Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

11. února 2019
TWEET SDÍLET
Velká očekávání má fotografický svět od připravovaného veletrhu CP+ v Japonsku. Vedle mnoha dalších novinek bychom se totiž měli dočkat také nové plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS řady R a také několika nových objektivů RF.

Poté, co uvedl Canon první plnoformátovou bezzrcadlovku Canon EOS R, očekávali fotografičtí nadšenci také uvedení dalšího modelu s vysokým rozlišením snímače, podobně, jako je tomu u bezzrcadlovek Nikon Z nebo nových Lumixů S1.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem uniklé fotografie a specifikace připravovaného modelu hovoří přesně naopak. Novinka by měla mít označení EOS RP a nebude se jednat o profesionální přístroj s vysokým rozlišením, ale spíše půjde o amatérskou variantu modelu EOS R, která bude lehčí a s nižším rozlišením.

Canon EOS R – první dojmy z plnoformátové bezzrcadlovky

Canon EOS R – první dojmy z plnoformátové bezzrcadlovky

Není tomu dlouho, co byla představena nová plnoformátová bezzrcadlovka Canon EOS R. Podařilo se nám ji dostat na pár minut do ruky, abychom si ji osahali na živo. Jaké jsou první dojmy z novinky?

V zásadě půjde o bezzrcadlovou alternativu k Canonu EOS 6D Mark II.

Klepněte pro větší obrázek

Při pohledu na fotografie a srovnání s EOSem R je tělo novinky výrazně menší, hlavní rozdíl je pak absence stavového displeje na horní straně, kde jej nahradil volič expozičních režimů, důvěrně známý ze zrcadlovek řady EOS. Ostatní hlavní ovládací prvky zůstaly na svém místě až na diskutabilní touchbar, který tentokrát vedle hledáčku není.

Klepněte pro větší obrázek

Specifikace, ačkoli neoficiální, pak stavějí fotoaparát spíše do nižší řady bezzrcadlovek:

 • snímač: 26,2 Mpx, Dual Pixel CMOS AF
 • obrazový procesor: DIGIC 8
 • sériové snímání: 5 sn./s
 • citlivost ISO: 100 až 40 000 (rozšířitelná: 50–102 400)
 • hledáček: elektronický
 • displej: 3" výklopný a otočný s dotykovou vrstvou
 • stabilizace: duální
 • rozměry: 132,5 × 85 × 70 mm
 • hmotnost: 440 g (tělo bez baterií a karty)

Uniklé informace zatím nehovoří o žádných detailech, které by se týkaly záznamu videa, tedy není známé, zda bude umět digitál záznam 4K videa, nicméně se to dá předpokládat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Společně s novou bezzrcadlovkou by se údajně měly objevit také nové objektivy s bajonetem RF. Konkrétně by mělo jednat o přepracované stávající modely s bajonetem EF (z pohledu ohniska a světelnosti), které doplní i několik nových skel.

Klepněte pro větší obrázek

Celkem se očekává v průběhu letošního roku osmička nových objektivů s RF bajonetem. Prvních pět skel je následujících:

 • Canon RF 15–35 MM F2,8L IS USM
 • Canon RF 24–70 MM F2,8L IS USM
 • Canon RF 70–200 MM F2,8L IS USM
 • Canon RF 24–240 MM F4–6,3 IS USM
 • Canon RF 85 MM F1,2 L USM

Pokud se podíváme na parametry objektivů, je víceméně jasné, že se v budoucnu dočkáme i bezzrcadlovky s vysokým rozlišením snímače, pro kterou bude trojice světelných skel společně s ultrasvětelným portréťákem perfektním doplněním.

Klepněte pro větší obrázek

Ostatně, sama společnost Canon hovořila při uvedení modelu EOS R o tom, že se nejedná o profesionální model, ale spíše o fotoaparát střední třídy. Nyní se tedy dočkáme modelu z nižší třídy a v brzké budoucnosti snad uvidíme i profesionální EOS R. 

Lze očekávat upravené ovládání, které bude přepracováno na základě zpětné vazby uživatelů EOSu R a možná se dočkáme i integrovaného bateriového gripu, jako to udělal Olympus. S velmi vysokou pravděpodobností ale bude fotoaparát osazen 100 Mpx snímačem, který bude stabilizovaný.

Bezzrcadlovky Nikon Z6 a Z7 – evoluce v japonském podání (doplněno)

Bezzrcadlovky Nikon Z6 a Z7 – evoluce v japonském podání (doplněno)

Dlouhé napínání a velká očekávání provázejí uvedení nových bezzrcadlovek společnosti Nikon, o nichž ví fotografický svět už několik měsíců. Dnes jsme s konečně dočkali oficiálního uvedení se všemi detaily.

Navíc by měl takový model zvládnout i záznam 8K videa, což samozřejmě předpokládá dostupnou optiku s precizním přenosem kontrastu a rozlišení. Také proto se nechávají někteří prognostici slyšet, že profesionální zástupce řady EOS R se objeví až v roce 2020.

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic se směle pustil do zatím neprobádaných vod plnoformátové digitální fotografie a hned první pokus nevyšel špatně, aspoň tomu nasvědčují první zkušenosti z terénu.

Témata článku: Technika, Canon, Bezzrcadlovky

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

38 Petr Březina

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina