Nové fotoaparáty od Nikonu (první pohled)

6. září 2005
TWEET SDÍLET
Minulý týden Nikon zveřejnil svoji nabídku digitálních fotoaparátů pro podzimní sezonu 2005. Jedná se převážně o kompaktní modely řady Coolpix, které pokrývají škálu od 5Mpx až do 8Mpx. V nabídce je zastoupen i ultrazoom Coolpix S4, obdařený 10x optickým zoomem.

Nikon COOLPIX L1

Nikon Coolpix L1 je nejnovější přírůstek řady kompaktních fotoaparátů Coolpix. Z hlediska designu ho lze popsat jako jednoduchý a přímočarý fotoaparát. Tvarovaný grip vylepšuje stabilitu držení přístroje a jeho rozměry 89.5 x 60.5 x 47 mm vám na cestách určitě zavazet nebudou. Ovládání fotoaparátu tvoří především multifunkční volič a grafické uživatelské rozhraní (GUI) pro volbu funkcí podle názvů nebo ikon. K dispozici je rovněž tlačítko HELP pro zobrazení popisů funkcí hlavního menu, které lze zobrazit v jednom z 12 různých jazyků. Jako všechny kompakty od Nikonu, je i Coolpix L1 vybavený objektivem Zoom-Nikkor, tentokrát s rozsahem ohniskových vzdáleností 38 – 190 mm (ekvivalent u kinofilmu) a světelností F2,9-5,0, což odpovídá pětinásobnému zoomu. Přístroj je vybaven CCD snímačem s 6,2 miliony efektivních pixelů a pro výběr kompozice a prohlížení výsledků vašeho focení má k dispozici 2,5" LCD displej.


Pohled na přední a zadní stranu Coolpixu L1

S nabídkou 15 motivových programů je Coolpix L1 ideálním společníkem pro začínající fotografy. Stačí vybrat motivový program nejlépe odpovídající fotografovanému objektu, a přístroj automaticky vybere optimální nastavení. Čtyři z programů jsou navíc vybavené asistenčním režimem, napomáhajícím uživateli s tvorbou správné kompozice obrazu. Ke zjednodušení pořízení snímků je fotoaparát vybaven funkcí varování před rozhýbáním snímků, upozorňující uživatele na riziko rozhýbání snímku pro možnost včasného opakování expozice snímku. Funkce Face-priority AF je schopna detekovat přítomnost a polohu lidského obličeje v záběru a automaticky na tento obličej zaostřit bez ohledu na polohu objektu v obrazovém poli. Redukce červených očí ve fotoaparátu detekuje přítomnost efektu „červených očí“, který se vyskytuje u snímků s bleskem, a provádí jejich automatickou korekci. Funkce D-Lighting v přehrávacím režimu umožňuje uživateli vybírat snímky s extrémním protisvětlem nebo nedostatečným nasvícením bleskem. Coolpix L1 potom automaticky vytvoří kopie vybraných snímků s vyšší mírou zobrazených detailů ve stínech a zesvětlenými podexponovanými místy obrazu. Krom dalších funkcí možňuje zaznamenávat ozvučené videosekvence s frekvencí 30 sn../s v jedné ze tří volitelných velikostí obrazu.


Objektiv s pětinásobným zoomem je z větší části zapuštěn do těla přístoje

K napájení fotoaparátu COOLPIX L1 slouží tužkové baterie typu AA v provedení lithiových, dobíjecích a dalších článků. Fotoaparát používá paměťové karty SD a je vybaven 10 MB interní pamětí. Zahájení prodeje fotoaparátu je plánováno na září 2005.

Nikon COOLPIX P1 a P2

Fotoaparáty Coolpix P1 a Coolpix P2 přinášejí výhodu vestavěné podpory komunikace Wi-Fi (podle standardu IEEE802.11b/g). Bezdrátový přenos, který doplňuje podporu rozhraní USB sloužícího k připojení k počítači nebo jinému perifernímu zařízení, umožňuje uživateli odesílat snímky z paměťové karty nebo interní paměti fotoaparátu (32 MB u modelu Coolpix P1, 16 MB u modelu Coolpix P2) přímo do vybraného počítače.


P1 a P2 mají příjemně uhlazené linie

Fotoaparáty mají snímač obsahující  8,0 milionů efektivních pixelů (P1) a 5,1 milion (P2) a jsou vybaveny objektivem Zoom-Nikkor s rozsahem 36-126 mm (v přepočtu na kinofilm), což odpovídá 3,5 x zoomu. Oba modely jsou kompaktní (s tloušťkou přibližně 39 mm) a váží cca 170 g. Jsou také vybaveny nově navrženým úchopem pro jistější fotografování a displejem s úhlopříčkou 2,5 palce. Výrobce udává rychlý start a sériové snímání rychlostí až 2,5, resp. 2,3 snímků za sekundu.


