14
Fotogalerie

Nové Nikony Coolpix: vezměme to od začátku

Nikon svými novinkami řady L překvapil hned dvakrát. Poprvé použitím těla z řady P, podruhé cestou proti času.

Produktová řada L (Life) je určena rodinným fotografům a lidem bez větších fotografických ambicí. Fotografům, kteří fotoaparát používají jako obrazový záznamník událostí. Nikon v řadě L uvádí tři modely pro letošní jaro: Coolpix L100, Coolpix L19 a Coolpix L20.

L100 L19 L20.jpg
Coolpix L100, Coolpix L19 a Coolpix L20 

Chcete něco většího?

Nikon Coolpix L100 se svým „nekrabičkovým“ vzezřením vymyká běžné představě o kompaktu nejnižší řady. Jeho výbava je však průměrná. Osloví především ty fotografy, kteří chtějí v rukou držel něco „většího“, ale zároveň nechtějí utratit velkou částku a nestojí o pokročilé nastavení expozičních parametrů.

V prodeji se objeví na konci března. Námi předpokládaná cena je pět až šest tisíc korun.

L100_ambience_1_l.jpg 
Tento model si neumím představit jinak než černý

Objektiv tohoto fotoaparátu nabízí praktický rozsah ohniskových vzdáleností 28–420 mm, což odpovídá 15násobnému zoomu. Rozsah světelnosti F3,5–5,4 není nijak chválihodný. U ultrazoomů bych očekával minimální clonové číslo F2,8. Pohybujeme se ovšem v kategorii kompaktů pro začátečníky.

L100_back_l.JPG L100_front_l.jpg
max. velikost | max. velikost
Uspořádání tlačítek na zadní stěně a pogumovaná opěrka palce | Pohled do „hlavně“
L100_front34r_off_l.jpg L100_top_on_l.JPG
max. velikost | max. velikost
Pogumovaný uchytávací grip | Zoom je blízko spouště

Makro od jednoho centimetru a třináct snímků za sekundu

Objektiv ostří od padesáti centimetrů, v režimu makro je minimální vzdálenost pouhý centimetr. Fotografovo případné zklamání z rozmazaných snímků se pokouší eliminovat mechanická stabilizace senzoru a tři stupně stabilizace elektronické: technologie Motion Detection (detekce pohybu objektu nebo fotoaparátu a následné zkrácení expozičního času), AutoISO (automatické nastavení citlivosti až do ISO 3 200) a Best Shot Selector, který na jedno stisknutí spouště pořídí deset snímků a vybere ten nejostřejší. Dalším elektronickým vylepšením je funkce Distortion Control, která koriguje vady zkreslení objektivu.

Uvnitř fotoaparátu se skrývá senzor o rozměrech shodnými se senzory „malých“ kompaktů. Jeho velikost je 1/2,33 palce a rozlišení 10 Mpx. Obraz je zpracováván procesorem Expeed. Rozsah citlivostí v módu AutoISO je 80–800, v módu vysoké citlivosti ISO 720–3200. Nikon se u modelu L100 drží při zemi jak v citlivosti, tak v rozlišení obrazu.

Rychlost snímání je závislá na objemu zpracovávaných dat. Pro fotografie v plném rozlišení jsou to přibližně čtyři snímky za sekundu, spokojíte-li se s rozlišením 3 Mpx, kadence snímání bude třináct snímků za sekundu. Velikost mezipaměti je třicet snímků v jedné sérii.

S fotoaparátem je možno natáčet krátké videosekvence. Přesné informace o jejich parametrech zatím nejsou k dispozici. Předpokládám, že rozměry videa budou 640 × 480.

Fotografie budete prohlížet na třípalcovém displeji s rozlišením 230 000 pixelů.

