Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

11. února 2019
TWEET SDÍLET
Velká očekávání má fotografický svět od připravovaného veletrhu CP+ v Japonsku. Vedle mnoha dalších novinek bychom se totiž měli dočkat také nové plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS řady R a také několika nových objektivů RF.

Poté, co uvedl Canon první plnoformátovou bezzrcadlovku Canon EOS R, očekávali fotografičtí nadšenci také uvedení dalšího modelu s vysokým rozlišením snímače, podobně, jako je tomu u bezzrcadlovek Nikon Z nebo nových Lumixů S1.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem uniklé fotografie a specifikace připravovaného modelu hovoří přesně naopak. Novinka by měla mít označení EOS RP a nebude se jednat o profesionální přístroj s vysokým rozlišením, ale spíše půjde o amatérskou variantu modelu EOS R, která bude lehčí a s nižším rozlišením.

V zásadě půjde o bezzrcadlovou alternativu k Canonu EOS 6D Mark II.

Klepněte pro větší obrázek

Při pohledu na fotografie a srovnání s EOSem R je tělo novinky výrazně menší, hlavní rozdíl je pak absence stavového displeje na horní straně, kde jej nahradil volič expozičních režimů, důvěrně známý ze zrcadlovek řady EOS. Ostatní hlavní ovládací prvky zůstaly na svém místě až na diskutabilní touchbar, který tentokrát vedle hledáčku není.

Klepněte pro větší obrázek

Specifikace, ačkoli neoficiální, pak stavějí fotoaparát spíše do nižší řady bezzrcadlovek:

 • snímač: 26,2 Mpx, Dual Pixel CMOS AF
 • obrazový procesor: DIGIC 8
 • sériové snímání: 5 sn./s
 • citlivost ISO: 100 až 40 000 (rozšířitelná: 50–102 400)
 • hledáček: elektronický
 • displej: 3" výklopný a otočný s dotykovou vrstvou
 • stabilizace: duální
 • rozměry: 132,5 × 85 × 70 mm
 • hmotnost: 440 g (tělo bez baterií a karty)

Uniklé informace zatím nehovoří o žádných detailech, které by se týkaly záznamu videa, tedy není známé, zda bude umět digitál záznam 4K videa, nicméně se to dá předpokládat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Společně s novou bezzrcadlovkou by se údajně měly objevit také nové objektivy s bajonetem RF. Konkrétně by mělo jednat o přepracované stávající modely s bajonetem EF (z pohledu ohniska a světelnosti), které doplní i několik nových skel.

Klepněte pro větší obrázek

Celkem se očekává v průběhu letošního roku osmička nových objektivů s RF bajonetem. Prvních pět skel je následujících:

 • Canon RF 15–35 MM F2,8L IS USM
 • Canon RF 24–70 MM F2,8L IS USM
 • Canon RF 70–200 MM F2,8L IS USM
 • Canon RF 24–240 MM F4–6,3 IS USM
 • Canon RF 85 MM F1,2 L USM

Pokud se podíváme na parametry objektivů, je víceméně jasné, že se v budoucnu dočkáme i bezzrcadlovky s vysokým rozlišením snímače, pro kterou bude trojice světelných skel společně s ultrasvětelným portréťákem perfektním doplněním.

Klepněte pro větší obrázek

Ostatně, sama společnost Canon hovořila při uvedení modelu EOS R o tom, že se nejedná o profesionální model, ale spíše o fotoaparát střední třídy. Nyní se tedy dočkáme modelu z nižší třídy a v brzké budoucnosti snad uvidíme i profesionální EOS R. 

Lze očekávat upravené ovládání, které bude přepracováno na základě zpětné vazby uživatelů EOSu R a možná se dočkáme i integrovaného bateriového gripu, jako to udělal Olympus. S velmi vysokou pravděpodobností ale bude fotoaparát osazen 100 Mpx snímačem, který bude stabilizovaný.

Navíc by měl takový model zvládnout i záznam 8K videa, což samozřejmě předpokládá dostupnou optiku s precizním přenosem kontrastu a rozlišení. Také proto se nechávají někteří prognostici slyšet, že profesionální zástupce řady EOS R se objeví až v roce 2020.

Témata článku: Canon, Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz