Nokia 808 PureView: 41 megapixelů pohledem fotografa

Nokia 808 PureView: 41 megapixelů pohledem fotografa

Nokia představila fotomobil 808 PureView s neskutečným rozlišením snímače. Má jeho 41 Mpx praktický smysl, nebo Nokia jen chce ohromit velkým číslem?

Nokia již několikrát dokázala, že umí rozvířit stojaté vody fotomobilů. Naposledy se jí to podařilo v pondělí 27. února 2012, když představila světu fotomobil Nokia 808 PureView se snímačem s ohromujícím rozlišením 41 megapixelů.

808.jpg
Nokia 808 PureView: už odepisovaný Symbian a fotoaparát s obrovským rozlišením

41 megapixelů na malém snímači?

Vysoký počet pixelů, vměstnaný na tradičně velmi titěrnou plochu snímače ve fotomobilech, zapůsobil jako červený hadr na býka. Jenže Nokia ví, co dělá a v tomto případě zdání klame. Senzor, použitý v Nokii 808 PureView, není zdaleka tak malý – naopak je suverénně tím největším, který kdy byl ve fotomobilu použit. Jeho úhlopříčka měří 1/1,2“; i když ve skutečnosti se nejedná o úhlopříčku snímače, ale o průměr ekvivalentní katodové trubice, viz tabulka na DPreview.

Snímač v 808 PureView Je 2,5× větší než vychvalovaný čip zabudovaný do Nokie N8, který dosud žádný fotomobil nepřekonal. Je větší než snímače ve většině kompaktních fotoaparátů. A je jen o kousek menší než senzor v bezzrcadlovkách řady Nikon 1.

Pokud porovnáme velikost jedné buňky snímače, tak ta odpovídá běžným osmimegapixelovým fotomobilům, jako je například iPhone 4S nebo Samsung Galaxy S II. Měří 1,4 mikronu.

sensory.png
Porovnání velikostí senzorů různých fotoaparátů a fotomobilů

Takový snímač potřebuje kvalitní objektiv

Objektiv Nokie 808 PureView má na svědomí proslulý německý výrobce optiky Carl Zeiss. Má ohniskovou vzdálenost 8,02 mm (po přepočtu na kinofilm 26 mm), což je opět výrazně více než u jiné mobilní konkurence. Světelnost je příjemných f2,4.

Nokia slibuje kreativní práci se zaostřením, na druhou stranu hloubka ostrosti bude odpovídat přibližně 18mm objektivu na zrcadlovce APS-C, což příliš tvůrčího prostoru nedává. Objektiv tvoří pět optických členů a jeho minimální zaostřitelná vzdálenost činí 15 cm. Nenabízí klasický zoom, ale jak si ukážeme za chvíli, vůbec to nevadí.

04.jpg
Ukázkové fotografie z Nokie 808 PureView zde nabízíme zmenšené. Plné rozlišení najdete v samostatném článku

Objektiv je vybaven automatickým ostřením. Jak dnes bývá zvykem, umí zaostřit na místo označené dotykem prstu na displeji. Dokáže pracovat v kontinuálním režimu, což najde své využití zejména při natáčení videa. Přepnutím do režimu makro vylepšíte detekci ostrosti na malou vzdálenost. Poslední možností je autofokus vypnout; poté se objektiv sám přeostří na hyperfokální vzdálenost.

K čemu je tedy velké množství pixelů dobré?

Nokia 808 PureView dokáže pořizovat fotografie i v plném rozlišení 7 152 × 5 368 bodů při formátu 4:3 nebo 7 728 × 4 354 bodů při formátu 16:9. Nebude to ale její typické použití. Ve většině případů bude uživatel pořizovat snímky o rozlišení 3, 5 nebo 8 megapixelů. Kam se podělo zbývajících 38 až 33 milionů buněk?

Výrobce implementoval do hardwaru čipu technologii tzv. pixel-binning, neboli slučování pixelů. Nokia ji nazývá pixel oversampling. Při fotografování například do pětimegapixelového rozlišení bude jeden pixel ve výsledném obrázku vytvořen sloučením osmi fyzických buněk snímače. Jedná se tedy o jakési zmenšení obrázku, ale již na hardwarové úrovni. Technologie pixel-binningu by měla přinést zejména snížení šumu, což oceníte při fotografování za horšího osvětlení.

05.jpg

Druhým, a dle mého názoru zajímavějším přínosem vysokého počtu megapixelů, je náhrada optického zoomu digitálním přiblížením. Pokud by někdo nevěděl, co digitální zoom znamená, tak jde vlastně o prostý výřez ze středu snímku.

Při zanedbání změny hloubky ostrosti je digitální zoom ekvivalentní tomu optickému, je tu ale jedno velké ale. Čím větší výřez, tím zůstane menší počet pixelů a tím horší je výsledná kvalita snímku. V běžných fotomobilech nebo videokamerách se digitální zoom nedoporučuje používat právě z tohoto důvodu, u Nokie 808 PureView je ale všechno jinak. I po trojnásobném digitálním zoomu (přesněji 2,8×) stále zbyde pět megapixelů, dostačujících – na poměry fotomobilů – na kvalitní snímek. U videa je dokonce možné zajít ještě dál, až na 4× digitální zoom při full HD (1 920 × 1 080 pixelů), 6× zoom u HD (1 280 × 720) a 12× zoom při rozlišení 640 × 360.

graf.png
Pixel-binning s Nokií 808 PureView při různém zoomu a rozlišení výsledného snímku

Digitální zoom je ve srovnání s optickým úplně tichý, pevný objektiv na rozdíl od zoomového je menší, levnější, odolnější a opticky kvalitnější. Při digitálním zoomu navíc neklesá světelnost. Toto řešení má ale i nevýhody. S narůstající hodnotou přiblížení se zmenšuje poměr pixel-binningu, tudíž i přes značné množství megapixelů kvalita obrazu klesá. Ale pořád by měla být nejhůře na úrovni současných osmimegapixelových fotomobilů. A protože objektiv v Nokii 808 PureView má pevné ohnisko, nelze při větším zoomu očekávat menší hloubku ostrosti.

07.jpg 

Nokia zapracovala i na uživatelském rozhraní. U Nokie 808 PureView není třeba trefovat se na posuvník ovládající digitální zoom, jak bývá zvykem u ostatních mobilů. Jednoduše jedním prstem natáhnete v záběru rámeček a tím přesně vymezíte požadovaný stupeň digitálního zoomu.

Podívejte se na prezentaci Nokie 808 PureView:

Ukázala Nokia nový směr ve vývoji fotomobilů?

Podle Nokie jsou procesory, používané v současných mobilních telefonech, schopné svým výkonem zpracovat snímky do rozlišení 20 megapixelů. Proto musel výrobce vyvinout nový čip, který obraz napřed zpracuje podle požadavků rozlišení a zoomu a pak jej teprve předá hlavnímu procesoru.

08.jpg

Technologie fotoaparátů ve fotomobilech poslední roky spíše stagnuje. Po „tekutých“ čočkách od Samsungu z roku 2010 se slehla země. U Sony vyvinutý snímač Back-Illuminated CMOS pro použití ve fotomobilech (například v HTC EVO 4G) revoluci také nepřinesl. Kromě toho už dochází jen k pozvolnému navyšování rozlišení, jinak se nic zvláštního neděje.

Až teď Nokia přichází s technologií, která může vyvolat menší zemětřesení. A jen budoucnost ukáže, jestli bude Nokia 808 PureView ojedinělým exemplářem, nebo zda se po stejné cestě vydají i ostatní výrobci.

Technické parametry

Objektiv

 • Výrobce Carl Zeiss
 • Pevný, ohnisková vzdálenost 8,02 mm (ekvivalentní 26 mm při formátu obrazu 16:9 nebo 27 mm při 4:3)
 • Světelnost f2,4
 • Minimální zaostřitelná vzdálenost 15 cm
 • Mechanická závěrka s ND filtrem

Snímač

 • Úhlopříčka 1/1,2"
 • 41 megapixelů
 • Maximální rozlišení 7 728 × 4 354 při formátu 16:9 nebo 7 152 × 5 368 při 4:3
 • Velikost buňky 1,4 mikrometrů
 • Video v rozlišeních Full HD (1 920 × 1 080, 30 fps), HD (1 280 × 720, 30 fps), nHD (640 × 360, 30 fps)

Ostatní

 • Stereofonní mikrofon
 • 4“ kapacitní dotykový displej AMOLED s poměrem stran 16:9 a rozlišením 640 × 360 mm
 • Kompas, akcelerometr
 • Operační systém Symbian Belle
 • Vnitřní paměť 16 GB s možností rozšíření kartou microSD až na 48 GB
 • Rozměry 124 × 60 × 14 mm (18 mm v místě fotoaparátu)
 • Hmotnost 169 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud