14
Fotogalerie

Novinky pro CEStovatele

Dnešek je posledním dnem trvání veletrhu CES, vystavovatelé již všechny trumfy vytáhli, a tak si dnes představíme nové fotoaparáty několika značek, které k nám dorazí v příštích měsících.

Koncem minulého týdne jsme vás informovali o novinkách v nabídce Fujifilmu, největším překvapením byla podpora paměťových karet SD spolu s tradišními xD kartami. Přišli i ostatní výrobci s něčím převratným? Pojďme se podívat, vezmeme to abecedně.

Miniultrazoom od Casia

Casio představilo nový fotoaparát s označením Exilim EX-V7, který v sobě nese několik zajímavých prvků. Podle prohlášení výrobce se jedná o nejtenčí sedmimegapixelový fotoaparát se sedminásobným optickým zoomem.

Objektiv je periskopového typu, tudíž se nevysouvá, rozsah ohnisek je 38–266 mm a světelnost F3,4–5,3. Díky konstrukci se tedy nemění celkové rozměry přístroje, a tak zůstává zachována i tloušťka pouhých 25,1 mm. Rozlišení 7Mpx umožňuje zhotovit snímky o velikosti 3 072 × 2 304 bodů, respektive 3 072 × 2 048 bodů při snímání do formátu 3:2. Ozvučené videosekvence je možné natáčet v rozlišení 848 × 480 obrazových bodů při frekvenci 30 sn./s.

casio_ex-v7sr.jpg

Další inovací je u tohoto modelu mechanická stabilizace obrazu v podobě plovoucího snímače, je to vůbec poprvé, co se u fotoaparátu značky Casio objevuje hardwarová stabilizace. Dřívější mód stabilizace byl zyložen na zvýšení citlivosti snímače. To je ostatně možné i u tohoto modelu, snímač pracuje s rozsahem citlivostí ISO 64–800, hodnota ISO 1 600 je k dispozici pouze v režimu Vysoká citlivost.

Ačkoliv se aparát na první pohled tváří jako expoziční automat, najdeme na něm i pokročilé expoziční režimy jako je priorita času, priorita clony či manuální nastavení. Poměrně výrazným nedostatkem je však možnost volby pouze tří clon, a to F3,4/4,6/9,2 – možnosti pokročilých režimů jsou v tomto případě poněkud omezené. Tradiční nabídka scénických režimů Best Shot zůstala zachována

Displej je tradičně 2,5 palcový s vysokým rozlišením 230 400 obrazových bodů. Fotoaparát pracuje s paměťovými kartami SD/SDHC/MMC, v případu nouze je možné využít i vnitřní paměť s kapacitou 11,6 MB. O přísun energie se stará Li-Ion akumulátor.

Kapesní ultrazoom od Casia vypadá podle parametrů velie zajímavě, především pak díky stabilizaci obrazu, která je u fotoaparátu těchto rozměrů velice dobrým doplňkem. Uvidíme jak se Casio vypořádá s nástrahami roztřesených snímků.

Duhový Kodak

Ačkoliv jsme očekávali od Kodaku převratné novinky, protože oznámil spolupráci se Sony a vypustil do světa zajímavou předpověď, dočkali jsme se pouze upgradu starých známých fotoaparátů a jedné low-endové novinky.

Základní C-řadu rozšířil výrobce o model EasyShare C653, který je osazen šestimegapixelovým snímačem a trojnásobným zoomem s rozsahem ohnisek 36–108 mm a průměrnou světelností F2,7–4,9. Fotoaparát ničím výrazně nevyčnívá a podobně jako jeho kolegové z C-řady je koncipován jako expoziční automat.

Dvojice fotoaparátů s označením EasyShare V803 a EasyShare V1003 by se dala považovat za nástupce modelu V603. Jak už napovídá označení je hlavním rozdílem mezo oběma aparáty rozlišení snímače, jeden je 8Mpx, druhý pak 10Mpx, více rozdílů bychom mezi oběma Kodaky asi hledali marně.

kodak_V1003_1.jpg kodak_v803_3.jpg
Vlevo EasyShare V1003, vpravo EasyShare V803

Oba fotoaparáty jsou osazeny stejným objektivem s trojnásobným zoomem a rozsahem ohnisek 36–108 mm, světelnost je také shodná, a to F2,8–4,9. Oba dva modely patří mezi stylové fotoaparáty, a tak nabídnou pouze automatický expoziční režim, doplněný více jak dvacítkou scénických módů.

