Nové Canony s exkluzivními fotografiemi pouze na DIGI!

Nové Canony s exkluzivními fotografiemi pouze na DIGI!

S blížícím se veletrhem Photokina v Kolíně nad Rýnem ve fotografické branži pomalu ale jistě houstne atmosféra. O notné zvýšení tlaku se v pátek postaral také Canon – jeho novinky vás nemohou nechat chladnými. Naše redakce navíc přináší autorské fotografie čtyř nových digitálů, které již pilně testujeme!

Pěti ohlášenými novinkami Canon obsáhnul digitální fotografii jako celek. Začít můžeme třímegapixelovým modelem PowerShot A400 pro běžného uživatele přes pokračovatele úspěšné řady A – 5Mpx typu A95. Vyšší třídu zastupuje stylový uhlově černý kompakt s širokoúhlým zoomem PowerShot S70 a spekulacemi zahrnutá „Gé šestka“ – ano, nebyla to fáma – tento digitál skutečně existuje! A jako třešničku na dortu pak Canon jen tak mezi řečí uvádí digitální zrcadlovku EOS 20D, spolu se třemi novými objektivy a systémovým bleskem.

    

Krátké představení jednotlivých fotoaparátů čtěte v samostatných kapitolách. U modelů PowerShot G6, S70, A95 a A400 navíc najdete naše detailní fotografie digitálů a brzy se můžete těšit na první pohledy a recenze aparátů.

 

 

 


 

Pokračování 2 / 6

Canon EOS 20D (a nové příslušenství)

Canon EOS 20D (a nové příslušenství)

Lehce redesignované, o několik milimetrů menší a zhruba deset deka lehčí – to je nástupce digitální zrcadlovky EOS 10D s názvem Canon EOS 20D. „Dvacítka“ má také nový volitelný bateriový grip, v němž budete moci s adaptérem použít kromě dvou Li-Ion akumulátorů také šest tužkových baterií.

Zrcadlová šachta včetně nezbytného zmenšení zrcátka byla upravena pro použití „digitálních“ objektivů řady EF-S.

Zásadní změnu však přináší nový 8,2Mpx snímač (3 504 × 2 336). Opět jde o snímač typu CMOS a pomineme-li rozdíly v řádu desetin milimetrů, pak stejně velký jako u 10D – 22,5 × 15,0 mm. Snímač má nové mikročočky na každé buňce a nové protišumové obvody.

Canon EOS 20D využívá obrazový procesor DIGIC II, jež byl jako první použit u EOS 1D Mark II. Data do počítače přenesete po rychlém USB 2.0.

Z dalších důležitých změn je třeba uvést nový devítibodový autofokus, závěrku s nejkratším časem 1/8 000 a synchročasem blesku 1/250 s. Zrychleno bylo sériové snímání – 5 sn./s, při maximu 23 snímků v sérii, ukládaných v JPEG.

Doporučená cena: 56 999 Kč

Nové objektivy EF-S

Zároveň s novou D-SLR Canon uvádí dva, resp. tři nové objektivy. Protože jde o typ EF-S s více zapuštěnými zadními členy, budou je moci využívat zatím jen majitelé EOSů 300D a 20D.
Všechna „skla“ jsou vybavena ultrazvukovými zaostřovacími motorky USM a pozornost byla věnovaná antireflexním úpravám zadních čoček, aby se eliminovaly vnitřní odlesky od lesklého povrchu snímače.

Canon EF-S 17–85mm F4–5,6 IS USM
Tento objektiv lze vzhledem k přepočtenému rozsahu 27–136 mm považovat za základní „digitální“ zoom. Pravdou však je, že přítomnost obrazového stabilizátoru mu dává punc výjimečnějšího zboží. Tento pětinásobný zoom je s průměrem 78,5 mm a stavební délkou 92 mm poměrně kompaktní, filtrový závit má průměr 67 mm.

