Novinky i problémy v dílně Tamronu

18. června 2020
TWEET SDÍLET

Tamron uvedl na trh nový objektiv s ohniskovým rozsahem 28–200 mm, který navíc nabídne velmi dobrý rozsah světelnosti F2,8–5,6. Objektiv je určen pro plnoformátové snímače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celé označení Tamron 28–200 mm F2,8–5,6 Di III RXD FE napovídá, že je objektiv určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony. Aktuálně se také jedná o jediný model na trhu, který nabídne 7× optický zoom a zároveň světelnost F2,8 na nejširším ohnisku.

Optická konstrukce zahrnuje 18 čoček ve 14 skupinách, objektiv je odolný vůči povětrnostním vlivům a umí ostřit od 19 cm na nejširším a od 80 cm na nejdelším ohnisku. Označení RXD pak odkazuje na krokový motor, který nabídne velmi tiché ostření, vhodné i pro záznam videa.

Klepněte pro větší obrázek

Na českém trhu bude objektiv dostupný od 25. června, doporučená cena je 23 990 Kč. Hmotnost objektivu je 575 gramů, filtrový závit pak má průměr 67 mm.

Špatná kalibrace u 70–180 mm F2,8 Di III VXD

Ještě před uvedením ultrazoomového objektivu, se objevila informace o servisním svolání objektivu Tamron 70–180 mm F2,8 Di III VXD s bajonetem Sony E,  u nějž nedošlo před odesláním na pulty obchodů k řádné kalibraci vnitřních plovoucích členů, což může mít za následek zhoršenou obrazovou kvalitu.

Klepněte pro větší obrázek

Podle vyjádření Tamronu, budou tyto kusy v rámci servisního zásahu bezplatně seřízeny anebo vyměněny za nové. Společnost neuvádí obvyklý rozsah sériových čísel objektivů, jichž se tato chyba dotýká, nicméně spustila jednoduchou kontrolní stránku s polem pro vložení sériového čísla, kdy systém zjistí, zda se chyba daného objektivu týká.

Problematické ostření s Nikonem D6

Dlouho očekávaná profesionální zrcadlovka Nikon D6, která byla uvedena na japonský trh začátkem června, má problémy s ostřením při použití některých objektivů Tamron.

Podle firemního prohlášení se tento problém týká dvojice objektivů – SP 35mm F/1.4 Di USD (Model F045) a 17-35mm F/2.8-4 Di OSD (Model A037) – v obou případech se vyskytují následující problémy:

  • autofokus nefunguje, pokud je objektiv nasazen na vypnutý fotoaparát a následně je tento zapnut
  • autofokus nefunguje, když je fotoaparát probuzen z režimu spánku

Společnost údajně pracuje na odstranění chyby, zatím však není jasné, zda nebude takto „postiženo“ větší množství objektivů v kombinaci s Nikonem D6 nebo zda se nejedná pouze o chybu lokálně prodávaného modelu zrcadlovky.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Nikon, Zrcadlovky, Sony, Tamron, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame