Novinka pro wildlife fotografy systému micro 4/3 – M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO

19. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

Dlouho očekávaný teleobjektiv od společnosti Olympus je konečně na světě, aktuálně jej testují významní wildlife a sportovní fotografové, na trhu bude v lednu příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek

Vedle velkého rozsahu ohniskových vzdáleností a stálé světelnosti nabídne objektiv také vestavěný stabilizátor obrazu a telekonvertor 1,25×. Objektiv je navíc možné provozovat i s firemním 2× telekonvertorem, což v praxi znamená ekvivalentní ohnisko až 2000 mm. 

Objektiv samotný je složen z 28 čoček, uspořádaných v 18 skupinách včetně nově vyvinuté asférické čočky s extrémně nízkým rozptylem (EDA) a velkým průměrem a čtyř členů se super nízkým rozptylem (Super ED). Povrch čoček je chráně vrstvami Z Coating Nano pro lepší přenos kontrastu, práci v protisvětle a eliminaci odlesků.

Objektiv má utěsněnou a odolnou konstrukci z hořčíkové slitiny, kterou doplňuje sluneční clona z karbonových vláken. Při délce 31,5 cm dosahuje objektiv hmotnosti 1875 gramů, vzhledem k vnitřnímu mechanismu ostření a zoomování se velikost při používání nemění. Zajímavá je také informace o zaostření, které je k dispozici od 1,3 metru v celém rozsahu ohnisek – v praxi to tedy znamená zvětšení 0,57× až 0,71× při použití vestavěného telekonvertoru.

Objektiv je vybaven optickou pětiosou stabilizací, která v kombinaci s digitálem OM-D E-M1X nabídne účinnost až 8 EV (při 300 mm). Cena byla stanovena na 6 999 EUR, pro český trh pak 186 999 Kč s půlroční zárukou nad rámec standardní dvouleté záruky.

Automatická detekce ptáků pro E-M1X s novým firmwarem

Vedle objektivu uvolnil Olympus také novou verzi firmwaru pro vlajkovou loď E-M1X, ten nese označení 2.0 a hlavní změnou, kterou přináší je automatická detekce a sledování ptáků při fotografování.

Systém dokáže  detekovat ptáky všech možných velikostí a druhů. Při fotografování se fotoaparát primárně zaměřuje na ptačí oko. V případě, že oko není schopen detekovat, přepne na detekci celé hlavy nebo těla.

Při fotografování se všemi objektivy M.Zuiko Digital, včetně superteleobjektivů, jsou ptáci detekováni po celé zaostřovací ploše, nikoliv jen ve středové části záběru.

V rámci aktualizace firmwaru zapracoval výrobce také na lepším výkonu stabilizace při záznamu videa a přidal ukazatel ručního zaostřování pro jednodušší práci.

Nový firmware dostanou také nižší řady fotoaparátů, konkrétně modely OM-D E-M1 Mark III (v 1.2), OM-D E-M1 Mark II (v 3.4) a OM-D E-M5 Mark III (v 1.3), u nichž přinese aktualizace několik nových funkcí. Firmware pro všechny zmíněné aparáty bude dostupný 3. prosince 2020.

  E-M1X E-M1 Mark III E-M1 Mark II E-M5 Mark II
AF sledování ptáků ano ne ne ne
RAW video data výstup ano ano ne ne
Podpora skládaného makra na novém objektivu ano ano ano ano
Vylepšená stabilizace ve videu ano ano ano ano
Přidaný ukazatel ručního zaostřování ano ano ne ne

Témata článku: Technika, Objektivy, Olympus, Firmware, Teleobjektivy, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika