Nová výstava v Leica Gallery ukazuje lidi zasažené hospodářkou krizí

Nová výstava v Leica Gallery ukazuje lidi zasažené hospodářkou krizí

Galerie Leica připravila pro milovníky klasické fotografie novou výstavu. Její prostory na měsíc zaplnily snímky z dob, kdy se Československo potýkalo s hospodářskou krizí. Galerie se tímto námětem však bude zabývat mnohem hlouběji a fotografie budou pouze jedním ze zdrojů, které těžkou situaci v předválečném období přiblíží.

Ilja Jozef Marko, Bez názvu, 30. léta .JPG 
Ilja Jozef Marko, Bez názvu, 30. léta

Nová výstava Neúprosné světlo čítá na několik desítek fotografií se sociální tématikou, na většině z nich vidíme děti, ale objevují se na tu i horníci nebo žebráci, všechny pojí obrovská bída a viditelný hlad. „Co bude zítra?“ čteme v očích hlavních aktérů. Nejistota, která je na unikátních autorských zvětšenina zachycena, je patrná na první pohled. Taková byla hospodářská krize pohledem žurnalistů. A ač většina autorů dodávala nafocený materiál do fotografických magazínů, mnohé ze snímků vznikly s politickým podtextem.

Neúprosné světlo: Sociální fotografie v meziválečném Československu

O krizi se bude také diskutovat

„Tehdy byla krize a dnes se mluví též o krizi. Zajímavé je sledovat rozdíly, jakým způsobem se s tím lidé vypořádávali tehdy a jak to řeší nyní,“ říká kurátor výstavy Pavel Vančát. Je potřeba ale říci, a i na to kurátor během prohlídky výstavy s novináři naráží, že na žurnalisty byl ze strany magazínů vyvíjen tlak, tak aby nafocený materiál působil co nejdramatičtěji. Ostatně stejně jako je tomu i dnes.

„V tehdejším boji za lepší životní podmínky sehrály fotografie publikované v tisku klíčovou roli, z historického hlediska je zajímavé sledovat i jejich pozdější užití poválečnou komunistickou propagandou jako kritika kapitalistického systému,“ uvádí Pavel Vančát.

Josef Kubin, Bez názvu 1932-36.JPG 
Josef Kubin, Bez názvu 1932-36

Galerie Leica se bude snažit během dvou měsíců přiblížit tehdejší krizi v co nejautentičtější podobě. Výstavu doplňuje dobový film Napříč Prahou na jaře 1934 od Karla Kresla, Otto Vlka a Václava Zeleného. Jiný pohled na situaci nabídne také historik Jakub Rákosník, který coby odborník na toto téma pohovoří v prostorách galerie dne 22. října, a to v rámci veřejné besedy, na níž bude přítomen i kurátor výstavy Pavel Vančát.

Autory, které galerie pro tuto výstavu zvolila, jsou: Karol Aufricht, Irena Blühová, Karel Hájek, Ján Halász, Tibor Honty, Josef Kubín, Ilja Jozef Marko, Sergej Protopopov, Oldřich Straka, Viliam Tóth a Josef Zeman. Kurátor vybral cca 65 fotografií, které vybral z přibližně dvojnásobného počtu snímků.

Oldřich Straka, Tulák, 1935.JPG 
Oldřich Straka, Tulák, 1935

Neúprosné světlo
Sociální fotografie v meziválečném Československu

  • termín výstavy: 14. 9. – 28. 10. 2012
  • pořádá: Leica Gallery Prague, Školská 28, 110 00 Praha 1

Doprovodný program:

  • 4. 10. 2012 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Pavlem Vančátem
  • 22. 10. 2012 Beseda s kurátorem výstavy Pavlem Vančátem

Více informací na: www.lgp.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud