Novinky pro systém Lumix S – portrétní 85mm objektiv a aktualizace firmwaru

7. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

​Společnost Panasonic doplňuje portfolio objektivů s bajonetem L o světelnou, portrétní „osmdesátku“ a současně zveřejňuje softwarové aktualizace pro všechny své plnoformátové bezzrcadlovky. Nové firmwary většinou přidávají funkce, které už jsou dostupné u ostatních modelů řady S.

Lumix S 85 mm F1,8 – lehký, skladný a cenově dostupný

Systém Lumix S sdílí bajonet s dalšími dvěma výrobci, Sigmou a Leicou, Panasonic si tedy může dovolit doplňovat nabídku objektivů postupně a pomaleji než konkurence. Lumix S 85 mm F1,8 je tak – vedle 50 mm F1,4 – teprve druhým objektivem s pevným ohniskem z dílny Panasoniku. Portrétní ohnisko najde své uplatnění jak ve studiu, tak v exteriérech, nebo třeba při fotografování svateb.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoli je objektiv navržen tak, aby odolal prachu, stříkající vodě i mrazu až do teploty -10° C, jeho konstrukce je poměrně lehká (355 g) i skladná (ø 73,6 × 82 mm). Optickou soustavu tvoří 9 členů uspořádaných v 8 skupinách. Dvě čočky (ED) vyrobené ze skla s nízkým rozptylem pomáhají eliminovat axiální i chromatickou aberaci. Clona s 9 lamelami slibuje příjemný kruhový bokeh, závit na filtr má průměr 67 mm. S objektivem lze ostřit od 80 cm, maximální zvětšení je tak 0,13×.

Panasonic Lumix S 85 mm F1,8 bude dostupný od ledna příštího roku. Cena pro český trh zatím nebyla stanovena, za oceánem se objektiv bude prodávat za 599 USD.

Příští rok plánuje Panasonic doplnit nabídku „skel“ s pevným ohniskem, světelností F1,8 a podobně kompaktním designem o trojici objektivů 24, 35 a 50 mm. Ve vývoji je také telezoom s rozsahem ohniskových vzdáleností 70–300 mm.

Aktualizace napříč celým systémem Lumix S

Panasonic plní svůj slib a pravidelně aktualizuje nejen nejnovější modely, ale i ty starší. Nové firmwary tak dostane jak první generace plnoformátových bezzrcadlovek Lumix S1 (ver. 1.6), S1R (ver. 1.6) a S1H (ver. 2.2), tak novější model S5 (ver. 2.0). Inovace se dočká i poslední zástupce řady G Panasonic Lumix G100 (ver 1.1), který nyní bude moci fungovat jako webkamera. Aktualizace budou ke stažení 24. listopadu tohoto roku. Na první polovinu příštího roku je plánováno vydání firmwaru ver. 2.0 pro Lumix S1 – s vylepšenými funkcemi a výkonem.

Všechny tři modely první generace systému S (S1,S1R, S1H) dostanou vylepšené automatické ostření, jak v režimu fotografie, tak v módu natáčení videa, a stejné funkcionality jako fotoaparát S5. Aktualizací projdou režimy detekce oka/tváře a sledování objektu. Algoritmus bude schopen detekovat a v reálném čase sledovat také hlavu osoby – její pohyb, náklon i otáčení – a to i když se bude vyskytovat ve větší vzdálenosti od fotoaparátu. Inovovaná technologie DFD zpřesní průběžné automatické ostření. Kompletní seznam nových funkcí najdete na stránkách Panasoniku

K dalším inovacím patří:

 • Rozpoznávání lidí/zvířat je k dispozici v režimech [1-Area] a [1-Area+] AF.
 • Během záznamu videa lze použít režim [AF + MF].
 • Byla vylepšena funkce AF-Recognition během záznamu V-Log (S1H/S1/S5).
 • Funkce [SS / Gain Operation] byla přidána pro modely S1R, S1 a S5
 • Do S1R a S1 byl přidán červený rámeček, který indikuje, že probíhá záznam.
 • Pro S1H, S1R a S1 bylo přidáno vertikální přehrávání videa.
 • Videa v 4K kvalitě je nyní možné odesílat do smartphonu přes Wi-Fi (S1H/S1R/S1).
 • Displeje S1H a S5 nyní umí zobrazovat převrácený obraz při otočení LCD displeje.
 • Do S1R byl přidán videozáznam v 5K rozlišení.
 • Do S1R byl přidán 10bitový záznam videa HDR.
 • Do S1R byl přidán 10bitový 4: 2: 2 video výstup (přes HDMI) rychlostí 60 sn./s ve 4K.
 • Do S5 byl přidán záznam videa ve Cinema 4K.
 • Model S5 byl rozšířen o datový 12bitový výstup pro video ve formátu RAW [5,9K] / [4K] / [Anamorphic (4:3) 3,5K]. Dále je možný záznam Apple ProRes RAW na monitor rekorér Atomos NINJA V.

Témata článku: Technika, Objektivy, Příslušenství, Panasonic, Firmware, Monitor, Objektivy na Heureka.cz