Nové zrcadlovky střední třídy Nikon D7100 a Sony A58

Nové digitální zrcadlovky od Nikonu a Sony jsou již delší dobu očekávaným zbožím. Dnes byly oba dva modely oficiálně představeny, podívejme se, zda splňují očekávání.

Výrobci digitálních fotoaprátů nám letos předvádějí přímo žně nových modelů, v průběhu týdne to bylo postupně Casio se svými kompakty, Sony se zrcadlovkou a bezzrcadlovkou a dnes se přidal Nikon s vovou zrcadlovkou střední třídy.

Sony SLT-A58

Společnost Sony na rozdíl od jiných firem nespěchala s představením novinek pro tento rok. Přestože jsou veletrhy CES a Photokina dávno pryč, přichází s nimi až nyní. Dnes se podíváme na nový SLT fotoaparát střední třídy Sony A58, o kterém jsme informovali začátkem týdne

Sony pokračuje v rozšiřování své řady SLT fotoaparátů, jejíž hlavním rysem je polopropustné zrcátko uvnitř. Novinka v podobě Sony SLT-A58 by měla nahradit předchozí modely A37 a A57. Firma se tak zřejmě snaží o zjednodušení své nabídky pro koncové zákazníky.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony SLT-A58

Uvnitř přístroje najdeme stabilizovaný CMOS snímač formátu APS-C s rozlišením 20,1 Mpx. Scénu zvládá zaznamenat ve formátech JPEG nebo RAW při nastavení citlivosti ISO 100­­­­–25600. Uvidíme, jak inženýři vyřešili šum, který při takovéto pixelové hustotě jistě nebude, zejména na vyšších citlivostech, zanedbatelný.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony SLT-A58

Automatické ostření zajišťuje patnáct bodů, z nichž jsou pouze 3 křížové. I tak firma slibuje výrazné zlepšení při focení pohybujících se objektů oproti minulosti. Překvapením je, že přestože zrcátko není při zaznamenávání snímků sklápěno, dokáže fotoaparát vytvořit pouze 5 sn./s. Snad budou tedy alespoň ostré.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony SLT-A58

Video zvládá novinka nahrávat v rozlišení Full HD při 50 prokládaných sn./s nebo 25 progresivních sn./s. Jak je u modelů SLT zvykem, mělo by být průběžné ostření velice rychlé. Zdířka pro připojení externího mikrofonu bohužel chybí, stačit tedy bude muset interní stereofonní umístěný na horní straně.

Vzadu pak najdeme výklopný LCD displej s úhlopříčkou 2,7“ a rozlišením 460 tisíc bodů. Tomu sekunduje elektronický hledáček typu OLED nabízející stoprocentní pokrytí při rozlišení 800×600 bodů. Na jejich využití přitom z hlediska spotřeby vůbec nezáleží. Výrobce deklaruje výdrž okolo 690 snímků při používání hledáčku a 700 snímků při používání displeje.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony SLT-A58

V základní výbavě samozřejmě nechybí konektor HDMI, slot na paměťové karty SD / Memory Stick Duo, standardní sáňky či interní blesk se směrným číslem 10. Škoda, že chybí druhý otočný volič, ovládání by jistě bylo pohodlnější.

Fotoaparát váží 429 g při rozměrech 129×95×78 mm. Na pulty obchodů přistane v dubnu spolu s inovovaným setovým objektivem Sony DT 18-55mm F3,5-5,6 SAM II, vybaveným tichým ostřícím motorkem, za zatím neznámou cenu.

Sony NEX-3N

Sony dále představilo nový fotoaparát s výměnnými objektivy NEX-3N zaměřený zejména na začátečníky. Nabídne velký snímač v malém těle a chybět nebude ani vestavěný blesk. Sony inovuje svou nabídku bezzrcadlovek s výměnnými objektivy modelem NEX-3N. Jedná se v podstatě o přímého nástupce jen něco málo přes půl roku starého NEX-F3K. Odlišností ve výbavě koneckonců najdeme velice málo.

Klepněte pro větší obrázek
Sony NEX-3N

Srdcem fotoaparátu je CMOS snímač velikosti APS-C s rozlišením 16,1 Mpx. Ten dokáže zaznamenat až 4 sn./s ve formátu RAW nebo JPEG. Citlivost lze volit v rozsahu ISO 200-16000. Výrobce zde vypichuje použití stejné technologie jako u své vlajkové lodi A99, redukující šum s jinou intenzitou v různých částech snímku. Rychlý a přesný autofokus zajišťuje 25 ostřících bodů.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony NEX-3N

Video zvládá NEX-3N natáčet v rozlišení Full HD při 50 prokládaných sn./s nebo 25 progresivních sn./s. Nechybí zabudovaný stereomikrofon. Externí však připojit možné nebude, pod krytkou na boční straně se skrývají pouze HDMI a Micro USB konektory.

Ne jednoho člověka zaujme zvláštní LCD displej. Ten lze sice vyklápět až o 180°, z nepochopitelných důvodů už ale ne otáčet. Pořizovat tak jdou bez problémů autoportréty, příznivci focení v davu nebo kvalitního videa nicméně ostrouhají. Obrazovka má rozlišení 460 tisíc bodů a úhlopříčku 3“. Dotyková vrstva chybí.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony NEX-3N

Výrobce zřejmě došel k závěru, že začátečníci preferují více elektronický zoom před tím ručním. Umístil proto kolem spouště páčku ovládající změnu ohniska objektivu. Má to ale samozřejmě háček. Použít ji bude možné pouze s kompatibilními objektivy jako například Sony E 16-50 mm F3,5-5,6. Ten by neměl chybět v základním balení fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony NEX-3N

Novinka nabízí nízkou hmotnost 269 g v malém těle s rozměry 110×62×35 mm. Přesto se dovnitř vlezl i blesk se směrným číslem 4 a poměrně velká baterie nabízející velice slušnou výdrž okolo 480 snímků. Škoda jen, že se šetřilo na ergonomii ovládání. Vzadu sice najdeme dvě programovatelná tlačítka, nicméně volič režimů nebo druhý otočný volič chybí. Fotoaparát by měl přijít na trh příští měsíc za zatím neznámou cenu.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Kompaktní fotoaparáty, Nikon, Sony, Zrcadlovky, Casio

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika