Nové stabilizační doplňky pro mobily a digitály

Společnosti JOBY a DJI si na začátek nového roku připravily několik zajímavých novinek pro navýšení stability snímací soustavy. Převládá příslušenství pro mobily – stativy, selfie tyče, gimbaly – ale dostalo se i na doplňky pro DSLR a CSC.

JOBY GripTight PRO TelePod

JOBY je znám coby výrobce stativů GorillaPod, které lze díky flexibilním ramenům připevnit na libovolný objekt. Jejich limitem je však omezená pracovní výška. Proto JOBY přichází s novým typem produktu, jenž se více podobá klasickým stativům, ale jeho využití je variabilnější – GripTight PRO TelePod lze totiž použít také jako grip a selfie tyč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podstavec je tvořen klasickou trojnohou konstrukcí a vysunovací, teleskopickou tyčí. V režimu stativu TelePod nabídne pracovní výšky 34 až 79 cm. Nohy jsou konstruovány tak, aby se ve složeném stavu daly pohodlně uchopit a stativ mohl být využit jako grip – bez vysunuté teleskopické základny – nebo selfie tyč s maximální délkou 79 cm a podporou technologie Bluetooth (pro Android a iOS) ke snímání z dálky.

Nosná tyč je zakončena 1/4“ stativovým závitem pro připevnění fotoaparátu, ale součástí je také výklopný (v rozsahu cca 180 °) držák pro mobily a akční kamery, na jehož vrcholu se nachází sáňky (bez kontaktů) k upevnění dalšího příslušenství, jako je externí mikrofon nebo pomocné světlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dle slov výrobce je stativ určen pro profesionální natáčení videa mobilem, drobným fotoaparátem nebo akčními kamerami a jeho maximální nosnost je 1 kg. Maximální rozteč trojnohé základny 36 cm a její malá výška by však při použití těžších přístrojů mohla být problémem, dobrou stabilitu lze tedy očekávat spíše s mobily a akčními kamerami. Ve složeném stavu rozměry stativu činí 7 × 7 × 34 cm, váha poté odpovídá 359 g. Cena výrobku byla stanovena na 99,95 USD (cca 2 000 Kč).

JOBY GorillaPod Mobile Rig

Kromě výše zmíněného stativu představila společnost JOBY také přírůstek do rodiny flexibilních stativů s ohebnými nohami GorillaPod. JOBY GorillaPod Mobile Rig je šit na míru stále rostoucímu počtu uživatelů, kteří natáčejí videa (např. na Youtube) pomocí mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Opět se jedná o drobný a skladný stativ, který je však nově vybaven dvojicí speciálních ohebných ramen, k nimž je možné připevnit variabilní příslušenství – pomocné světlo či kameru nebo externí mikrofony. Ramena jsou zakončena klasickým stativovým závitem, k nimž lze přišroubovat redukce s cold shoe (2 ks v kitu). Součástí setu je také výklopný (o cca 180 °) držák na mobil (ve vertikální i horizontální pozici), potažmo akční kameru, k jehož vrcholu lze připevnit další doplňky – přes závit nebo cold shoe. Mobile Rig lze použít také jako klasický grip, např. při natáčení za chůze.

Stativ je vyroben z odolných kompozitních materiálů a jeho rozměry činí 12 × 8 × 33 cm, váha odpovídá 362 gramům. Cena výrobku byla tak jako u druhé, výše zmíněné novinky stanovena na 99,95 USD (cca 2 000 Kč).   

DJI Osmo 2 Mobile

DJI představilo druhou vylepšenou, leč zároveň levnější generaci gimbalů pro natáčení plynulého videa bez otřesů smartphonem – Osmo 2 Mobile. Vzhledově jsou si starší i nová verze velmi podobné, přesto novinka přináší několik užitečných inovací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tou zásadní je systém napájení. Výměnné baterie nahradil vestavěný akumulátor 18650 LiPo s kapacitou 2600 mAh a napětím 7,2 V a výbornou výdrží až 15 hodin natáčení na jedno nabití. Gimbal se nabíjí přes nově integrovaný USB port (nabití trvá 2 h) a během natáčení ho lze využít i jako power banku pro připojený telefon.

DJI zapracovalo i na mechanických částech. Čelisti držáku jsou nyní pružinové, nikoli na šroub. Nově je vedle fotografování na šířku podporován i vertikální režim. Držák lze také vyklápět, otáčet a vysouvat ve větším rozsahu. Na spodní straně držáku se nachází 1/4" závit pro připojení ke klasickému stativu nebo připevnění dalšího příslušenství.   

Co se týče softwarové výbavy, Osmo 2 umí vše, co jeho předchůdce – ActiveTrack (automatické sledování pohybujícího se objektu), různé typy časosběrů, slow motion –, a navíc přidává režim hyper-lapse a efekt dolly zoom. Smartphone je s gimbalem propojen prostřednictvím Bluetooth přes aplikaci DJI GO a ovládá se pomocí tlačítek a joysticku na gripu.

Gimbal Osmo 2 je vyrobený z odolných kompozitních materiálů, váží 485 gramů a jeho rozměry činí 72 × 113 × 295 mm. Asi nejzajímavější na této novince je její cena, která je o více než polovinu nižší než u předchůdce. DJI Osmo 2 Mobile se začne prodávat na konci ledna za 129 USD (cca 2 750 Kč).

DJI Ronin-S

DJI Ronin-S je první jednoruční stabilizátor konstruovaný pro použití se zrcadlovkami a bezzrcadlovkami. K dispozici bude ve dvou verzích – s menším rámem pro CSC, jako jsou fotoaparáty Sony Alfa nebo Panasoniky řady GH a s větším rámem pro robustnější DSLR jako Canon 5D Mark IV. Tříosá stabilizační technologie gimbalu je navíc plně kompatibilní s stabilizačními systémy jak v těle, tak v objektivu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Gimbal je ergonomicky tvarovaný pro komfortní úchop a opatřen ovládacími prvky – joystickem a tlačítky, sloužícími k nastavení parametrů a pozice fotoaparátu. V novém režimu Push je možné ručně nastavovat otočení a náklon, aniž by bylo nutné zařízení vypnout.

Aplikace DJI Ronin nabízí řadu automatických režimů a funkcí. CamAnchor umožňuje uložení různých pozicí fotoaparátů a snadné přepínání mezi nimi. S funkcí Smooth Track lze nastavit citlivost v jednotlivých osách a k dispozici jsou samozřejmě i režimy Panorama, Hyperlapse aj. Nechybí ani technologie ActiveTrack s automatickým sledováním pohybujícího se objektu.

DJI Ronin-S je kompatibilní se širokou škálou příslušenství DJI Pro, např. kontrolními jednotkami jako DJI Master Force, DJI Master Wheels či DJI Focus Command; připojit lze i další pomůcky – mikrofony, LED světla apod. Stabilizátor se začne prodávat v druhém čtvrtletí tohoto roku. Cena zatím nebyla stanovena.

Témata článku: Technika, Příslušenství, Fotoaparáty, Fotomobily, Akční kamery, Stabilizátory, Stativy, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

** Apple uvedl vlastní tablet už v roce 1979 ** Jednalo se o příslušenství k počítači, které usnadňovalo kreslení ** Na trhu byl několik let před první myší

Karel Javůrek
TabletyHistorieApple
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály