Nové levné prémiové objektivy pro bezzrcadlovky

Nové levné prémiové objektivy pro bezzrcadlovky

Čínský výrobce 7Artisans představil čtveřici pevných světelných objektivů, které jsou určeny pro široké spektrum bezzrcadlovek. Na své si přijdou majitelé APS-C, m4/3 i plnoformátových systémů...

7Artisans přichází se čtyřmi novými pevnými skly, mezi nimiž najdeme rybí oko 7,5 mm, světelnou „pětadvacítku“ a „pětatřicítku“, a navrch supersvětelný objektiv 50 mm F1,1. Samozřejmě se jedná o manuální objektivy bez podpory autofokusu.

Informací o jednotlivých produktech najdeme na stránkách výrobce opravdu poskrovnu, nicméně objektivy jsou dostupné na prodejním webu Amazon a Ebay s podrobnějším technickým popisem.

7Artisans 25 mm F1,8

Asi nejzajímavější novinkou je pevná „pětadvacítka“, která potěší vskutku nízkou cenou vzhledem k nadstandardní světelnost F1,8. Oficiální cena byla stanovena na 70 USD, což v přepočtu odpovídá zhruba 1 500 Kč. Objektiv je určen pro APS-C a MFT a dostupný s různými bajonety – pro Sony E, Fujifilm X, Panasonic a Olympus.

25 mm.jpg

Vedle příjemné světelnosti (max. lze přiclonit na F16), nízké ceny a široké kompatibility má objektiv i další zajímavé specifikace, mezi něž patří zejména clona sestávající z 12 lamel a slibující sametové podání částí snímků mimo hloubku ostrosti. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 18 cm. Optická konstrukce sestává ze sedmi optických členů uspořádaných v pěti skupinách. Závit na filtr má průměr 46 mm.

I přesto vše je objektiv velmi kompaktní s délkou 32 mm a průměrem 51 mm a váhou 143 gramů. Ošizeny by neměly být ani výrobní materiály – tubus je vyroben z hliníku a bajonet z mědi.

Pokračování 2 / 4

7Artisans 7,5 mm F2,8

Druhým nejlevnějším ze čtveřice skel je rybí oko 7,5 mm F2,8. Jeho cena se zastavila na 139 USD, což je na tento typ objektivu velmi solidní. Sklo je opět určeno pro APS-C (Fujifilm X a Sony E) a MFT systémy, kde je samozřejmě nutné počítat s přepočtenou ohniskovou vzdáleností: 11,25 mm a 15 mm.

7 mm.jpg

S tímto rybím okem je možné zaclonit maximálně na F22, ostřit lze již ze vzdálenosti 12 cm. Podobně jako u výše zmíněné „pětadvacítky“ je přítomna irisová clona s 12 lamelami. V optické konstrukci je zakomponováno 11 členů uspořádaných do 8 skupin; k minimalizaci odlesků byla využita povrchová vrstva Multi Coating.

Tubus je opět vyroben z hliníku a bajonet z mědi. Na délku i v průměru objektiv měří 63 mm, jeho váha odpovídá 275 gramům.

Pokračování 3 / 4

7Artisans 35 mm F2

Tato „pětatřicítka“ je z poněkud jiného soudku než objektivy zmíněné výše. Primárně je určena pro APS-C bezzrcadlovky (tedy Canon EOS M, Fujifilm X nebo Sony E), ovšem pokrýt by měla i plný formát (Sony-FE). Opět se pyšní výbornou světelností F2, přičemž zaclonit lze až na F16. Irisová clona čítá tentokrát 10 lamel. Ostřit lze od 35 cm.

35 mm.jpg

Optická konstrukce sestává ze 7 členů v 5 skupinách. Tělo objektivu je opět vyrobeno z hliníku, s měděným bajonetem. Znovu se jedná o kompaktní sklíčko s délkou 41 mm, průměrem 50 mm a váhou 320 gramů. Závit na filtry má průměr 43 mm. Cena objektivu byl stanovena na 156 USD, tedy cca 3 500 Kč.

Pokračování 4 / 4

7Artisans 50 mm F1,1

Tento čínský „Sonnar“ se 7 optickými členy v 6 skupinách nabízí unikátní světelnost za v podstatě lidový peníz 369 USD. S irisovou clonou sestávající z 12 lamel lze zaclonit na maximálně F16. Minimální zaostřovací vzdálenost odpovídá 70 cm. Závit na filtr má průměr 55 mm. Tělo objektivu je opět kovové – z hliníku a mědi. Rozměry tubusu činí 49 mm na délku a 60 mm v průměru, celková váha je 400 gramů.

50 mmm.jpg

V poměru cena-výkon se jedná o unikátní produkt. Nadšení kalí pouze fakt, že tohoto času je objektiv k dispozici pouze s bajonetem Leica M, i když přes adaptér jej lze připevnit na Sony FE.​

Určitě si přečtěte

Články odjinud