Nová videokamera Sony HDV se systémem 3 Clearvid CMOS snímačů

15. září 2006
Videonadšenci, kteří to se svým hobby myslí vážně, si mohou užít dokonalou kvalitu obrazu High Definition v úplně první HDV kameře vybavené revoluční novinkou společnosti Sony - systémem 3ClearVid CMOS snímačů. V kombinaci se skvělým objektivem Carl Zeiss® Vario-Sonnar T* s 20x optickým zoomem dokáže nový 3ClearVid snímač nabídnout obraz ve vysokém rozlišení (High Definition) s vynikajícím prokreslením, čistotou a přirozeným barevným podáním

Nový HDR-FX7E přináší výhody natáčení v plném 1080řádkovém “full-HDV” rozlišení pro širší okruh aplikací. Díky HDMI rozhraní lze digitálně a jediným kabelem přenášet nekomprimované High Definition video a audio signály do televizorů a jiných zobrazovačů připravených na HD signál. Zaznamenané HDV video lze snadno editovat pomocí řady dostupných balíků pro nelineární střih HDV videa. HDR‑FX7E zaznamenává 16:9 HDV 1080i video na standardní MiniDV kazety a dokáže také zaznamenávat a přehrávat standardní DV formát.

HDR‑FX7E Handycam je o 40% menší a o 25% lehčí než první generace kamer HDR-FX1E, přitom kombinuje skvělý výkon se širokou nabídkou manuálních nastavení a s opravdu výjimečnou dobou natáčení na jedno nabití akumulátoru.

Systém 3ClearVid CMOS snímačů
HDR-FX7E je vůbec první kamera využívající techniku 3ClearVid CMOS snímačů. Jde o novou technologii se zvláštním uspořádáním obrazových bodů, zvyšující rozlišení i citlivost obrazového snímače (minimální osvětlení 4 luxy), což ve srovnání s běžnými snímači zlepšuje rozlišení, citlivost i přesnost barevného podání.

ClearVid CMOS snímač s bodovými rastry pootočenými o 45 stupňů zdvojnásobuje plochu jednotlivých obrazových bodů při zachování stejné rozteče bodů jako u běžných snímačů. S celkovým rozlišením 1,12 milionu bodů posouvá systém 3ClearVid CMOS snímačů použitý u kamery HDR-FX7E možnosti této technologie ještě o krok dál, neboť známým hranolovým systémem dělí paprsky z objektivu na tři barevné složky: po jedné pro každou primární barvu (RGB).

Použití tří samostatných snímačů místo jednoho zajišťuje bohatší a přesnější podání barev. Současně stoupá citlivost na obrazový signál, protože mezi objektivem a snímači dochází k jen velmi malému útlumu. RGB data získaná třemi snímači jsou poté rychle zpracovány vylepšeným obrazovým procesorem, a výsledkem je živý, barevný a přitom totálně přirozený obraz.

Smooth Slow Rec
Tato funkce kombinuje vysokou rychlost zpracování ClearVid CMOS snímače s vylepšeným obrazovým procesorem; HDR-FX7E díky tomu dokáže pořídit šestisekundovou ‘dávku’ rychlostí 200 půlsnímků za sekundu, což je čtyřnásobek standardní hodnoty 50 půlsnímků/s. Při přehrávání normální rychlostí si můžete vychutnat celých 24 sekund velmi hladkého a prokresleného zpomaleného záznamu pohybu.

Klepněte pro větší obrázek

1,07 megapixel Dual Rec Still Picture
Bez přerušení záznamu videa lze pořídit a na paměťovou kartu Memory Stick PRO Duo uložit vysoce kvalitní statické snímky (rozlišení 1,07 megapixelu). Objektiv Carl Zeiss® Vario-Sonnar T* s 20x optickým zoomem a digitálním prodloužením ohniska

Kamera HDR-FX7E je vybavena objektivem Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s 20x optickým zoomem 37,4 – 748 mm (přepočet na kinofilm). Pokročilý vícevrstvý optický povlak T* minimalizuje nechtěné odrazy světla od povrchu objektivu, snižuje tak přezáření a brání vzniku duchů, výsledkem je pak ještě ostřejší a kvalitnější obraz.

Sklo s velmi nízkou disperzí snižuje barevnou vadu objektivu, zejména při extrémních nastaveních zoomu. Zabudovaný stabilizátor obrazu Super SteadyShot pomáhá snižovat riziko roztřesení obrazu při natáčení z ruky s vysokým faktorem zoomu.

Digitální rozšíření zvětšuje obraz přibližně 1,5krát a doplňuje tak široký rozsah optického zoomu objektivu. Digital Extender je k dispozici při všech nastaveních zoomu a rozšiřuje tak efektivní dosah teleobjektivu na zvětšení až 30x.

S kamerou jsou dodávány dva filtry neutrální (ND) snižující množství procházejících paprsků na 1/4 a 1/16, což umožňuje omezit intenzitu světla vstupujícího do objektivu například při natáčení na přímém slunci.

Rozsáhlé možnosti ručního nastavení
Kromě dokonalé kvality HD obrazu nabízí HDR-FX7E rozsáhlé možnosti ručního nastavení zoomu, ostření, času závěrky, vyvážení bílé, zesílení a dalších parametrů, což uživatelům dává širší kreativní možnosti.

Nezávislé prstence ručního ovládání zoomu a ostření
Díky nezávislému ručnímu ovládání prstenci zoomu a ostření máte značný stupeň kontroly nad obrazem, můžete tak využít `profi‘ techniky, jako je rychlý přechod mezi subjektem v popředí a pozadí, se současnou pomalou změnou ostření.

Klepněte pro větší obrázek
;

Auto Focus assist
V režimu automatického ostření můžete využít i ruční ostření a zajistit tak hladké a přesné zaostření v okamžicích, kdy s automatickým ostřením nevystačíte.

Kolečko nastavení expozice a dvou dalších funkcí
Přímo za prstencem ostření je šikovně umístěné expoziční kolečko, které podle polohy tlačítka umístěného hned vedle ovládá buďto „clonu“ (iris) nebo „expozici“ (exposure) nebo „posun automatické expozice“ (AE shift).

8 hodin záznamu na jedno nabití
Úsporná kamera HDR-FX7E využívá akumulátor InfoLITHIUM řady L doplněný technikou STAMINA, což prodlužuje dobu záznamu na jedno nabití akumulátoru až na 8 hodin (HDV záznam) - při použití akumulátoru NP‑F970.

3,5“ monitor LCD plus s 211 tisíci body pro čisté zobrazení fotografií
3,5palcový LCD monitor s vysokým rozlišením (211200 bodů) využívá techniku Clear Photo LCD plus. Gamut (hloubka barevného prostoru) je u něj přibližně 1,6krát širší než u dříve používaných hybridních LCD, což znamená skvělý kontrast s velmi sytými odstíny černi a přesným barevným podáním. Širokoúhlý monitor lze vyklopit a natočit, takže jej lze při natáčení vždy pohodlně sledovat.

Kamera je vybavena i velmi dobře kreslícím 0,54” barevným hledáčkem s poměrem stran 16:9 a 252 tisíci body, umožňující přesnou kontrolu kompozice, ostření a barevného tónu obrazu. Hledáček i LCD monitor lze zapnout nezávisle na sobě i současně.

Přechodové efekty
Pomocí hladkých, automatických přechodů mezi různými nastaveními snímání lze dosáhnout řady kreativních efektů. Lze vybrat jakoukoli dvojici parametrů z následující nabídky: ostření, zoom, clona, zesílení, čas závěrky a vyvážení bílé.

Obrazový profil
Uložit a později rychle vyvolat lze až šest obrazových profilů – například nastavení barevné hloubky, ostrosti a dalších parametrů videa.

HDR-FX7E HDV Handycam bude v Evropě k dispozici od listopadu a její předpokládaná cena je 100 tisíc Kč.

Témata článku: Sony, Tiskové zprávy


Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Apex Legends nehodlají zastavovat, Season 11 je za rohem a nová legenda pomalu vstupuje do arény.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo
Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis Prime. Zaostřeno na zvuk

Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis Prime. Zaostřeno na zvuk

Pokračujeme v testování nejnovější Prime řady výrobce Steelseries. Po myši jsou na řadě sluchátka.

Michal Maliarov
SteelseriesSluchátkaRecenze
Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Studio se rozrůstá a připravuje zbrusu nový projekt.

Michal Maliarov
MicrosoftByznys
Apple AirPods 3: nový design, delší výdrž a prostorový zvuk

Apple AirPods 3: nový design, delší výdrž a prostorový zvuk

Martin Miksa
Zcela bezdrátová sluchátkaAirPodsSluchátka