Při horním pohledu je dobře znatelný velký grip

V nabídce na uživatele čeká 16 motivových programů. Jedenáct z nich má k dispozici rozšířené motivové programy, které se skládají ze tří různých efektů (normální, efekt 1, efekt 2). Tyto programy umožňují vytvářet snímky podle osobního vkusu uživatele. Oba fotoaparáty poskytují automatický režim s prioritou clony, který umožňuje ručně řídit nastavení clony v 10 krocích po 1/3 EV. Stejně jako předchozí model L1 jsou i tyto přístroje vybaveny funkcemi Face-priority AF, D-Lighting a redukcí červených očí. V nabídce nechybí ani výstraha před rozhýbáním fotoaparátu. Nová funkce vyhledávání podle data urychluje vyhledávání zaznamenaných snímků. Uživatel si může prohlédnout fotografie pořízené v určitých dnech, zpřístupnit jednotlivé snímky k bezdrátovému přenosu a dokonce i přiřadit nastavení tisku. K dispozici je také sedm režimů videosekvencí, z nichž šest podporuje záznam zvuku. Nechybí režim časosběrného snímání, pomocí kterého lze zachytit události odehrávající se v delším časovém intervalu. Uvedení fotoaparátů je plánováno na září 2005.

Nikon COOLPIX S3

Fotoaparát Coolpix S3 má hliníkové tělo a nabízí fotografický výkon 6,0 milionů efektivních pixelů. Pro budoucí zákazníky je připraven v barvě slonovinové, černé a stříbrné. Podobně jako modely S1 a S2 obsahuje optiku 3x Zoom-Nikkor ED s rozsahem 35-105 mm (v přepočtu na kinofilm). Architektura objektivu využívá pravoúhlý optický systém Nikon, který umožňuje objektivu pracovat v celém rozsahu, aniž by vyčníval z fotoaparátu ven. Fotoaparát je vybaven LCD displejem s úhlopříčkou 2,5 palce a grafickým rozhraním, jež umožňuje vybírat funkce pomocí názvů nebo ikon. Na jedno dobilí s ním lze pořídit až cca 190 snímků (s dobíjecí baterií EN-EL8), výrobce slibuje rychlý start cca 1 s a sériové snímání rychlostí 1,6 snímků za sekundu.


Přední pohled evokuje srovnání s kreditní kartou

Pro amatérské fotografy je připraveno 17 různých motivových programů, přičemž čtyři z těchto programů využívají asistenci, která zjednodušuje kompozici. Další program, režim Pod vodou, spolu s volitelným vodotěsným pouzdrem WP-CP5 umožňuje bez problémů fotit taje vodní říše. I tento přístroj má v nabídce funkce Face-priority AF, D-Lighting, redukci červených očí a varování před rozhýbáním záběru. Nabízí také čtyři režimy videosekvencí s frekvencí 15 snímků/s – tři se zvukem a dále režim časosběrného snímání, pomocí kterého lze zachytit akci odehrávající se v delším časovém intervalu.


Že by spínač ON/OFF měl vlatní LEDku?

Fotoaparát Coolpix S3 se dodává s kolébkou Cool-Station MV-11/MV-11B, která umožňuje dobíjet baterie, zatímco jsou stále vloženy ve fotoaparátu, a poskytuje přímé připojení USB k počítači. Lze ji také připojit k televizoru nebo přímo k tiskárně kompatibilní se standardem PictBridge a tisknout bez nutnosti použití počítače. Součástí přístroje je i vnitřní paměť o velikosti 12 MB. Uvedení fotoaparátu je plánováno na září 2005.

Nikon COOLPIX S4

Coolpix S4 je vybaven objektivem Zoom-Nikkor s 10x optickým zoomem a ohniskovou vzdáleností 38-380 mm (ekvivalent u kinofilmu). Objektiv je zavěšen na sklopné konstrukci, což vám umožní fotografovat od pasu nebo nad hlavou, bez toho, aniž byste ztratili přehled o rozvržení celkové kompozice záběru. CCD snímač poskytuje 6 milionů efektivních pixelů. Absenci průhledového hledáčku nahrazuje 2,5" LCD displej. Fotoaparát S4 je se svými 37 mm tloušťky a hmotností 205 g konstruován tak, aby byl co nejsnáze přenosný.


Netradiční design je jedním z hlavních znaků Coolpixu S4

Funkční výbavu fotoaprátu tvoří 16 motivových programů, čtyři z nich jsou vybaveny asistenčním režimem. Další celkem užitečnou funkcí je režim záznamu zvuku, který vám dovlí zaznamenat až 5 hodin zvuku při použití 256 MB paměťové karty SD. Stejně jako u předešlých modelů i zde naleznete funkce Face-Priority AF, D-lighting, varování před rozhýbáním přístroje a redukci červených očí. K dispozici jsou také čtyři režimy záznamu videosekvencí s frekvencí 15 obr./s. Tři z těchto režimů jsou opatřeny zvukovým doprovodem, čtvrtý je režim časosběrného snímání pro záznam dlouhodobě se rozvíjejících dějů.


Není problém vyfotit si strop nad hlavou

K napájení přístroje se používají dvě tužkové baterie AA. Coolpix S4 je PictBridge kompatibilní a je dodáván včetně softwaru Nikon PictureProject pro editaci, správu a sdílení snímků. Zahájení prodeje fotoaparátu je plánováno na září 2005.

Témata článku: Technika, Nikon, První pohled, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz