Nové číslo DIGIfota přináší mnohé změny!

Nové číslo DIGIfota přináší mnohé změny!

Od dnešního dne je na trafikách a ve vybraných prodejnách první letošní DIGIfoto. Najdete v něm řadu změn, včetně nové grafické úpravy a nového hodnocení digitálů. V DIGIfotu 1/05 vám ukážeme, jak nejlépe fotografovat horskou přírodu a jaké vybavení si vzít s sebou. Z testu programů pro digitálního fotografa se dozvíte, který je určen právě vám.

Rozhovor s Tomki Němcem nabízí exkluzivní fotografie Václava Havla. V akci na lyžařských závodech jsme prověřili novou digitální zrcadlovku Olympus E-300. Fotoškola přináší rady, jak správně fotografovat na sněhu nebo jak upravit pleťovou barvu u portrétní fotografie.

 

Fotografujeme hory
Hory lákají svou magickou silou, romantickými zákoutími i fotogenickými pohledy. Chcete-li se dostat do těch nejpozoruhodnějších míst, musíte se do nich dopravit po svých, s plnou fotografickou polní na zádech. Nejdůležitější na fotografování hor je bezesporu nepodcenit přípravu. Nechte si poradit, co sbalit do batohu, a vyrazte vzhůru. Odměnou vám budou pohledy, které stojí za propocená záda.
Současná japonská fotografie
O tom, že Japonsko je supervelmocí v oblasti fotografické techniky, není pochyb. Méně se ví o samotné japonské fotografii. Vladimír Birgus vám prozradí víc!

S digitálem je vše jinak
Rozhovor s Tomkim Němcem doprovázejí exkluzivní fotografie, na kterých zachytil Václava Havla.
Cestopis: Země, kde se pádluje nohama
Myanmar, známější pod názvem Barma, nabízí cestovateli z Evropy spoustu nevšedních zážitků.

Všechny barvy Zlaté lyže
Jednookou zrcadlovku Olympus E-300 jsme otestovali na závodech v běžeckém lyžování.Souboj se světlem
Žijeme v době moderních digitálních přístrojů, vybavených mnoha funkcemi. Od sebelepšího automatu však nemůžeme čekat přirozenou inteligenci. Ani ten nejdokonalejší fotoaparát nedokáže spočítat správnou expozici ve všech situacích. Někdy se musí do práce zapojit i fotograf a opravit naměřené hodnoty pomocí korekcí.

Jen úsměv nestačí
Každý, kdo si pořídí fotoaparát, se časem pokusí o portrét. Někomu budou modelem pro první pokusy jeho blízcí či přátelé, další bude zkoušet autoportréty. Ale zřejmě každý narazí na problém, jak zachytit dokonalou, přirozenou pleť. Poradíme vám, jak vadám nejlépe předejít a jak si můžete pomoci dodatečnými úpravami v počítači.Galerie čtenářů
Jako v každém čísle nabízíme i tentokrát prostor pro vaše snímky.

 

Digitální pořádek
Do testu programů nezbytných pro digitálního fotografa jsme zařadili šest produktů, umožňujících snímky archivovat, upravovat i vylepšovat.


Megarecenze: Dalším tahem na V3
Provedení v profesionální černé, s praktickým gripem, 7Mpx snímačem a s možností ukládání na dva druhy paměťových karet – to jsou hlavní inovace kompaktního digitálního fotoaparátu vyšší střední třídy Sony Cyber-shot DSC-V3, který nastupuje po oblíbeném modelu V1.Chvění pod kontrolou
Nikon Coolpix 8800 vyniká mezi osmimegovými kompakty největším, desetinásobným rozsahem zoomu. Jeho účinné využití bez ztráty ostrosti vlivem chvění fotoaparátu umožňuje systém VR pro redukci vibrací v optice.

Klonované pixely
Stále více se na trhu objevují také kapesní fotoaparáty, jež se naoko tváří velmi nenápadně, ale uvnitř čeká na start pěkně ostře vyladěný šesti- nebo i dvanáctiválec. Jedním z nich je i Fujifilm FinePix E550.

Poctivý standard
Sigmu, nezávislého výrobce optiky pro jednooké zrcadlovky, asi není nutné dlouze představovat. V recenzi představujeme objektiv Sigma DC 18–50 F2,8 EX D.

Kultura

Bez retuše
Kulturní přehled a aktuální dění ve fotografii.

Čtení jedné fotografie
Josef Chuchma čte ve snímku Jana Pohribného.

Fotoškola

V Tipech odborníků se dozvíte, jak profesionálové posoudili tvorbu některých z vás.

Omrzliny se vyplatily
Příležitost k nafocení typických zimních snímků se nabízí většinou jen několik dnů v roce. Pokud fotografi e nedopadly ideálně, poradíme vám, jak je můžete vylepšit v počítači.


Zkrocení barev
I přes stále lepší firmware digitálních fotoaparátů vyžaduje velká část snímků vylepšení barevnosti.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud