Novinky i problémy v dílně Tamronu

18. června 2020
TWEET SDÍLET

Tamron uvedl na trh nový objektiv s ohniskovým rozsahem 28–200 mm, který navíc nabídne velmi dobrý rozsah světelnosti F2,8–5,6. Objektiv je určen pro plnoformátové snímače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celé označení Tamron 28–200 mm F2,8–5,6 Di III RXD FE napovídá, že je objektiv určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony. Aktuálně se také jedná o jediný model na trhu, který nabídne 7× optický zoom a zároveň světelnost F2,8 na nejširším ohnisku.

Optická konstrukce zahrnuje 18 čoček ve 14 skupinách, objektiv je odolný vůči povětrnostním vlivům a umí ostřit od 19 cm na nejširším a od 80 cm na nejdelším ohnisku. Označení RXD pak odkazuje na krokový motor, který nabídne velmi tiché ostření, vhodné i pro záznam videa.

Klepněte pro větší obrázek

Na českém trhu bude objektiv dostupný od 25. června, doporučená cena je 23 990 Kč. Hmotnost objektivu je 575 gramů, filtrový závit pak má průměr 67 mm.

Špatná kalibrace u 70–180 mm F2,8 Di III VXD

Ještě před uvedením ultrazoomového objektivu, se objevila informace o servisním svolání objektivu Tamron 70–180 mm F2,8 Di III VXD s bajonetem Sony E,  u nějž nedošlo před odesláním na pulty obchodů k řádné kalibraci vnitřních plovoucích členů, což může mít za následek zhoršenou obrazovou kvalitu.

Klepněte pro větší obrázek

Podle vyjádření Tamronu, budou tyto kusy v rámci servisního zásahu bezplatně seřízeny anebo vyměněny za nové. Společnost neuvádí obvyklý rozsah sériových čísel objektivů, jichž se tato chyba dotýká, nicméně spustila jednoduchou kontrolní stránku s polem pro vložení sériového čísla, kdy systém zjistí, zda se chyba daného objektivu týká.

Problematické ostření s Nikonem D6

Dlouho očekávaná profesionální zrcadlovka Nikon D6, která byla uvedena na japonský trh začátkem června, má problémy s ostřením při použití některých objektivů Tamron.

Podle firemního prohlášení se tento problém týká dvojice objektivů – SP 35mm F/1.4 Di USD (Model F045) a 17-35mm F/2.8-4 Di OSD (Model A037) – v obou případech se vyskytují následující problémy:

  • autofokus nefunguje, pokud je objektiv nasazen na vypnutý fotoaparát a následně je tento zapnut
  • autofokus nefunguje, když je fotoaparát probuzen z režimu spánku

Společnost údajně pracuje na odstranění chyby, zatím však není jasné, zda nebude takto „postiženo“ větší množství objektivů v kombinaci s Nikonem D6 nebo zda se nejedná pouze o chybu lokálně prodávaného modelu zrcadlovky.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Nikon, Sony, Zrcadlovky, Tamron

Určitě si přečtěte