Nová generace fotoaparátů může automaticky detekovat manipulaci s obrazem

Nová generace fotoaparátů může automaticky detekovat manipulaci s obrazem

Téma manipulace s obsahem snímků doprovází fotografii od dob jejího zrodu. S příchodem digitální éry však získalo na ožehavosti,

​Digitální technologie zobrazování a zejména možnosti následných úprav takto vzniknuvšího obrazu – prostřednictvím nespočtu editačních programů a aplikací – přineslo dříve netušené možnosti, jak fotografii snadno a efektivně změnit k nepoznaní… A posléze ji využít k tvorbě tzv. fake news a k šíření dezinformací po internetu.

Forenzní věda má k dispozici řadu nástrojů, jak falešný, zmanipulovaný obsah odhalit, nicméně ani tyto propracované postupy a metody nejsou ani zdaleka stoprocentní, a už vůbec ne efektivní a rychlé. Výzkumný tým z newyorské univerzity Tandon School of Engineering proto zveřejnil studii, v níž navrhuje nové řešení, které by odhalování manipulovaných snímků urychlilo a zefektivnilo.

tiger-2430625_1920.jpg

V současné době, jak praví studie, používají soudní znalci dvě metody: proaktivní ochranu založenou na vkládání digitálního podpisu či vodoznaku, nebo pasivní forenzní analýzu, kdy je fotografie zkoumána zpětně z hlediska fyzikální (konzistence světel, stínů, perspektivy atp.) a digitální celistvosti (sledují se typické „stopy“, které vznikají při postprocesu).

Metoda, již navrhují autoři studie, vychází z technologie umělých neuronových sítí a jejich schopnosti učit se. Zároveň vychází z předpokladu, že čím blíže okamžiku svého vzniku získá snímek ochranný identifikační prvek, tím účinněji a bezpečněji bude tato ochrana fungovat, a to i při zpětné rekonstrukci původní podoby fotografie.

Představená metoda spočívá v tom, že proces vyvolání fotografie přímo ve fotoaparátu nahradí výše zmíněná neuronová síť, která je kromě samotného vyvolání vytrénovaná k tomu, aby do fotografie vnořila obrazové artefakty, čili jakousi sofistikovanou obdobu vodoznaku. S pomocí této metody vzroste dle slov výzkumníků přesnost odhalování obrazové manipulace ze současných 45 % na více než 90 %.

police-869216_1920.jpg

Zcela jistě se jedná o zajímavou technologii a bude zajímavé jak, popřípadě zdali vůbec, se uplatní v praxi. Do budoucna by mohla sloužit nejen k odhalování manipulací s obrazovým obsahem fotografií, ale i k ochranně proti krádežím snímků.

Určitě si přečtěte

Články odjinud