Nikon svými novinkami řady L překvapil hned dvakrát. Poprvé použitím těla z řady P, podruhé cestou proti času.
Produktová řada L (Life) je určena rodinným fotografům a lidem bez větších fotografických ambicí. Fotografům, kteří fotoaparát používají jako obrazový záznamník událostí. Nikon v řadě L uvádí tři modely pro letošní jaro: Coolpix L100, Coolpix L19 a Coolpix L20.

Coolpix L100, Coolpix L19 a Coolpix L20
Chcete něco většího?
Nikon Coolpix L100 se svým „nekrabičkovým“ vzezřením vymyká běžné představě o kompaktu nejnižší řady. Jeho výbava je však průměrná. Osloví především ty fotografy, kteří chtějí v rukou držel něco „většího“, ale zároveň nechtějí utratit velkou částku a nestojí o pokročilé nastavení expozičních parametrů.
V prodeji se objeví na konci března. Námi předpokládaná cena je pět až šest tisíc korun.
Tento model si neumím představit jinak než černý
Objektiv tohoto fotoaparátu nabízí praktický rozsah ohniskových vzdáleností 28–420 mm, což odpovídá 15násobnému zoomu. Rozsah světelnosti F3,5–5,4 není nijak chválihodný. U ultrazoomů bych očekával minimální clonové číslo F2,8. Pohybujeme se ovšem v kategorii kompaktů pro začátečníky.
max. velikost | max. velikost
Uspořádání tlačítek na zadní stěně a pogumovaná opěrka palce | Pohled do „hlavně“
max. velikost | max. velikost
Pogumovaný uchytávací grip | Zoom je blízko spouště
Makro od jednoho centimetru a třináct snímků za sekundu
Objektiv ostří od padesáti centimetrů, v režimu makro je minimální vzdálenost pouhý centimetr. Fotografovo případné zklamání z rozmazaných snímků se pokouší eliminovat mechanická stabilizace senzoru a tři stupně stabilizace elektronické: technologie Motion Detection (detekce pohybu objektu nebo fotoaparátu a následné zkrácení expozičního času), AutoISO (automatické nastavení citlivosti až do ISO 3 200) a Best Shot Selector, který na jedno stisknutí spouště pořídí deset snímků a vybere ten nejostřejší. Dalším elektronickým vylepšením je funkce Distortion Control, která koriguje vady zkreslení objektivu.
Uvnitř fotoaparátu se skrývá senzor o rozměrech shodnými se senzory „malých“ kompaktů. Jeho velikost je 1/2,33 palce a rozlišení 10 Mpx. Obraz je zpracováván procesorem Expeed. Rozsah citlivostí v módu AutoISO je 80–800, v módu vysoké citlivosti ISO 720–3200. Nikon se u modelu L100 drží při zemi jak v citlivosti, tak v rozlišení obrazu.
Rychlost snímání je závislá na objemu zpracovávaných dat. Pro fotografie v plném rozlišení jsou to přibližně čtyři snímky za sekundu, spokojíte-li se s rozlišením 3 Mpx, kadence snímání bude třináct snímků za sekundu. Velikost mezipaměti je třicet snímků v jedné sérii.
S fotoaparátem je možno natáčet krátké videosekvence. Přesné informace o jejich parametrech zatím nejsou k dispozici. Předpokládám, že rozměry videa budou 640 × 480.
Fotografie budete prohlížet na třípalcovém displeji s rozlišením 230 000 pixelů.
D-Lighting nejen pro zrcadlovky
Fotograf může volit mezi manuálním a automatickým výběrem z patnácti scénických režimů. Ze softwarové výbavy fotoaparátu bych rád uvedl funkci D-Lighting, která zlepšuje kresbu v podexponovaných partiích snímku. Tuto funkci dříve nabízely pouze digitální zrcadlovky. Dalšími podpůrnými funkcemi jsou detekce tváří (až dvanáct obličejů), rozpoznání úsměvu a indikace mrknutí.
Vyklápíme blesk
Jako všechny fotoaparáty řady L, i tento je napájen tužkovými bateriemi. A to hned čtyřmi. S alkalickými bateriemi pořídíte kolem 350 snímků, s Li-Ion akumulátory až 900. Přístroj podporuje paměťové karty typu SD/SDHC, k dispozici je 44 MB interní paměti.
Rozměry jsou 110 × 72 × 78 mm, hmotnost bez baterií a karty je 355 gramů. K dispozici bude pouze černé provedení.
Podrobnou specifikaci naleznete na stránkách Nikonu.
Pohled zpět: Nikon Coolpix L20 a L19
Psát o těchto kompaktech jako o novinkách je opravdu těžké, neboť tyhle přístroje svými parametry zůstaly v minulém roce. Nikon možná naznačuje nový trend oslovení zákazníka – nízká pořizovací cena. Potencionálního kupce si představuji jako člověka, který jde do obchodu s představou, že chce něco značkového a současně jednoduchého a levného.
V prodeji se oba modely objeví na konci února. Námi předpokládaná cena je do tří tisíc korun, u modelu L19, L20 bude asi o jeden tisíc korun dražší.
Vnější vzhled L19 (vlevo) a L20 (vpravo) je stejný
Zklamání z objektivu
Rozsah ohniskových vzdáleností modelu L20 je 38–136 mm, u modelu L19, díky většímu senzoru, dokonce 41–145 mm. Je mi záhadou, proč v době širokoúhlých kompaktů výrobce přichází s tak malým zorným úhlem. Světelnost objektivu je malá, rozsah F3,1–F6,7 si opravdu nezaslouží pochvalu.
Stabilizace obrazu je zajištěna pouze elektronicky funkcemi Motion Detection, AutoISO a Best Shot Selector.
max. velikost | max. velikost
Netradiční umístění tlačítek nad displej | Kompakt ve stavu vypnuto
max. velikost | max. velikost
Rozšířené tělo ukrývá dvě tužkové baterie | Malý objektiv
Rozlišení senzoru u modelu L19 je 10 MPx, jeho velikost je 1/2,5". U L20 je rozlišení senzoru o dva Mpx větší, ale jeho plocha je menší. Jeho rozměry jsou 1/2,3". Rozsah citlivostí je u obou modelů ISO 64–1 600. Vzhledem k velikosti senzoru lze na vyšších hodnotách ISO očekávat šum. Data opět zpracovává procesor Expeed.
Na zadní straně modelu L19 nalezneme 2,7" LCD displej s rozlišením 230 000 bodů, model L20 nabídne displej o 0,3 palce větší se stejným rozlišením.
Softwarová podpora fotografování je shodná s modelem L100.
K napájení kompaktů se používají dvě tužkové baterie. S alkalickými články vyfotografujete 240 snímků, s Li-Ion akumulátory až 630. Kompakty ukládají fotografie na paměťové karty SD/SDHC nebo do interní paměti o kapacitě 20 MB.
Rozměry kompaktů jsou 97 × 61 × 29 mm, hmotnost bez baterií a karty je 130 gramů (L19) nebo 135 gramů (L20). Model L19 bude prodáván v stříbrné a růžové barevné úpravě, L20 v barvě černé nebo červené.
Podrobnou specifikaci L19 a L20 naleznete na stránkách Nikonu.