21
Fotogalerie

Nové digitály: máme se nač těšit?

Není tomu tak dlouho, co jsme informovali o nových digitálech, po jejich bok se nyní postavilo i Casio, Pentax a Samsung.

Pomalu se již stává pravidlem, že nové modely digitálních fotoaparátů jsou uváděny ve dvou kolekcích – jarní a podzimní (podobně jako modely módních návrhářů). V mezidobí se obvykle objeví několik nových digitálů od výrobců, kteří nemají dlouhou tradici ve výrobě fotoaparátů.

Vrcholnou akcí, kde je obvykle představeno množství nových modelů je stále veletrh PMA ve Spojených státech, který se koná na přelomu února a března. Druhým významným podnikem je německá Photokina, ta však má dvouletou periodu a termín konání je září až říjen. Ačkoliv letošní rok bude bez Photokiny, zdá se, že nové fotoaparáty tradičních výrobců budou představeny v podobném termínu.

Smutným faktem je, že většina nových digitálů nepřináší nic převratného, pouze se jedná o přepracované verze starších modelů, do kterých výrobce zasadil snímač s vyšším rozlišením, případně mírně modifikoval objektiv a ovládání. V portfoliu výrobců se tak objevuje vždy několik digitálů s velice podobnými parametry a vybavením. Věřme, že situace se jednoho dne obrátí k lepšímu a místo honu za vyšším rozlišením snímačů nastane hon za vyšším rozlišením objektivů či hon za lepší obrazovou kvalitou.

Casio Exilim EX-Z77 a Exilim EX-S880

Obvyklý obrázek několika posledních let, Casio uvádí na trh dvojici digitálů, z nichž jeden patří do běžné Z-řady, druhý je pak zástupcem stylové ultratenké řady S. U obou fotoaparátů se jedná o mírný upgrade oproti předchozím verzím. Hlavním tahákem pro koupěchtivé zákazníky by měla být podpora natáčení videa, které je možné sdílet na internetu prostřednictvím služby YouTube.

K natáčení videa slouží tzv. YouTube Capture mode, při jeho nastavení ukládá fotoaparát video za použití kodeku MPEG-4 H24. Při velikosti 640 × 480 bodů a frekvenci 30 sn./s můžete na gigovou kartu uložit devatenáct minut videozáznamu. Fotoaparáty podporují jak paměťové karty SD, tak i SDHC, při kapacitě 4 GB je možné na kartu uložit celkem 70 minut záznamu. Pro snadnější práci s videem, především pro jeho nahrávání do služby YouTube je spolu s fotoaparátem dodáván speciální program.

Casioexs880_1.jpg Casioexz77_1.jpg
max. velikost | max. velikost

Dalším vylepšením je nový scénický mód v menu Bestshot, konkrétně se jedná o režim eBay Best Shot Mode. V tomto režimu jsou snímky ukládány v rozlišení optimálním pro vložení na aukční server eBay. Fotografie se navíc ukládají do samostatné složky eBay, aby byly snáze dohledatelné.

Casio Exilim EX-Z77 je osazen sedmimegapixelovým snímačem a objektivem s trojnásobným zoomem. Rozsah ohnisek je 38–114 mm při světelnosti F3,1–5,9. Na zadní straně najdete širokoúhlý displej s úhlopříčkou 2,8 palce, což je známkou přepracovaného menu, které je možné zobrazit ve sloupci u pravého okraje displeje.

Casioexz77_2.jpg Casioexz77_4.jpg Casioexz77_3.jpg

Fotoaparát bude k dispozici ve čtyřech barevných provedeních – stříbrná, černá, modrá a růžová. Námi odhadovaná cena je 6 000 korun, k dispozici by měl být fotoaparát koncem srpna.

Casio Exilim EX-S880 má snímač s rozlišením 8 Mpx, objektiv má také trojnásobný optický zoom. Jeho rozsah je stejný 38–114 mm, liší se však mírně ve světelnosti, která dosahuje hodnoty F2,7–5,2. Displej je mírně větší, jeho úhlopříčka povyrostla na 2,8". Uživatelsky zajímavou funkcí je úložiště dat, s její pomocí je možné přenášet data mezi počítači a využít tak digitál jako flash disk (s největší pravděpodobností se bude jednat o vytvoření zvláštní složky na paměťové kartě, jako flash disk je totiž možné využít prakticky jakýkoliv fotoaparát s USB Mass Storage).

Casioexs880_2.jpg Casioexs880_3.jpg

Barevné provedení bude k dispozici dvojí – černá a stříbrná barva, odhadovaná cena je 8 000 korun.

Pentax Optio E40 a Optio M40

Podobně jako Casio, také Pentax přichází s dvojicí inovovaných fotoaparátů, upgrade se týká začátkem roku uvedených modelů E30 a M30. Na ně navazují novinky jak vybavením, tak i celkovou konstrukcí, samozřejmostí je navýšení rozlišení snímače. Oba dva fotoaparáty mají shodné rozlišení 8 Mpx, jejich zaměření je však mírně odlišné.

Pentax Optio E40 je konstruován jako expoziční automat pro nováčky. Tělo je vyvedeno ve stříbrném plastu pouze se základními ovladači – zapnutí/vypnutí, spoušť, křížový volič, ovladač zoomu, vstup do menu, režim prohlížení a tlačítko pro mazání snímků.

optioE40_1.jpg

Osmimegapixelový snímač produkuje snímky s maximálním rozlišením 3 264 × 2 448 obrazových bodů. Citlivost je možné nastavit v rozmezí hodnot ISO 80 až ISO 1 000. Objektiv je vybaven trojnásobným optickým zoomem s rozsahem ohnisek 37,5–112,5 mm a světelností F2,8–5,2. Displej fotoaparátu má úhlopříčku 2,4" a rozlišení 110 000 obrazových bodů, udávané pokrytí obrazu je 100 %. Podobně jako u konkurenčních digitálů i Pentax se vydal cestou zavádění funkce detekce obličeje.

optioE40_2.jpg

Pro expozici je možné zvolit jeden z více jak patnácti scénických režimů, které jsou doplněny o tzv. zelený mód (plná automatika). O napájení se stará dvojice AA akumulátorů. Jako úložiště snímků je možné použít paměťovou kartu SD/SDHC nebo vnitřní paměť s kapacitou 10 MB.

Pentax Optio M40, ačkoliv má velice podobné vybavení jako E40, je koncipován více jako stylový digitál. O tom svědčí především kovové opláštění těla, jehož tloušťka je pouhých 18 mm. Stejně jako u výše jmenovaného, tak i tento digitál je velice skoupý na ovládací prvky.

optioM40_2.jpg

Objektiv má trojnásobný zoom s rozsahem 36–108 mm a světelností F3,1–5,9, citlivost osmimegového snímače je možné ručně zvolit v rozmezí ISO 50 až ISO 1 600. V režimu digitální stabilizace se automaticky nastaví citlivost ISO 3 200. Také u tohoto modelu je přidána nová funkce detekce obličeje, při jejím použití je zaostřeno na tvář ve snímané scéně.

optioM40_1.jpg

Displej o velikosti 2,5" má rozlišení 150 000 obrazových bodů. O přísun energie se stará Li-Ion akumulátor, ukládání snímků je možné do interní 22MB paměti nebo na karty SD/SDHC.

Samsung L83T, L730/830 a S85

Samsung představil hned čtyři nové modely digitálních fotoaparátů, dvojice L730 a L830 se liší pouze rozlišením snímače. Kromě modelu S85 spadají všechny spíše do kategorie stylových digitálů.

Samsung L730 a L830 jsou koncipovány jako jednoduché expoziční automaty s kovovým opláštěním a trojnásobným optickým zoomem. Jak již bylo uvedeno, liší se navzájem pouze v rozlišení snímače, model L730 má snímač se sedmi miliony světlocitlivých buněk a maximální velikost snímku je 3 072 × 2 304 obrazových bodů. Oproti tomu L830 má o jeden megapixel navíc a velikost snímku je 3 264 × 2 448 bodů.

Samsungl730_1.jpg Samsungl730_2.jpg

Objektiv má u obou shodný rozsah 38–114 mm se světelností F3,0–5,6. Citlivost snímače lze zvolit v rozsahu ISO 80 až 1 600. Pro fotografování si můžete vybrat jeden ze sedmnácti scénických režimů, mezi nimi i režim nepravé stabilizace nazvaný ASR. Novinkou u obou digitálů je funkce rozpoznání tváře na fotografované scéně.

Samsungl830_4.jpg Samsungl830_1.jpg

Napájení je zajištěno Li-Ion akumulátorem, pro uložení snímků používá digitál paměťové karty SD a SDHC, případně 16MB interní paměť.

Stylovka Samsung L83T svým tvarem velice připomíná multimediální fotoaparát i7 či i6 PMP. Rozlišení je tentokrát osmimegapixelové, snímač však zůstal malý s úhlopříčkou 1/2,5". Jeho citlivost se nastavuje automaticky nebo ručně v rozmezí ISO 50 až ISO 1 600. Objektiv s trojnásobným zomem má rozsah ohnisek 38–114 mm a světelnost F3,5–4,5.

Samsungl83t_1.jpg Samsungl83t_3.jpg Samsungl83t_2.jpg

Pro expozici je možné využít jeden ze čtrnácti scénických režimů nebo plnou automatiku. K dispozici je i režim stabilizace obrazu ASR. Také do tohoto modelu výrobce zabudoval funkci rozpoznávání obličeje. Samozřejmostí je napájení Li-Ion akumulátorem a podpora SD a SDHC paměťových karet. V případě nouze můžete pro uložení snímků využít 19MB vnitřní paměť.

Poslední novinkou z dílny Samsungu je model S85, který by měl uspokojit uživatele požadující větší rozsah optického zoomu. S85 má pětinásobný zoom s rozsahem ohnisek 38–190 mm a světelnostáí F2,8–4,6. Snímač s rozlišením 8,2 Mpx má nastavitelnou citlivost ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1 600.

Samsungs85_1.jpg Samsungs85_2.jpg

Scénických režimů je opět čtrnáct, doplněny jsou plnou automatikou, programovou automatikou, digitální redukcí vibrací a manuálním nastavením (pravděpodobně pseudomanuál s možností ovlivnění některých parametrů expozice). Fotoaparát umožňuje i základní editaci videa bez nutnosti přenosu dat do počítače.

Samsungs85_3.jpg

Přísun energie zajišťují dva AA akumulátory, slot pro paměťové karty umí komunikovat s formátem SD/SDHC i MMC. Pro zapomnětlivé je k dispozici 20 MB vnitřní paměti.

Ačkoliv nových digitálů společně s modely z minulého týdne není málo, v podstatě nic zajímavého nepřinesli. Výrobci nás pouze utvrdili v tom, že honba za megapixely pokračuje a novým trendem je zavádění funkce detekce tváře. Uvidíme, co nás čeká příští rok, možná to bude integrace mobilního telefonu...

Určitě si přečtěte

Články odjinud