Nová videokamera Sony HDV se systémem 3 Clearvid CMOS snímačů

15. září 2006
Videonadšenci, kteří to se svým hobby myslí vážně, si mohou užít dokonalou kvalitu obrazu High Definition v úplně první HDV kameře vybavené revoluční novinkou společnosti Sony - systémem 3ClearVid CMOS snímačů. V kombinaci se skvělým objektivem Carl Zeiss® Vario-Sonnar T* s 20x optickým zoomem dokáže nový 3ClearVid snímač nabídnout obraz ve vysokém rozlišení (High Definition) s vynikajícím prokreslením, čistotou a přirozeným barevným podáním

Nový HDR-FX7E přináší výhody natáčení v plném 1080řádkovém “full-HDV” rozlišení pro širší okruh aplikací. Díky HDMI rozhraní lze digitálně a jediným kabelem přenášet nekomprimované High Definition video a audio signály do televizorů a jiných zobrazovačů připravených na HD signál. Zaznamenané HDV video lze snadno editovat pomocí řady dostupných balíků pro nelineární střih HDV videa. HDR‑FX7E zaznamenává 16:9 HDV 1080i video na standardní MiniDV kazety a dokáže také zaznamenávat a přehrávat standardní DV formát.

HDR‑FX7E Handycam je o 40% menší a o 25% lehčí než první generace kamer HDR-FX1E, přitom kombinuje skvělý výkon se širokou nabídkou manuálních nastavení a s opravdu výjimečnou dobou natáčení na jedno nabití akumulátoru.

Systém 3ClearVid CMOS snímačů
HDR-FX7E je vůbec první kamera využívající techniku 3ClearVid CMOS snímačů. Jde o novou technologii se zvláštním uspořádáním obrazových bodů, zvyšující rozlišení i citlivost obrazového snímače (minimální osvětlení 4 luxy), což ve srovnání s běžnými snímači zlepšuje rozlišení, citlivost i přesnost barevného podání.

ClearVid CMOS snímač s bodovými rastry pootočenými o 45 stupňů zdvojnásobuje plochu jednotlivých obrazových bodů při zachování stejné rozteče bodů jako u běžných snímačů. S celkovým rozlišením 1,12 milionu bodů posouvá systém 3ClearVid CMOS snímačů použitý u kamery HDR-FX7E možnosti této technologie ještě o krok dál, neboť známým hranolovým systémem dělí paprsky z objektivu na tři barevné složky: po jedné pro každou primární barvu (RGB).

Použití tří samostatných snímačů místo jednoho zajišťuje bohatší a přesnější podání barev. Současně stoupá citlivost na obrazový signál, protože mezi objektivem a snímači dochází k jen velmi malému útlumu. RGB data získaná třemi snímači jsou poté rychle zpracovány vylepšeným obrazovým procesorem, a výsledkem je živý, barevný a přitom totálně přirozený obraz.

Smooth Slow Rec
Tato funkce kombinuje vysokou rychlost zpracování ClearVid CMOS snímače s vylepšeným obrazovým procesorem; HDR-FX7E díky tomu dokáže pořídit šestisekundovou ‘dávku’ rychlostí 200 půlsnímků za sekundu, což je čtyřnásobek standardní hodnoty 50 půlsnímků/s. Při přehrávání normální rychlostí si můžete vychutnat celých 24 sekund velmi hladkého a prokresleného zpomaleného záznamu pohybu.

Klepněte pro větší obrázek

1,07 megapixel Dual Rec Still Picture
Bez přerušení záznamu videa lze pořídit a na paměťovou kartu Memory Stick PRO Duo uložit vysoce kvalitní statické snímky (rozlišení 1,07 megapixelu). Objektiv Carl Zeiss® Vario-Sonnar T* s 20x optickým zoomem a digitálním prodloužením ohniska

Kamera HDR-FX7E je vybavena objektivem Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s 20x optickým zoomem 37,4 – 748 mm (přepočet na kinofilm). Pokročilý vícevrstvý optický povlak T* minimalizuje nechtěné odrazy světla od povrchu objektivu, snižuje tak přezáření a brání vzniku duchů, výsledkem je pak ještě ostřejší a kvalitnější obraz.

Sklo s velmi nízkou disperzí snižuje barevnou vadu objektivu, zejména při extrémních nastaveních zoomu. Zabudovaný stabilizátor obrazu Super SteadyShot pomáhá snižovat riziko roztřesení obrazu při natáčení z ruky s vysokým faktorem zoomu.

Digitální rozšíření zvětšuje obraz přibližně 1,5krát a doplňuje tak široký rozsah optického zoomu objektivu. Digital Extender je k dispozici při všech nastaveních zoomu a rozšiřuje tak efektivní dosah teleobjektivu na zvětšení až 30x.

S kamerou jsou dodávány dva filtry neutrální (ND) snižující množství procházejících paprsků na 1/4 a 1/16, což umožňuje omezit intenzitu světla vstupujícího do objektivu například při natáčení na přímém slunci.

Rozsáhlé možnosti ručního nastavení
Kromě dokonalé kvality HD obrazu nabízí HDR-FX7E rozsáhlé možnosti ručního nastavení zoomu, ostření, času závěrky, vyvážení bílé, zesílení a dalších parametrů, což uživatelům dává širší kreativní možnosti.

Nezávislé prstence ručního ovládání zoomu a ostření
Díky nezávislému ručnímu ovládání prstenci zoomu a ostření máte značný stupeň kontroly nad obrazem, můžete tak využít `profi‘ techniky, jako je rychlý přechod mezi subjektem v popředí a pozadí, se současnou pomalou změnou ostření.

Klepněte pro větší obrázek
;

Auto Focus assist
V režimu automatického ostření můžete využít i ruční ostření a zajistit tak hladké a přesné zaostření v okamžicích, kdy s automatickým ostřením nevystačíte.

Kolečko nastavení expozice a dvou dalších funkcí
Přímo za prstencem ostření je šikovně umístěné expoziční kolečko, které podle polohy tlačítka umístěného hned vedle ovládá buďto „clonu“ (iris) nebo „expozici“ (exposure) nebo „posun automatické expozice“ (AE shift).

8 hodin záznamu na jedno nabití
Úsporná kamera HDR-FX7E využívá akumulátor InfoLITHIUM řady L doplněný technikou STAMINA, což prodlužuje dobu záznamu na jedno nabití akumulátoru až na 8 hodin (HDV záznam) - při použití akumulátoru NP‑F970.

3,5“ monitor LCD plus s 211 tisíci body pro čisté zobrazení fotografií
3,5palcový LCD monitor s vysokým rozlišením (211200 bodů) využívá techniku Clear Photo LCD plus. Gamut (hloubka barevného prostoru) je u něj přibližně 1,6krát širší než u dříve používaných hybridních LCD, což znamená skvělý kontrast s velmi sytými odstíny černi a přesným barevným podáním. Širokoúhlý monitor lze vyklopit a natočit, takže jej lze při natáčení vždy pohodlně sledovat.

Kamera je vybavena i velmi dobře kreslícím 0,54” barevným hledáčkem s poměrem stran 16:9 a 252 tisíci body, umožňující přesnou kontrolu kompozice, ostření a barevného tónu obrazu. Hledáček i LCD monitor lze zapnout nezávisle na sobě i současně.

Přechodové efekty
Pomocí hladkých, automatických přechodů mezi různými nastaveními snímání lze dosáhnout řady kreativních efektů. Lze vybrat jakoukoli dvojici parametrů z následující nabídky: ostření, zoom, clona, zesílení, čas závěrky a vyvážení bílé.

Obrazový profil
Uložit a později rychle vyvolat lze až šest obrazových profilů – například nastavení barevné hloubky, ostrosti a dalších parametrů videa.

HDR-FX7E HDV Handycam bude v Evropě k dispozici od listopadu a její předpokládaná cena je 100 tisíc Kč.

Témata článku: Sony, Tiskové zprávy


Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony