Nové stativy Manfrotto řady 190: důraz na detail (představení)

Manfrotto představilo inovovanou řadu stativů série 190. Novinek je spousta a jsou vidět téměř na každém místě stativu. Blíže se také podíváme na skladnou novinku s označením Befree.

Italský výrobce stativů a foto příslušenství připravil pro letošní rok několik novinek. Do redakce nám dorazili dva zástupci stativů pro středně pokročilé fotografy – model MT 190CXPRO3 a MT 190XPRO4.

Oba modely přináší mnoho zásadních novinek a inovací, některé z nich jsou bohužel specifické pro konkrétní typ.

Čtyřsekční hliník!

Prvním testovaným stativem je představitel nejrozšířenější série Manfrotto, model MT 190XPRO4. Jak již z označení plyne, jedná o stativ čtyřsekční v hliníkovém provedení. Vůbec poprvé je tedy nabízen stativ z hliníku ve skladném, čtyřsekčním provedení. Díky tomu je výška složeného stativu 49 cm, což jej činní velmi kompaktním pro přenášení například připevněním na batoh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtyřsekční hliníkový 190XPRO4 v porovnání s třísekčním modelem

Ruku v ruce s rostoucí oblibou příslušenství nejen pro natáčení videa přichází také potřeba tyto periferie někam umístit. Manfrotto v letošních novinkách přináší systém Easy-Link, neboli další 3/8” závit ve středové části stativu.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systém Easy-Link a možnosti jeho uplatnění

Rozložení je pohodlnější

Přepracovány byly zámky pro určení náklonu noh stativu. Nový tvar zámků umožňuje jednodušší a rychlejší manipulaci. Dvě ze tří noh jsou opatřeny výrazným gumovým návlekem s logem výrobce pro snažší manipulaci. V zimě tato „madla“ chráni i proti chladu od promrzlého stativu.

  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový mechanismus pro uzamčení poloh nohy stativu
Klepněte pro větší obrázek
Inovovaná madla

Výrazné inovace doznal kloub pro změnu orientace středové tyče. Ten je u všech novinek zpracován tak, aby při běžném, svislém použití nebyl vůbec vidět. Je zatažený uvnitř těla stativu. Při maximálním vytažení středového sloupku pak dojde k vytažení kloubu a pomocí aretačních prvků je možné sloupek otočit do horizontální polohy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mechanismus pro změnu orientace středového sloupku je při běžném užívání skryt
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Postup vytažení mechanismu a změny orientace středového sloupku

Stejně jako u předchozích modelů, nelze nastavit jiný úhel než devadesát stupňů. Samotné přetočení je však mnohem pohodlnější a rychlejší než u předchozí generace stativů. Důležitou změnou je také pevnější uchycená středové tyče, která je při otočení do horizontální roviny sevřena lépe než tomu bylo u přechozího povedení. Riziko nechtěného otřesu je tak minimální.

Rychlost především

Zásadně byl přepracován systém zámků jednotlivých sekcí noh stativu. Nové zámky jsou větší a delší. Jejich umístění již není typická „páka“, ale chovají se spíše jako kolébka. Díky tomu je k odemknutí/zamknutí polohy sekcí zapotřebí minimální síly.

Rozložení a složení stativu je v praxi skutečně mnohem rychlejší, než u dřívějších pákových či konkurenčních otočných mechanismů. Krom toho, že potřebujete pro rozložení méně síly, zabraňuje konstrukce zámků nepříjemnému skřípnutí prstů, ke kterému může docházet u klasicky konstruovaných zámků

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přepracované zámky sekcí noh

Konce noh hliníkových modelů jsou osazeny vyměnitelnými gumovými patami. Upevněny jsou hvězdicovým šestihranem a lze díky nim stativ osadit hroty, sněžnicemi, nebo jakýmikoliv jinými nohami Manfrotto. U karbonových modelů jsou paty nevyměnitelné, gumové.

Klepněte pro větší obrázek
Patky noh jsou vymněnitelné

Karbon s handicapem

Druhý testovaný stativ, model MT 190CXPRO3, má sice nevyměnitelné paty noh, naproti tomu je vyroben z karbonu, díky čemuž je o půl kilogramu lehčí. Na první pohled se takový rozdíl může zdát zanedbatelný, při delší tůře se však každý dekagram pronese. Rovněz gumová „madla“ noh stativu u karbonového modelu chybí. Ostatní parametry a vlastnosti oba modely sdílí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nekompromisně nízká hmotnost karbonového modelu si vyžádala několik kompromisů

Inovovaná řada 190 sestává z celkem čtyři modelů. Hliníkový stativ se třemi nebo čtyřmi sekcemi a karbonový stativ se třemi nebo čtyřmi sekcemi.

Oproti konkurenci jsou stativy Manfrotto dodávany modulárně. Pokud se tedy rozhodnete zakoupit nový stativ, můžete použít svou původní stativovou hlavu. Novinky jsou nabízeny jak samostatně, tak v sadě s kulovou hlavou.

Technické specifikace:

 Model:

MT 190XPRO4
MT 190CXPRO3
Počet sekcí:43
Instalace:3/8"3/8"
Materiál:HliníkKarbon / magnesium
Výška složeného stativu:49 cm61 cm
Min. pracovní výška:8 cm9 cm
Max. výška:160 cm
Max. výška bez středového sloupku:135 cm
Max. zatížení:7 kg
Hmotnost:2,1 kg1,6 kg

Nastavení noh (úhel):

25°, 46°, 66°, 88°
Průměr sekcí noh:26 mm, 22,5 mm,
19 mm, 15,5 mm
26 mm, 22,5 mm,
19 mm
Zalamovací středový sloupek:Ano, pod úhlem 90°
Vyměnitelné patky noh:AnoNe
Madla pro přenášení:Ano, pogumovanáNe
Doporučená MOC (bez hlavy):5 290 Kč8 990 Kč

Manfrotto Befree

Zcela novou řadu stativů otvírá italský výrobce modelem Befree, který má obchodní označení MKBFRA4-BH. Jedná se o lehký a velmi skladný stativ určený především na fotovýlety či cestování. Stativ Befree se dodává v setu s kulovou hlavou, která používá standardní rychloupínací destičku Manfrotto 200PL, která je užívána tak u ostatních hlav výrobce. Samotná hlava se dá samozřejmě odšroubovat a vyměnit.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Befree má velmi specifickou konstrukci, nohy stativu je možné pomocí jednoduchého zámku aretovat ve dvou polohách, podle toho, jak nízko se potřebujete se stativem dostat. Třetí poloha, do které je pojistku možné nastavit slouží ke složení stativu do transportní polohy, ta totiž není tradičně tak, že se složí nohy k sobě pod základnou stativu, ale právě naopak.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V transportní poloze stativu jsou nohy otočeny vzhůru a stativová základna společně s hlavou spočívají mezi nimi - středová ty musí být samozřejmě vysunutá.. Ač se to může zdát jako zbytečnost, celková transportní délka je o kus kratší. Pomocí otočení stativových noh navíc získáte možnost fotografovat těsně nad zemí, protože stativová hlava se dostane do polohy, jakoby s otočenou středovou tyčí.

 Klepněte pro větší obrázek

Nohy stativu jsou třísekční a mají klasický systém uzavíracích zámků, kulová stativová hlava je aretována jedním šroubem, nicméně přítlak je dostatečný. Výrobce udává nosnost 4 kilogramy, což je dostatečné i pro profesionální zrcadlovku s teleobjektivem.

Technické parametry

  • výška ve složeném stavu: 40 cm
  • max. výška – zatažený sloupek: 121 cm
  • max. výška – vytažený sloupek: 140,5 cm
  • minimální pracovní výška: 35 cm, při otočení noh se dostanete až k zemi
  • hmotnost: 1,47 kg
  • nosnost: 4 kg

Při větším zatížení však musíte počítat s horší stabilitou při vysunutí spodních segmentů noh. Pokud však použijete pouze horní dva segmenty noh a k tomu ponecháte zasunutou středovou tyč, bez problémů budete moci stativ používat i s těžší sestavou těla a objektivu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Doporučená maloobchodní cena stativu je těsně pod čtyři tisíce korun, což je velmi příjemná cifra s přihlédnutím k univerzálnosti, velikosti, váze a nosnosti tohoto modelu.

Témata článku: Technika, Testy, Stativy, Manfrotto, Stativy na Heureka.cz


WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

** Paní Bledé doma štěkají psi, jak je sledovat za pár kaček? ** Dnes to zkusíme pomocí primitivního mikrofonu a Arduina ** Při velké zvukové amplitudě spustíme alarm a dorazí notifikace

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Odborníci namítali, že nejde o globální fenomén, protože v Africe, Asii či Latinské Americe mužům spermie neubývají. ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé