Nové superteleobjektivy Sony slibují rychlé ostření a řezavou ostrost

12. června 2019
TWEET SDÍLET

Sony dnes oficiálně představilo dvojici očekávaných teleobjektivů – zoomový objektiv nabídne rozsah ohnisek 200–600 mm při světelnosti F5,6–6,3 a pevný pak 600 mm při světelnosti F4. Oba dva modely patří do oceňované profesionální řady G.

Sony FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS

Optická stavba modelu s proměnlivým ohniskem čítá 24 čoček z nichž je pět vyrobeno ze skla s extra nízkým rozptylem a jedna čočka je asférická. Optiku doplňuje 11 lamelová clona. Čočky mají ochranné vrstvy Nano AR, které by měly zabránit nechtěným odleskům a závojům.

Klepněte pro větší obrázek

Autofokus je v režii Direct Drive SSM motoru a objektiv zvládne zaostřit od vzdálenosti 2,4 m maximální zvětšení je pak 0,2×.  Délka objektivu dosáhla 318 mm při hmotnosti 2,1 kg (bez stativové patky).

Objektiv je kompatibilní s 1,4× a 2× telekonvertorem, takže je možné dosáhnout ohniskové vzdálenosti 840 mm při F9 nebo až 1200 mm při F13. Součástí objektivu je samozřejmě optická stabilizace. Zoomovací mechanismus využívá konstrukce s vnitřním posunem čoček, což přispívá k celkové odolnosti vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, samotné tělo objektivu je navíc utěsněno proti prachu a vlhkosti.

Na trhu by se měl objektiv objevit v průběhu srpna letošního roku, cena byla stanovena na 2 100 EUR.

Sony FE 600mm F4 GM OSS

Druhá novinka z dílny Sony je určena především wildlife a sportovním fotografům, kteří ocení nejen dlouhou ohniskovou vzdálenost, ale také světelnost F4. Optická stavba tohoto drobečka také čítá 24 čoček, přičemž jsou použity dvě čočky z ED skla, tři čočky fluoritové a jedna asférická (Extreme Aspherical Lens –XA). Clona je složena z 11 lamel.

Klepněte pro větší obrázek

Pohon autofokusu má na starosti dvojice lineárních XD motorů, objektiv je vybaven stabilizací obrazu a připraven je také slot pro 40,5 mm drop-in filtry. Minimální ostřicí vzdálenost činí 4,5 m a maximální zvětšení 0,14×.

Objektiv je taktéž kompatibilní s telekonvertory 1,4× a 2×. Vzhledem k předpokládanému nasazení je také utěsněn proti prachu a vlhkosti, ovšem na vyšší úrovni, než u zoomového sourozence.

Zajímavé jsou rovněž rozměry a hmotnost objektivu – při délce 449 mm váží objektiv 3 kg, a patří tak mezi jedny z nejkompaktnějších objektivů daných parametrů na trhu – ve srovnání s konkurenčním Canonem je o něco lehčí a o jeden milimetr delší. Objektiv bude dostupný v srpnu letošního roku, doporučená cena je 14 000 EUR.

Témata článku: Technika, Objektivy, Sony

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Říci, co je to vlastně zázrak, je velice problematické. Zázrak je etymologicky to, co se stane za zrakem.

Michal Černý

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Jan Amos Komenský ve svých spisech opakovaně zdůrazňuje dva podstatné motivy – totiž harmonii světa a pansofii, což jsou ale témata, která spolu úzce souvisí.

Michal Černý

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

30 Petr Březina

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová