Novinky od Nikonu a Panasonicu z veletrhu CES

9. ledna 2014
TWEET SDÍLET
Novinky od Nikonu a Panasonicu z veletrhu CES
Veletrh CES už je v plném proudu. Se svými novinkami nyní přicházejí společnosti Nikon a Panasonic. Nikon uvedl zrcadlovku pro začátečníky a inovuje několik kompaktů. Panasonic má světelný objektiv 42,5 mm F1,2.

Přejděme nyní k Panasonicu. Nové kompakty od této společnosti míří do vyšších kategorií než ty od Nikonu, přesto i zde najdeme inovací jen pomálu. Proto než se k nim dostaneme, uvedu ještě uvolněné informace o velice zajímavém objektivu 42,5 mm F1,2.

Panasonic Leica Nocticron 42,5 mm F1,2 ASPH

Tento objektiv s vysokou světelností byl sice odhalen již dříve, výrobce o něm však neprozradil prakticky žádné informace. Nyní již víme, že optickou soustavu tvoří 14 členů v 11 skupinách, z toho dva jsou asférické, jeden z ED skla a jeden z UHR skla.

Rozostření pozadí by mělo být díky cloně tvořené 9 zakulacenými lamelami mimořádně hladké. Panasonic Leica Nicticron 42,5 mm proto pravděpodobně bude aspirovat na titul ideálního portrétového skla pro bezzrcadlovky s bajonetem Micro 4/3.

Klepněte pro větší obrázek 

Rychlé a tiché ostření zajišťuje krokový motorek. Minimální ostřicí vzdálenost činí 50 cm, maximální zvětšení dosahuje hodnoty 0,1×. Poněkud netradičně vybavil výrobce takto světelné sklo i optickou stabilizací s účinkem 3 EV.

Závit na filtry má průměr 67 mm, rozměry objektivu jsou 74×77 mm. Vysoká hmotnost 425 g vzhledem ke složení optické soustavy a kovovému provedení těla nikoho nepřekvapí.

Naopak cenu okolo 40 tisíc Kč čekal asi jen málokdo. Panasonic Leica Nocticron 42,5 mm F1,2 ASPH tak bude určen pro skutečné nadšence, zapálené do systému Micro 4/3. Na trh objektiv dorazí někdy v průběhu jara.

Panasonic Lumix DMC-GH3 – nebezpečný soupeř

Panasonic Lumix DMC-GH3 – nebezpečný soupeř

Panasonic Lumix DMC-GH3 patří k tomu nejvyššímu, co kategorie bezzrcadlovek nabízí. Snaží se být vážnou konkurencí pro každou APS-C zrcadlovku.

Témata článku: Technika, Objektivy, Nikon, Kompaktní fotoaparáty, Zrcadlovky, Panasonic

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

30 Petr Březina

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina