NONS SL42  II – druhá generace „instantní zrcadlovky“ pokryje celé středoformátové políčko

1. března 2021
TWEET SDÍLET

O jednooké zrcadlovce zaznamenávající obraz na instantní filmy Fujifilmu (Instax Mini) jsme na našem webu psali téměř před rokem. Za tu dobu si tento netradiční koncept fotoaparátu očividně našel své příznivce, a proto se autoři projektu rozhodli NONS SL42 inovovat a přidat několik užitečných vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek

První verze fotoaparátu byla vybavena závitem M42, který umožňoval připojení starých manuálních objektivů. V druhé generaci je závit nahrazen bajonetem, konkrétně typu Canon EF. Ten lze samozřejmě kombinovat s dalšími adaptéry a využít tak „skla“ různých značek (M42, Nikon F, Contax/Yashica). Počítat je nutné s tím, že bajonet na fotoaparátu je prost elektrických kontaktů.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení expozice nově usnadní zabudovaný expozimetr, který na panelu na horní stěně přístroje zobrazuje doporučenou hodnotu clony při dané citlivosti instantního filmu ISO 800. Expoziční čas lze ručně nastavit v rozmezí 1/250 s až 1 s, k dispozici je také režim Bulb.

NONS SL42 II řeší též námitky uživatelů týkající se nekompatibility plnoformátových objektivů (36 × 24 mm) a instantního filmu středního formátu (62 ×46 mm), která má na svědomí výraznou vinětaci.

Odnímatelný NONS Format Extender 1,8× (NFE) sestávající z trojice čoček však nyní zvětší obraz tak, aby zaplnil celou plochu záběru, ačkoli mírná (možná i žádoucí) vinětace zůstává zachována. Fotoaparát podporuje použití externího blesku, synchronizační čas odpovídá 1/250 s.

Změn doznala též konstrukce hledáčku, kdy lowendový systém zrcátek (pentamirror) nahradil klasický pentagonální hranol (pentaprism). Navýšena byla také výdrž integrované nabíjecí baterie, která se napájí přes konektor USB-C, nabitá vydrží měsíc a zvládne vytisknout až 100 snímků.

NONS SL42 s pořadovým číslem dvě je nyní prezentován prostřednictvím kampaně na Kickstarteru. Cena fotoaparátu, včetně extenderu NFE, začíná na 297 dolarech. Za 33 dolarů lze dokoupit i základní středoformátový objektiv NONS 50 mm F1,8.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Analogová fotografie, Film, Instantní fotografie, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz