukují chromatickou vadu v celém rozsahu, především však na nejdelších ohniscích, která bývají problematická u mnoha ultrazoomů.

Z recenzí vycházel Sony H9 s pošramocenou pověstí především kvůli drastické redukci šumu žehlící vše, co jí přišlo do cesty. Výrobce správně předpokládal využití modelu H50 i u pokročilejších fotoamatérů a implementoval pokročilou funkci uživatelského nastavení redukce šumu. Fotograf se tedy může svobodně rozhodnout, jestli dá přednost snímkům bez šumu a detailů, nebo je ochoten nějaký šum akceptovat. Už samotná funkce uživatelského nastavení míry redukce šumu může být silným stimulem ke koupi i pro majitele starší Sony H9.

H50_01.jpg H50_04.jpg
max. velikost | max. velikost

Zkušení čtenáři si jistě všimli skryté IR diody, kterou fotoaparát využívá pro snímání v nočním režimu. Tento režim se poprvé objevil u „há devítky“ a tudíž je nyní i v její nové verzi H50. Aktivace je možná přepínačem v levé části horní strany fotoaparátu, čímž fotoaparát začne snímat mimo viditelné světlo i infračervené záření. Toto záření vychází ze zmíněné diody, osvítí scénu a fotoaparát ji poté exponuje. Princip je podobný jako u blesku, jen méně ruší fotografované osoby. Výsledné fotografie jsou monochromatické, kvůli čemuž tato funkce není určena pro běžné focení, bezesporu se však jedná o zajímavý doplněk.

H50_06.jpg H50_07.jpg
max. velikost | max. velikost

Ergonomicky tvarovaný grip slibuje pohodlné držení, téměř jako u DSLR. Podle slov výrobce se zlepšil i systém ovládání, což je vskutku oblast, kde na H9 bylo co vylepšovat. Naopak takřka bezchybný je mechanismus 3" LCD monitoru s rozlišením 230 000 pixelů naklápějícího se na nahoru a dolů (ne však doleva či doprava).

H50_03.jpg
max. velikost

Novinka vyniká také při focení sportovních fotografií,kdy je fotoaparát schopen nastavit čas až 1/4 000 sekundy. Zpoždění spouště by mělo být oproti předchůdci takřka neznatelné. V automatickém režimu je Sony H50 schopen automaticky detekovat nejen lidskou tvář (rozlišuje děti od dospělých), ale i úsměv. Navíc disponuje nový ultrazoom funkcí DRO (D-Range Optimizer) pro lepší využití dynamického rozsahu snímače, možností zoomu během natáčení videa a výstupem HD pro přehrávání snímků.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3"; 9,1 Mpx.
 • stabilizace: ano, stabilizovaný čip
 • paměťové médium: MS Duo/Pro Duo, 15 MB vestavěná paměť
 • objektiv: Carl Zeiss Vario−Tessar 31−465 mm F2,7−4,5
 • displej: 3", 230 000 pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumukátor
 • záznamový formát: JPEG, MPEG VX
 • rozměry a hmotnost: 116,1 × 81,4 × 86,0 mm; 547 g (s baterií)

Sony Cyber-Shot DSC W300

Za poslední půlrok uvedl téměř každý výrobce alespoň jeden digitál s vysokým rozlišením 12 megapixelů. Sony nyní s přehledem vypustilo na trh stylový kompakt s čipem 1/1,7" o rozlišení 13,6 Mpx. Uvidíme, jestli třináctka přinese fotografům s tímto fotoaparátem štěstí, nebo smůlu. Jisté však je, že stylový kompakt s označením W300 toho nabízí mnohem více, než jen nejvyšší rozlišení ve třídě kompaktů.

Tělo kompaktu je poměrně tenké – 26,8 mm z vysoce odolné titanové slitiny. Kompakt tedy bude jistě velmi odolný vůči škrábancům a odřeninám, voděodolnou úpravou však nedisponuje (podvodní pouzdro je součástí volitelného příslušenství).

SonyW300_1.jpg
max. velikost

Jak se na stylový kompakt nejvyšší třídy sluší a patří, je Sony W300 vybaven kvalitní optikou značky Carl Zeiss. Objektiv Verio−Tessar nabízí trojnásobný optický rozsah zoomu s ohnisky 35−105 mm, které postačí pro většinu běžných situací a kdyby ne, lze díky vysokému rozlišení bez obav použít dvojnásobný digitální zoom. Jen škoda, že objektiv nevyniká lepší světelností, než uvedených F2,8−5,5. Pokud by autofokus kompaktu ve zhoršených světelných podmínkách selhal, může fotograf nastavit spolehlivý bodový AF, nebo ostřit manuálně v odstupňovaných vzdálenostech (0,5 m, 1 m, 3 m, 7 m a nekonečno).

Výrobce se rozhodl vybavit fotoaparát maximální citlivostí ISO 6 400 (dostupné jen v režimu „extra vysoká citlivost“), při které je však dostupné rozlišení jen 3 Mpx. V plném rozlišení je možné exponovat pouze do ISO 1 600, což jistě není limitující parametr. Stejně tak v dalším speciálním režimu „extra rychlé snímání“ snímá Sony jen 3 Mpx fotografie, avšak rychlostí 5 snímků za sekundu.