Citlivost je možné nastavit v rozmezí ISO 80–1 600. Videosekvence mají standardní parametry, a to rozlišení 640 × 480 při 30 snímcích za sekundu. Snímky je možné ukládat na SD/MMC karty nebo do vestavěné 32MB paměti.

kodak_v803_1.jpgkodak_v803_2.jpgkodak_v1003_2.jpg
Malá ukázka barevného provedení

Oproti svým předchůdcům má tato dvojice zaoblenější tvary a také bude k dispozici ve více barvách. Kodak se snaží přiblížit mladé generaci, což dokazuje nejen široká nabídka barevného provedení, ale především stylové doplňky v podobě kytičkovaných pouzder apod.

Sedm statečných v provedení Samsung

Samsung představil hned sedm nových digitálů. Čtyři modely patří do S-řady, která byla poměrně úspěšná především díky nízké ceně. Dva modely jsou z vyšší řady L a jeden model rozšířil řady multimediálních přístrojů.

Samsung Digimax S630 a S730 jsou prakticky stejné fotoaparáty, jejichž jedinou odlišností je rozlišení snímače – u jednoho je to 6 Mpx (S603) u druhého pak 7 Mpx (S703). Oba dva modely navazují na loňský S500 a S600. Se kterými mají společné vybavení. Nově pouze přibyla elektronická stabilizace obrazu v kombinaci s vysokou citlivostí ISO 1 000.

Samsung_S730_1.jpgSamsung_S730_2.jpg
Samsung Digimax S730

Druhou dvojicí S-řady je Digimax S850 a S1050. U této dvojice je již patrný výraznější posun. Nová konstrukce těla společně s černým provedením jim dodává punc exkluzivity, podobně jako tomu je u NV řady. Aparáty mají rozlišení osm a deset megapixelů a pětinásobný optický zoome s rozsahem 28–190 mm a vcelku dobrou světelností F2,8–4,4.

Samsung_S1050_1.jpgSamsung_S1050_2.jpg
Samsung Digimax S1050

Jelikož se jedná o pokročilejší kompakty, najdeme zde i pokročilé expoziční režimy v podobě clonové a časové priority a manuálního nastavení. Asi nejvýraznějším rozdílem mezi oběma modely je velikost displeje. Ten je u S850 pouze 2,5", kdežto u S1050 má velikost 3". Rozlišení však zůstalo stejné, a to 230 000 obrazových bodů.

Vyšší třída kompaktů s označením L dostala dva nové přírůstky v podobě modelů Digimax L700 a L73. Model L73 vychází z řady NV, což je vidět nejen na modrém kroužku okolo objektivu, ale především na stejném způsobu ovládání – rozhraní Smart Touch s dotykovými tlačítky. Novou funkcí je u tohoto modelu funkce rozpoznávání tváře.

Samsung_L700_1.jpgSamsung_L73_1.jpg

Rozlišení 7 Mpx, trojnásobný optický zoom (35–105 mm), 2,5 palcový displej a citlivost až ISO 1 600, to jsou základní parametry nového digitálu. Jako expoziční automat nabídne L73 jedenáctku scénických režimů. Fotoaparát L700 nabídne prakticky stejnou výbavu, pouze usazenou v jiném těle.

Poslední novinkou je multimedíální záznamník Digimax i70, který navazuje na předchůdce i6 PMP. Také u tohoto modelu najdeme podporu přehrávání filmů a hudebních souborů. Fotoaparát má vysouvací konstrukci, kdy zajíždí tělo do jakéhosi obalu.

Samsung_i70_1.jpgSamsung_i70_2.jpg

Rozlišení snímače je 7 Mpx, maximální nastavitelná citlivost pak ISO 1 600. Třípalcový displej spolu s intuitivním ovládáním se po uzavření krytu z části schovají. Funkci detekce tváře přidal výrobce i do tohoto modelu.

Podrobné technické specifikace všech novinek vám brzy přineseme v katalogu digitálů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud