Novinka: Pentax Optio M90

, 6. května 2010

Společnost Pentax představila nový model své kompaktní řady pro běžné uživatele s označením M90. Nový přístroj disponuje pětinásobným optickým transfokátorem s rozsahem ohnisek 28 – 140 mm (v přepočtu na velikost kinofilmového políčka). K dalším dílčím vylepšením oproti svému předchůdci patří přepracovaná funkce detekce obličejů, nyní ve spojení s detekcí úsměvů a mrkání. Model M90 také nabízí dvacet přednastavených scénických režimů pro každou situaci. Hliníkové tělo přístroje je potaženo jemným pogumováním pro příjemné a pohodlné fotografování. Model Pentax M90 bude určen výhradně pro evropský trh, k dispozici bude v průběhu června 2010.

Klepněte pro větší obrázek
Pentax Optio M90

Tisková zpráva:

PENTAX Imaging Systems s potěšením oznamuje uvedení modelu PENTAX Optio M90, lehkého kompaktního digitálního fotoaparátu, který je vybaven funkcemi i pro pokročilé uživatelé.

Díky svému snadnému použití, je Optio M90 ideální volbou pro nejrůznější fotografické scény. Mezi klíčové vlastnosti patří propracované kovové tělo s gumovým povrchem a úpravou „soft-touch“, snímač s rozlišením přibližně 12,1 megapixelů, velký a snadno čitelný 2,7'' LCD dipslay, stejně jako modernizovaný širokoúhlý objektiv s pětinásobným optickým zoomem. Optio M90 byl navržen tak, aby pořizoval vysoce kvalitní fotografie s minimálním zásahem uživatele. K dispozici je rovněž mnoho aktualizovaných funkcí, včetně zlepšení funkce rozpoznání obličejů, úsměvů a způsoby detekce mrknutí. Dále model umožňuje zvolit uživateli jeden z dvaceti scénických režimů, včetně Auto-Panorama, Podsvícení a Režimu kopírování.

Optio M90 je k dispozici ve dvou barevných provedením, černé a vínové.

Hlavní rysy

 1. Širokoúhlý objektiv s pětinásobných optický zoomem v kompaktním těle
  Optio M90 se vyznačuje velmi kompaktním tělem, které zapadne do každé dlaně a kapsy. Širokoúhlý objektiv disponuje ohniskovým rozsahem odpovídajícím přibližně 28 – 140 mm při přepočtu na velikost kinofilmového políčka. Tento úhel zobrazení umožňuje zachytit celou skupinu osob nebo celé budovy v jediném políčku bez nutnosti ustoupit o krok zpět. Naopak, tele-ohnisko objektivu využijete při fotografování krajiny, detailů či portrétů. Digitální zoom 5x rozšiřuje rozsah přiblíženi až na dvaceti-pěti násobné zvětšení fotografované scény.

 2. Speciální povrchová úprava
  Optio M90 je stylovým kompaktním fotoaparátem. Tělo je vyvedeno z hliníkové slitiny, jenž je potažena speciálním pogumováním se „soft-touch“ úpravou pro pohodlné fotografování.

 3. Přibližně 12,1 efektivních megapixelů pro vysoce kvalitní snímky
  Efektivní počet pixelů u modelu M90 Optio činí přibližně 12,1 megapixelů. Díky spojení snímače s vysokým rozlišením a kvalitním objektivem PENTAX lze dosáhnout perfektních, čistých a ostrých fotografií i při tisku na větší formát.

 4. Automatická funkce usnadňující použití fotoaparátu
  Optio M90 je vybaven pokročilým Auto Picture módem, který automaticky vybere nejvhodnější režim snímání pro daný předmět nebo scénu tím, že zjistí osvětlení a další podmínky v okolí fotografovaného subjektu. Kromě toho disponuje dalšími dvaceti scénickými režimy, mezi něž patří Auto-Panorama režim pro skládání fotografií do jednoho panoramatického obrazu, režim podsvětlení, který umožňuje zachytit perfektní snímky i se sluncem v pozadí, režim kopírování, který působí jako mini-scanner, a Auto-sledování režim, jenž dovoluje sledovat a zaměřit se na objekt, i když se pohybuje mimo střed snímku.
  Optio M90 také obsahuje modernizovanou detekci obličejů AF & AE funkci, stejně jako funkci Smile, která automaticky uvolní spoušť v okamžiku, kdy detekuje úsměv. Funkce detekce mrkání pak varuje fotografa, pokud je fotografovaná osoba během expozice mrkne.

 5. Ostatní vlastnosti
 • Velký 2,7 palcový barevný LCD display s přibližně 230.000 bodů, opatřený AR (Anti-Reflection) vrstvou pro minimalizaci odlesků
 • Stabilizace obrazu pomocí režimu vysoké citlivosti (ISO 1600)
 • Natáčení video sekvencí v rozlišení 640 x 480px při rychlosti snímání 30 snímku za sekundu
 • Fotoaparát je napájen lithium-ion akumulátorem
 • Režim sekvenčního snímání umožňuje pořídit až 16 obrázků ve VGA rozlišení při maximální rychlostí snímaní 14,6 snímků za sekundu
 • Arcsoft MediaImpression 2.0 pro prohlížení, editaci a ukládání obrázků v ceně (kompatibilní s nejnovějšími operačními systémy, včetně Windows 7 a Mac OS X 10,6)
 • Rozměry: 9,9 x 5,8 x 2,3 cm
 • Hmotnost (bez akumulátoru): 116 g

Doporučená prodejní cena činí 200 liber, v České republice jej lze očekávat za částku přibližně šest a půl tisíce korun. Pentax Optio M90 by měl být k dispozici v polovině měsíce června 2010

Témata článku: Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

2 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: giraffe street

Fotografie týdne: giraffe street

Ulice je prostorem velice zvláštním. Tomáš Akvinský definuje tmu, jako nedostatek světla. Mohli bychom se na ulice dívat velice podobně – jsou nedostatkem domů ve městě? Středověká města měla k ulicím podobný vztah.

Michal Černý

Fotografie týdne: start

Fotografie týdne: start

John Dewey popisuje situaci jako určitý komplexní průsečík věcí, které jsou spolu propojené a které na nás působí.

1 Michal Černý

Fotografie týdne: o výjimečnosti člověka

Fotografie týdne: o výjimečnosti člověka

Italský filosof Luciano Floridi hovoří o tom, že žijeme ve společnosti, která je hyperkonektivistická, což znamená, že jeden z jejich nejpodstatnějších rysů je skutečnost, že jsme navzájem propojeni skrze technologie, sítě, internet.

Michal Černý

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

58 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

32 Helena Vyplelová