D-Lighting nejen pro zrcadlovky

Fotograf může volit mezi manuálním a automatickým výběrem z patnácti scénických režimů. Ze softwarové výbavy fotoaparátu bych rád uvedl funkci D-Lighting, která zlepšuje kresbu v podexponovaných partiích snímku. Tuto funkci dříve nabízely pouze digitální zrcadlovky. Dalšími podpůrnými funkcemi jsou detekce tváří (až dvanáct obličejů), rozpoznání úsměvu a indikace mrknutí.

L100_SLup_front_l.jpg L100_SLup_front34r_l.jpg
Vyklápíme blesk

Jako všechny fotoaparáty řady L, i tento je napájen tužkovými bateriemi. A to hned čtyřmi. S alkalickými bateriemi pořídíte kolem 350 snímků, s Li-Ion akumulátory až 900. Přístroj podporuje paměťové karty typu SD/SDHC, k dispozici je 44 MB interní paměti.

Rozměry jsou 110 × 72 × 78 mm, hmotnost bez baterií a karty je 355 gramů. K dispozici bude pouze černé provedení.

Podrobnou specifikaci naleznete na stránkách Nikonu.

Pohled zpět: Nikon Coolpix L20 a L19

Psát o těchto kompaktech jako o novinkách je opravdu těžké, neboť tyhle přístroje svými parametry zůstaly v minulém roce. Nikon možná naznačuje nový trend oslovení zákazníka – nízká pořizovací cena. Potencionálního kupce si představuji jako člověka, který jde do obchodu s představou, že chce něco značkového a současně jednoduchého a levného.

V prodeji se oba modely objeví na konci února. Námi předpokládaná cena je do tří tisíc korun, u modelu L19, L20 bude asi o jeden tisíc korun dražší.

L19_PK_ambience_l.jpg L20_BK_ambience_1_l.jpg 
Vnější vzhled L19 (vlevo) a L20 (vpravo) je stejný

Zklamání z objektivu

Rozsah ohniskových vzdáleností modelu L20 je 38–136 mm, u modelu L19, díky většímu senzoru, dokonce 41–145 mm. Je mi záhadou, proč v době širokoúhlých kompaktů výrobce přichází s tak malým zorným úhlem. Světelnost objektivu je malá, rozsah F3,1–F6,7 si opravdu nezaslouží pochvalu.

Stabilizace obrazu je zajištěna pouze elektronicky funkcemi Motion Detection, AutoISO a Best Shot Selector.

L19_PK_back_l.jpg L19_PK_front_lc_l.jpg
max. velikost | max. velikost
Netradiční umístění tlačítek nad displej | Kompakt ve stavu vypnuto
L19_PK_front34r_lc_l.jpg L19_PK_fronttop_lo_l.jpg
max. velikost | max. velikost
Rozšířené tělo ukrývá dvě tužkové baterie | Malý objektiv

Rozlišení senzoru u modelu L19 je 10 MPx, jeho velikost je 1/2,5". U L20 je rozlišení senzoru o dva Mpx větší, ale jeho plocha je menší. Jeho rozměry jsou 1/2,3". Rozsah citlivostí je u obou modelů ISO 64–1 600. Vzhledem k velikosti senzoru lze na vyšších hodnotách ISO očekávat šum. Data opět zpracovává procesor Expeed.

Na zadní straně modelu L19 nalezneme 2,7" LCD displej s rozlišením 230 000 bodů, model L20 nabídne displej o 0,3 palce větší se stejným rozlišením.

Softwarová podpora fotografování je shodná s modelem L100.

K napájení kompaktů se používají dvě tužkové baterie. S alkalickými články vyfotografujete 240 snímků, s Li-Ion akumulátory až 630. Kompakty ukládají fotografie na paměťové karty SD/SDHC nebo do interní paměti o kapacitě 20 MB.

Rozměry kompaktů jsou 97 × 61 × 29 mm, hmotnost bez baterií a karty je 130 gramů (L19) nebo 135 gramů (L20). Model L19 bude prodáván v stříbrné a růžové barevné úpravě, L20 v barvě černé nebo červené.

Podrobnou specifikaci L19 a L20 naleznete na stránkách Nikonu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud