33
Fotogalerie

Nové Panasoniky pro náročné

Chcete svůj kompakt ovládat dotykem? Toužíte po kombinaci fotoaparátu a videokamery nebo fotografovat pod vodou? Novinky Panasoniku jsou určeny právě vám.

Panasonic svou letošní nadílkou kompaktů jistě uspokojí příznivce značky. Vědom si tlaku konkurence, nešetří s megapixely, citlivostí, mechanickou stabilizací obrazu, funkcemi a barvami. Rodinné fotoaparáty s nízkou cenou se postarají o bezstarostné fotografování, stylové kompakty na sebe strhnou pozornost fotografova okolí. Komu již nestačí malá a krátká videa z kompaktů, může si pořídit fotoaparát se záznamem videa AVCHD Lite. Sportovně založeným fotografům, příznivcům outdoorových aktivit, potápěčům i nešikům přijde vhod nerozbitný model FT1.

řada.jpg 
Kompletní nabídka novinek v pořadí FS25, FX40, FX550, TZ6, TZ7 a FT1

Vysoká rychlost i citlivost u všech modelů

Téměř všechny fotoaparáty mají stejné zaznamenání obrazu. Jejich senzory mají rozměry 1/2,33 palce a obsahují 12,1 milionů efektivních bodů. Pouze kompakty DMC-TZ6 a TZ7 mají menší rozlišení 10,1 Mpx a velikost senzoru TZ6 je nepatrně větší. Obrazový procesor Venus Engine V je také ve všech modelech a provádí automatické nastavení parametrů expozice a ostření. Zlepšením jsou dvě procesorové jednotky.

Rozsah citlivostí fotoaparátů je od ISO 80–1 600, v režimu vysoké citlivosti pak 1 600–6 400. Takto vysoké hodnoty a digitální šum bude jistě předmětem zkoumání recenzí. Konkurenční výrobky, například Canon s A480 zůstal u hodnoty ISO 1 600.

Použité objektivy nesou označení Leica DC Vario-Elmar nebo Leica DC Vario-Elmarit. Rozsah zoomů i clonových čísel je různý dle typu fotoaparátu.

Objektivy.jpg 
Přehlídka objektivů

Výrobce slibuje prodlevu 0,007 sekund mezi stisknutím spouště a expozicí, ale podmiňuje ji módem kontinuálního ostření. Tuto funkci jistě uvítají fotografové, kterým díky pomalé reakci fotoaparátu unikl důležitý moment. Fotografovat budete s rychlostí 2,3 snímků za sekundu, v režimu rychlé expozice Mega Burst až 5 snímků za sekundu.

Expozici můžete ovlivnit kompenzací expozice v rozsahu -/+ 2 EV s krokem jedna třetina nebo můžete zapnout trojnásobnou expozici se sloupkováním (bracketing) s krokem 1/3–1 EV.

Panorama asistent zobrazí na displeji vodící čáry a pomůže fotografovi s pořizováním horizontálních i vertikálních panoramat. Tato funkce není pouze v modelu DMC-FS25.

Novinka: video formát AVCHD Lite v kompaktu

S kompakty natočíte krátká videa s poměrem stran 4:3 v rozlišení 640 × 480. V nabídce je i panoramatický poměr 16:9 v rozlišení 848 × 480 nebo HD rozlišení 1280 × 720. Rychlost snímání je třicet obrázků za sekundu a je u všech typů stejná. Některé modely jsou navrženy jako video fotoaparáty a natáčejí video ve formátu AVCHD Lite. Tento formát je mezi kompakty novinkou.

Vaše fotografie i videa budete sledovat na displejích s 230 000 body. Toto rozlišení je standardní, pouze model DMC-TZ7 překvapil 460 000 body. Kompakty sledují okolní světlo a jeho intenzitě přizpůsobují jas obrazu.

Všechny fotoaparáty jsou napájeny z Li-Ion akumulátorů, které jsou součástí balení. V krabici najdete také CD s programem PhotofunStudio 3.0, který kromě běžné manipulace s fotografiemi a základních úprav nabízí rozpoznávání tváří a třídění fotografií podle jejich majitelů.

Myslíme za fotografa

Panasonic myslel na fotografy, kteří se nechtějí starat o nastavování a je jim nepříjemná složitá orientace v položkách Menu. Připravil širokou škálu usnadňujících funkcí, které označil pojmem Inteligentní auto režim (iA).

iA.jpg
Inteligentní auto režim lze navolit snadno a rychle

Inteligentní expozice pracuje s obrazovými daty ze senzoru a upravuje dynamiku snímku. Tmavá místa zesvětlí a světlá ztmaví.

Inteligentní detekce scén provede rozbor fotografované scény a sama vybere optimální scénický režim.

Funkce detekce tváře se objevila už v minulosti. Nyní byla rozšířena o rozpoznání konkrétních obličejů. U portrétů vybraných osob můžete do fotoaparátu zadat jejich jméno a věk. Fotoaparát při dalším focení ví, že tito lidé jsou pro vás důležití a pokud v davu rozpozná jejich tvář, zaostří na ně a upřednostní je mezi ostatními.

AF sledování pohybu je založeno na neustálém sledování pohybu vybraného objektu autofocusem. Minimalizuje tak prodleva mezi stiskem spouště a expozicí. Trvalé sledování pohybu je kombinováno se režimem detekce tváře i rozpoznání obličeje.

Účelně jednoduchý Lumix DMC-FS25

Základní kompakt stylové řady FS pro rodinné fotografování. Je zaměřen na jednoduchost ovládání. Například senioři ocení velké písmo v navigaci. Jeho rozměry jsou 97 × 58 × 22 mm, jeho hmotnost s baterií a kartou je 148 g. K dispozici bude ve stříbrné, černé a zlaté barevné úpravě. Námi předpokládaná cena je kolem sedmi tisíc korun.

FS25_Image.jpg 
Lumix DMC-FS25 pro jednoduché fotografování

Rozsah zoomu je 29–145 mm, rozsah clonových čísel na širokém ohnisku je F3,3–F8, na dlouhém ohnisku F5,9–F8. Tyto hodnoty jsou průměrné až horší. Lze předpokládat, že pro cílovou skupinu fotografů budou uspokojivé. Ambicióznější jedinci si mohou vybrat některý z vyšších modelů.

FS25_back.jpg FS25k_front.jpg
max. velikost | max. velikost
FS25n_slant.jpg FS25n_top.jpg
max. velikost | max. velikost

Měření expozice je plně automatické. Uživatelé často využijí úplnou automatiku a z ovládacích tlačítek je bude zajímat pouze tlačítko inteligentního režimu, zoom a spoušť. Tento kompakt na rozdíl od ostatních tváře detekuje, ale nerozpozná.

Do společnosti s Lumixem DMC-FX40

Stylový kompakt s elegantním designem. Zaujal mne poměrně malým výsuvným objektivem. Pro lepší ovládání je na hraně zadní stěny umístěno kolečko s volnou základního fotografického režimu. Jeho rozměry jsou 95 × 53 × 22 mm, jeho hmotnost s baterií a kartou je 150 g. K dispozici bude ve stříbrné, černé, růžové, bílé, červené a zlaté barevné úpravě. Námi předpokládaná cena je kolem osmi tisíc korun.

FX40.jpg FX40_Illumination_RWKSP_L.jpg
Elegance a styl patří k sobě| Jaká je vaše oblíbená barva?

Širokoúhlý objektiv začíná na příjemných 25 mm a končí na 125 mm. Fotoaparát je určen na pořizování snímků na rodinných a společenských akcích a tento rozsah je ideální. Minimální clona širokého ohniska je na dobré hodnotě F2,8. Tato hodnota se však při zoomování zvyšuje a končí s už méně sympatickou hodnotou F5,9. Maximální clona pro všechny rozsahy je F8.

FX40_48n_front.jpg FX40_48r_back.jpg
max. velikost | max. velikost
FX40sp.jpg FX40vc.jpg
max. velikost | max. velikost

Nastavení expozice je plně automatické, plně inteligentní nebo s uživatelskou volbou kreativního režimu. Tento fotoaparát detekuje obličeje a rozpozná tváře.

Lumix DMC-FX550 poslouchá na dotek

Stylový fotoaparát s dotykovým displejem. Jeho rozměry jsou 95 × 57 × 22 mm, jeho hmotnost s baterií a kartou je 167 g. K dispozici bude ve stříbrné, černé a zlaté barevné úpravě. Námi předpokládaná cena je do desíti tisíc korun.

FX550_TouchImage_L.jpg FX550pen2.jpg
Ovládání dotykem prstu | Stylus je součástí balení

Základní volby je možné nastavovat tlačítky, pokročilé funkce a prohlížení fotografií se ovládají pohybem prstu po displeji. Například nastavení zaostření na fotografovaný objekt se provede dotykem prstu na jeho obraz.

Proti svému předchůdci DMC-FX500 zvyšuje rozlišení senzoru o dva megapixely. Parametry objektivu zůstaly zachovány. Rozsah ohnisek je 25–125 mm, rozsah clon F2,8–F5,9 s maximem F8 v celém rozsahu.

FX550_580k_front.jpg FX550n_slant.jpg
max. velikost | max. velikost
FX550si.jpg FX550vc.jpg
max. velikost | max. velikost

Pro mne příjemným překvapením je nabídka manuálního nastavení expozičních parametrů PSAM. Příznivci automatického nastavení naleznou v Menu kompletní škálu kreativních režimů a i volbu plného automatu.

Video kompakty Lumix DMC-TZ6 a DMC-TZ7

Dvojice kompaktů z řady ultrazoomů, který výrobce označil jako video fotoaparáty. Tělům dominuje široký objektiv a na zadní stěně TZ7 upoutá červené tlačítko pro přímé natáčení videa. Jich rozměry jsou 103 × 60 × 33 mm, jich hmotnost s baterií a kartou 229 g odpovídá většímu tělu. Model TZ7 bude dispozici bude ve stříbrné, černé, hnědé, modré a červené barevné úpravě, model TZ6 bude pouze stříbrný a černý. Námi předpokládaná cena TZ6 je do devíti tisíc korun. Model TZ7 bude asi o dva tisíce dražší.

TZ6s_slant.jpg TZ7s_slant.jpg
Najděte jediný rozdíl na přední straně modelů TZ6 a TZ7
TZ7_ZS3_Movie.jpg TZ7a_top.jpg 
TZ7 má druhou spoušť pro záznam videa | Obrovský objektiv

Přestože se modely liší velikostí a rozlišením senzoru o 0,17 palce a 2,4 Mpx, výsledné rozlišení fotografií bude 10,1 Mpx.

Panasonic vylepšil rozsah ohnisek předchozího modelu a nyní můžete využít rozsahu 25–300 mm. Rozsah clonových čísel na široký objektiv poměrně malý F3,3–F4,9 s maximální hodnotou F6,3. Uvítal bych světelnější hodnotu F2,8.

TZ7_ZS3a_ front.jpg TZ7_ZS3k _back.jpg
max. velikost | max. velikost
TZ7ve.jpg TZ7vk.jpg
max. velikost | max. velikost

Expozice je plně automatická, k dispozici jsou klasické kreativní režimy portrét, krajina, noční portrét a makro. Model TZ7 disponuje kreativními režimy i při natáčení videa, inteligentní expozici a detekci obličejů. Oba kompakty lze použít pro natáčení videa ve formátu AVCHD Lite ve třech úrovních komprese.

Dárek pro potápěče a horolezce: Lumix DMC-FT1

Panasonic tento rok uvedl první model z řady odolných kompaktů. Odolá pádu z výšky až jeden a půl metru a můžete se s ním ponořit pod vodní hladinu až do hloubky tři metry. Koncepce fotoaparátu připomíná konkurenční odolný Olympus mju Tough. Rozložení tlačítek i ovládacího kolečka je téměř totožné, pouze zoomovací tlačítka jsou na horní straně hned vedle spouště. Zdá se mi, že koncentrace tlačítek je zbytečně velká a znemožní pohodlné ovládání v rukavicích nebo zkřehlými prsty.

FT1s_hand3.jpg 
Tlačítka jsou malá

Jeho rozměry 98 × 63 × 23 mm se i po zapnutí přístroje nemění, protože objektiv je plně integrován do těla kompaktu. Kovové tělo s baterií a kartou váží 163 g. Při nákupu se budete rozhodovat mezi stříbrnou, oranžovou, zelenou a bílou barvou těla. Námi předpokládaná cena je kolem jedenácti tisíc korun.

FT1_TS1a_front.jpg FT1_TS1d_back.jpg
max. velikost | max. velikost
FT1g_slant.jpg FT1vc.jpg
max. velikost | max. velikost

Rozsah ohnisek je klasický 28–128 mm. Rozsah clonových čísel je méně uspokojivý: F3,3–F11 na širokém ohnisku, F5,9–F18 na ohnisku úzkém. Jako fotograf bych ocenil nižší clonu. Ne každý rybník i moře jsou čisté, a intenzita světla pod vodou je malá. Použít blesk v kalné vodě nelze. Kompakt, i když opticky stabilizovaný, automatický zvýší hodnotu ISO a snímky mohou být znehodnocené digitálním šumem.

Kladem tohoto modelu je podpora formátu videa AVCHD Lite a inteligentní podpory natáčení s detekcí scénického režimu a obličejů. Věřím, že po tomto fotoaparátu zatouží lidé, kteří se bojí nejen o svou drahou zrcadlovku, ale i videokameru.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud