Novinka od Corelu: Paint Shop Pro X

Corel uvedl na trh novou verzi Paint Shop Pro, tentokrát s kódovým označením X. Od akvizice Corelu kanadskou společností Jask v roce 2004 je to vůbec první produkt, který za tu dobu opustil brány společnosti.

Corel Paint Shop Pro X je plnohodnotný editor pro úpravu bitmapové grafiky, který samozřejmě disponuje širokou podporou bitmapových formátů, jako jsou .bmp, .jpg, .gif, .tiff a dalších. Vítaným doplňkem obzvláště pro začátečníky je virtuální "učitel" (Learning centre), který podobně jako známá sponka ve Windows Office poskytuje rady při provádění základních úprav i pokročilého editingu fotografií a grafiky.

Přibylo i plno rozšiřujících funkcí jako je vylepšené odstraňování efektu rudých očí, čístění fotografií od kazů, škrábanců a prachu, redukce šumu a aberace, funkce pro úpravy jasu, ostrosti, barevnosti a mnoho dalších. K dispozici jsou i nové filtry které simulují Infrapohled a monochromatický film. Další doplňky rozšiřují kreativní zpracování fotografií a grafiky například o vložení jiných objektů, včetně vkládání komixových bublin a k dispozici je také přes 500 efektů.

Konkurence je velká a každý z produktů, ať už se jedná o Zoner Media Explorer, GIMP nebo neoficiáního krále Photoshop, má své klady i zápory, přičemž rozdíly jsou de facto jen malé. Corel se snaží prosadit skvělou cenou, která je oproti Photoshopu zhruba čtvrtinová. V Americe je možné zakoupit Corel Paint Shop Pro X za 129 dolarů, upgrade ze stařší verze vyjde na 59 dolarů. Cena ani datum uvedení na český trh nejsou doposu stanoveny.

Určitě si přečtěte

Články odjinud