SonyW300_2.jpg
max. velikost

Vysoké rozlišení snímacího čipu s sebou nese vedle možnosti využívání výřezů, digitálního zoomu a pořizování velkých zvětšenin i riziko vysokého šumu a negativních vlivů jeho redukce. Naštěstí je Sony W300 vybaven stejnou funkcí uživatelského nastavení redukce šumu, jako jeho stájový kolega Sony H50. Vůbec mnoho funkcí, i přes zcela odlišnou koncepci, spolu tyto dva digitály sdílí. Ať se už jedná o inovovaný automatický režim, který vybírá z pěti scénických režimů a vždy zvolí ten správný, nebo o funkci detekci úsměvu, pokročilá nastavení detekce tváře (Auto, Off, Dospělí, Děti). A stejně jako u „há padesátky“ i W300 disponuje výstupem k HDTV a možností rozšíření o předsádkové čočky (širokoúhlá a tele).

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/1,7"; 13,6 Mpx.
 • stabilizace: ano, stabilizovaný čip
 • paměťové médium: MS Duo/Pro Duo, 15 MB vestavěná paměť
 • objektiv: Carl Zeiss Vario−Tessar 35−140 mm F2,8−5,5
 • displej: 2,7", 230 000. pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • záznamový formát: JPEG, MPEG 1
 • rozměry a hmotnost: 94,3 × 59,0 × 26,8 mm; 187 g (s baterií a kartou)

Ricoh Caplio R8

Fotoaparáty značky Ricoh se vyznačují jistými specifiky, která u jiných značek nenajdeme. Jejich jedinečnost podtrhuje fakt, že Ricohy se to v obchodech s fototechnikou příliš nehemží a i na ulici jen málokdy narazíte na někoho s fotoaparátem Ricoh. Zkušení fotografové však ví, proč tuto značku vyhledávají.

Nový Ricoh Caplio R8 v sobě kombinuje objektiv s širokým rozsahem 28−200 mm a snímač o vysokém rozlišení 10 Mpx. To vše ukryté v kompaktním, jen 26,1 mm tlustém těle. Nadto nabízí možnost zoomovat nespojitě po hodnotách běžných ohniskových vzdáleností spadajících do intervalu rozsahu zoomu: 28 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm, 135 mm a 200 mm). Mimo klasické poměry stran 4:5 a 3:2 je možné fotografovat s Capliem R8 (a i s jinými kompakty Ricoh) do čtvercového formátu 1:1 (rozlišení 7,3 Mpix.).

R8_1.jpg R8_2.jpg R8_3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Rozsah zoomu je vskutku velmi univerzální i když s průměrnou světelností. Desetimegové rozlišení na malém snímači způsobuje vyšší náchylnost k digitálnímu šumu, především u vyšších citlivostí. Výrobce ujišťuje, že fotoaparát je schopen dosáhnout vynikající kvality výstupu při plném rozlišení díky nově vyvinutému CCD čipu a obrazovému procesoru Smooth Imaging Engine třetí generace.

R8_4.jpg
max. velikost

Výčet funkcí nového Caplia R8 je velmi široký: Změna ohniskové vzdálenosti je dvourychlostní (podle tlaku na páku zoomu). Zaostřování je možné mimo klasické režimy automatiky, bodové a zaostřeno na nekonečno zvolit i fixní (snap focus), což je velmi praktické především v situacích, kdy AF selhává (noční fotografie, focení rychlého pohybu). Barevný tón (pro každou barvu zvlášť), kontrast a jas fotografie je možné upravovat přímo ve fotoaparátu. LCD monitor dosahuje vysokého rozlišení 460 tisíc pixelů (nikoliv sub pixelů).

R8_5.jpg
max. velikost

Stejně jako dva výše uvedené fotoaparáty i Ricoh implementuje do svých fotoaparátů stabilizaci a autofokus detekující tvář. Přesto si však zachovává na trhu určitou jedinečnost, pro kterou bude některými fotografy vyhledáván a jinými jistě zavrhován.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10 Mpx.
 • stabilizace: ano, stabilizovaný čip
 • paměťové médium: SD/SDHC, 24 MB vestavěná paměť
 • objektiv: 28−200 mm F3,3−5,2
 • displej: 2,7", 460 000 pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér (volitelný)
 • záznamový formát: JPEG, AVI
 • rozměry a hmotnost: 102 × 58,3 × 26,1 mm; 126 g (bez baterie)

Ricoh Caplio R50

Menší bratr výše uvedeného Caplia R8, fotoaparát Ricoh Caplio R50 je levnější variantou vyspělejší „er osmičky“ a je tudíž ochuzen o některé funkce a klíčové faktory, pro které si fotograf musí u R8 připlatit.

Caplio R50 je vybaven objektivem s rozsahem ohnisek 36−180 mm s horší světelností F3,5−5,6. Bohužel nedisponuje lampou pro přisvětlení autofokusu a ze zařazení fotoaparátu do třídy levného automatu usuzuji, že manuální ostření nebude rovněž k dispozici. To však patrně nebude méně náročným fotografům vadit. Ti naopak ocení širokou paletu scénických režimů, kterých tento kompakt nabízí čtrnáct, doplněných o plnou automatiku.

R50_1.jpg R50_2.jpg R50_3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Srdcem fotoaparátu je digitální CCD snímač velikosti 1/2,3" o rozlišení 10,3 megapixelů, Výsledné fotografie jsou ukládány na rozšířené karty SD, případně vysokokapacitní SDHC. Caplio R50 je však vybaveno i vestavěnou pamětí s kapacitou 52 MB, která pojme přibližně 17 snímků v plném rozlišení.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,3 Mpix.
 • stabilizace: ne
 • paměťové médium: SD/SDHC, 52 MB vestavěná paměť
 • objektiv: 36−180 mm F3,5−5,6
 • displej: 2,5", 230 000 pixelů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor
 • záznamový formát: JPEG, AVI
 • rozměry a hmotnost: 97,3 ×56,3 × 23,4 mm; 116 g (bez baterie)

Určitě si přečtěte

Články odjinud