Předpokládaná cena: 650 Euro

Canon EF-S 10–22mm F3,5–4,5 USM
O polovinu dražší objektiv s ekvivalentem kinofilmu 16–35 mm představuje širokoúhlý zoom s rozsahem, o jakém mnoho majitelů digitálních zrcadlovek snilo. Objektiv je vybaven Super UD (Ultra Dispersion) sklem a dvěma asférickými elementy. Přední příruba se neotáčí, závit na filtry má průměr 77 mm.

Předpokládaná cena: 900 Euro


Canon EF-S 18–55mm F3,5–5,6 USM
Stejný objektiv, pouze bez označení USM, již dobře zná mnoho majitelů EOSu 300D, s nímž se prodává v setu. Jedinou změnou je tedy vybavení ultrazvukovým zaostřovacím motorkem.

Předpokládaná cena: 190 Euro

Systémový blesk Canon Speedlite 580EX

Externí blesk se směrným číslem 58 (při ISO 100 a ohnisku 105 mm) nahrazuje ve výrobním programu Canonu model Speedlite 550EX. Kromě všech obvyklých funkcí vyspělých systémových blesků je vybaven zoomováním hlavy se zohledněním „crop faktoru“ digitálních zrcadlovek, přičemž mezi podporované modely samozřejmě patří i nový EOS 20D.

Blesk pokrývá obrazový úhel od 14 do 105 mm ohniska přepočteného na kinofilm. Zajímavou funkcí pro D-SLR je oboustranná komunikace blesku s nastavením vyvážením bílé ve fotoaparátu, která by měla zajistit maximálně korektní barevné podání při snímání s bleskem.

Předpokládaná cena: 500 Euro


 

Pokračování 3 / 6

Canon PowerShot G6

Canon PowerShot G6

Když jsme před 14dny zveřejnili neoficiální zprávu o chystaném Canonu G6, vyrojily se názory, jestli se nejedná o podvod. Nyní už víme, že nikoliv, a protože máme Canon PowerShot G6 v redakci, můžeme vám poskytnout základní údaje a detailní fotografie.

  

Canon zcela přepracoval tělo – G6 je o 16 mm kratší a 3 mm hlubší než PowerShot G5. Naštěstí ale, vzhledem ke zvětšenému gripu, zůstává ergonomie držení dobrá. Hmotnost je téměř stejná – 467 vs. 481 g u G5. Nový model dostal do vínku výkonnější Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 390 mAh.
Další popis konstrukčního provedení je podle našeho názoru zbytečný, vlastní názor si jistě uděláte z našich fotografií.

   

   

I když označení svádí k dojmu šestimegáče, PowerShot disponuje 1/1,8“ snímačem o rozlišení 7,1 Mpx (3 072 × 2 304 px). Pravděpodobně jde o stejný snímač jako u Sony Cyber-shot DSC-P150 nebo Pentaxu Optio 750Z. Snímač má stejnou velikost jako u G5 – došlo tedy ke zmenšení pixelů – jsme docela zvědavi na úroveň šumu.

Vzhledem ke shodné velikosti snímače mohl Canon použít stejnou optiku s G5. Zoom s rozsahem 35–140 mm a světelností F2,0–3,0 ale u nového modelu – světe div se – již nezavazí v optickém hledáčku, jak tomu bylo u dvou předchozích géček.

   

Poměrně přepracován byl autofokus. Canon jednak slibuje zrychlení odezvy – udává 45-55% nárůst, a navíc přibyla možnost dynamického 9bodového AiAF, což u řady G doposud chybělo. Flexi zaostřovací bod ale pochopitelně zůstal i zde.

LCD displej na kloubu doznal mírného zvětšení z 1,8“ na dvoupalcovou úhlopříčku, reálný histogram bohužel nenajdete ani u tohoto digitálu.
Stavový displej kromě toho, že se přestěhoval na druhou stranu horního panelu, je nyní nově oranžově podsvícený.

Doporučená cena: 24 999 Kč


 

Pokračování 4 / 6

Canon PowerShot S70

Canon PowerShot S70

Černý krasavec S70 je v podstatě nástupcem modelu PowerShot S60, jehož podrobnou recenzi si můžete přečíst na našem webu. Pomineme-li elegantní černé provedení těla, pak jedinou zásadní změnu představuje sedmimegapixelový snímač, shodný s PowerShotem G6.

   

   

   

   

Další technické údaje jsou pak shodné s modelem S60: objektiv 28–100 mm se světelností F2,8–5,3, programová automatika doplněná motivovými programy a klasickými režimy P/A/S/M. Závěrka pracuje s časy 15–1/2 000 s, data jsou ukládaná ve formátu JPEG nebo RAW na paměťovou kartu CF I, II nebo Microdrive. Fotoaparát napájí Li-Ion akumulátorový blok.

Doporučená cena: 21 499 Kč

Pokračování 5 / 6

Canon PowerShot A95

Canon PowerShot A95

I když je často mylně považován za nástupce PowerShotu A80 nový model A85, pravda je taková, že skutečným následníkem trůnu řady A je teprve nejnovější Canon PowerShot A95.

   

   

   

Tělo není třeba zdlouhavě představovat – kompaktní digitál s výrazným gripem skrývajícím čtyři tužkové akumulátory, jež mu zároveň dodávají optimální hmotnost. Nejvyššímu typu nesmí chybět LCD displej na kloubovém uchycení.

Rozlišení bylo zvětšeno na 5 Mpx, zoom zůstal podobně jako u předchozích modelů shodný – zde s rozsahem 38–114 mm F2,8–4,9. Zaostřování obstarává 9 bodový systém AiAF s možností Flexi AF.

   

Fotoaparát je na svou třídu tradičně velmi dobře vybaven: najdete zde režimy P/A/S/M, plnou automatiku a motivové programy. Závěrka má rozsah 15–1/2 000 s, obrazová data se ukládají výhradně do JPEG. Karta CompactFlash musí být standardu I – CF II nebo Microdrive PowerShot A95 nepodporuje.

Doporučená cena: 13 499 Kč

Pokračování 6 / 6

Canon PowerShot A400

Canon PowerShot A400

Zatímco předchozí fotoaparáty představují více či méně upgradované modely, Canon PowerShot A400 je úplně novým digitálem. „Čtyřstovka“ vyplňuje mezeru mezi řadou A3xx a A7x/8x/9x – jde o fotoaparát koncepčně podobný A310, avšak na rozdíl od něj je vybaven zoomovým objektivem.

   

Srdcem A400 je 3,2Mpx snímač, na jehož citlivé buňky přenáší obraz 2,2× optika s rozsahem 45–100 mm s fixní světelností F3,8. Pomineme-li nepříliš oslnivou světelnost, pak jako daň z ceny je bohužel nutno označit příliš úzké ohnisko na nejširším konci zoomu. Zaostřování ale ošizeno nebylo – stará se o něj 9bodový AiAF s možností uživatelské aktivace středového zaostřovacího bodu. 

   

   

   

Fotoaparát je koncipován jako expoziční automat doplněný motivovými programy. Neznamená to však, že v menu by nebylo co nastavovat. Fotograf má k dispozici tři druhy měření expozice, nastavení citlivosti v rozsahu ISO 50–400, u moderního digitálu nesmí chybět přímý tisk.

U tohoto digitálu jako u prvního v řadě A Canon opouští CF karty – A400 ukládá na SD. Jak jsme ale zjistili v praxi, paměťový slot není kompatibilní s kartami MMC. Napájení obstarávají dva AA akumulátory.

Canon PowerShot A400 o rozměrech 107,0 × 53,4 × 36,8 mm a hmotnosti asi 165 g bude na trhu k mání ve čtyřech barevných mutacích: stříbrná, jarní zelená, zlatá a modrá.

   

Doporučená cena: 6 499 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud