Novinka HD Pentax-DA* 16–50 mm F2,8 bude na trhu v srpnu s cenovkou kolem 30 000 Kč

25. července 2021
TWEET SDÍLET

Ricoh představil dalšího zástupce objektivů řady HD Pentax-DA, která je určena pro APS-C zrcadlovky Pentax s bajonetem K. Základní zoom má optimální efektivní ohniskovou vzdálenost 24–75 mm a stálou světelnost F2,8. Celé označení objektivu je HD Pentax-DA* 16–50 mm F2,8 ED PLM AW.

Klepněte pro větší obrázek

Z názvu vyplývá, že se jedná o utěsněnou konstrukci (AW), která je podle výrobce prachutěsná a voděodpudivá. Optická konstrukce v tomto případě zahrnuje 16 čoček v 10 skupinách, včetně extranízkorozptylové čočky (ED), dále jsou použity dvě asférické ED čočky a jeden disperzní prvek. Samozřejmostí jsou také ochranné vrstvy RIcoh Imaging HD coating, které by měly eliminovat závoj a odlesky.

Pohon autofokusu je v režii pulsního motoru (PLM), který je použit u světelného objektivu Pentax poprvé a měl by přinést nejen větší přesnost a rychlost, ale také vylepšené ruční ostření, které je možné aktivovat pootočením ostřicího prstence v okamžiku, kdy je namáčknutá spoušť. Minimální ostřicí vzdálenost je 30 cm.

Devítilamelová clona je řízena elektromagneticky a pracuje v rozsahu F2,8 až F22, speciálně tvarované lamely poskytnou ideálně kruhový otvor mezi F2,8 a F5,6 na 16 mm ohnisku a mezi F2,8 až F8 na 50mm ohnisku. Elektromagnetické ovládání však bude dostupné pouze u aparátů, které podporují poslední revizi bajonetu Pentax K (KAF4) – na plnoformátovém těle bude objektiv použitelný pouze v režimu ořezu snímku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Průměr tubusu je v nejširším místě 88 mm, délka objektivu pak dosahuje 117 mm a váha je 712 gramů. Na trhu bude zoom v srpnu, doporučená cena je 1400 USD, tedy kolem 30 000 Kč.

Témata článku: Objektivy, Pentax, Technika, Ricoh, Objektivy na Heureka.cz