Nokia 808 PureView: 41 megapixelů pohledem fotografa

1. března 2012
TWEET SDÍLET
Nokia představila fotomobil 808 PureView s neskutečným rozlišením snímače. Má jeho 41 Mpx praktický smysl, nebo Nokia jen chce ohromit velkým číslem?

Nokia již několikrát dokázala, že umí rozvířit stojaté vody fotomobilů. Naposledy se jí to podařilo v pondělí 27. února 2012, když představila světu fotomobil Nokia 808 PureView se snímačem s ohromujícím rozlišením 41 megapixelů.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 808 PureView: už odepisovaný Symbian a fotoaparát s obrovským rozlišením

41 megapixelů na malém snímači?

Vysoký počet pixelů, vměstnaný na tradičně velmi titěrnou plochu snímače ve fotomobilech, zapůsobil jako červený hadr na býka. Jenže Nokia ví, co dělá a v tomto případě zdání klame. Senzor, použitý v Nokii 808 PureView, není zdaleka tak malý – naopak je suverénně tím největším, který kdy byl ve fotomobilu použit. Jeho úhlopříčka měří 1/1,2“; i když ve skutečnosti se nejedná o úhlopříčku snímače, ale o průměr ekvivalentní katodové trubice, viz tabulka na DPreview.

Snímač v 808 PureView Je 2,5× větší než vychvalovaný čip zabudovaný do Nokie N8, který dosud žádný fotomobil nepřekonal. Je větší než snímače ve většině kompaktních fotoaparátů. A je jen o kousek menší než senzor v bezzrcadlovkách řady Nikon 1.

Pokud porovnáme velikost jedné buňky snímače, tak ta odpovídá běžným osmimegapixelovým fotomobilům, jako je například iPhone 4S nebo Samsung Galaxy S II. Měří 1,4 mikronu.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikostí senzorů různých fotoaparátů a fotomobilů

Takový snímač potřebuje kvalitní objektiv

Objektiv Nokie 808 PureView má na svědomí proslulý německý výrobce optiky Carl Zeiss. Má ohniskovou vzdálenost 8,02 mm (po přepočtu na kinofilm 26 mm), což je opět výrazně více než u jiné mobilní konkurence. Světelnost je příjemných f2,4.

Nokia slibuje kreativní práci se zaostřením, na druhou stranu hloubka ostrosti bude odpovídat přibližně 18mm objektivu na zrcadlovce APS-C, což příliš tvůrčího prostoru nedává. Objektiv tvoří pět optických členů a jeho minimální zaostřitelná vzdálenost činí 15 cm. Nenabízí klasický zoom, ale jak si ukážeme za chvíli, vůbec to nevadí.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie z Nokie 808 PureView zde nabízíme zmenšené. Plné rozlišení najdete v samostatném článku

Objektiv je vybaven automatickým ostřením. Jak dnes bývá zvykem, umí zaostřit na místo označené dotykem prstu na displeji. Dokáže pracovat v kontinuálním režimu, což najde své využití zejména při natáčení videa. Přepnutím do režimu makro vylepšíte detekci ostrosti na malou vzdálenost. Poslední možností je autofokus vypnout; poté se objektiv sám přeostří na hyperfokální vzdálenost.

K čemu je tedy velké množství pixelů dobré?

Nokia 808 PureView dokáže pořizovat fotografie i v plném rozlišení 7 152 × 5 368 bodů při formátu 4:3 nebo 7 728 × 4 354 bodů při formátu 16:9. Nebude to ale její typické použití. Ve většině případů bude uživatel pořizovat snímky o rozlišení 3, 5 nebo 8 megapixelů. Kam se podělo zbývajících 38 až 33 milionů buněk?

Výrobce implementoval do hardwaru čipu technologii tzv. pixel-binning, neboli slučování pixelů. Nokia ji nazývá pixel oversampling. Při fotografování například do pětimegapixelového rozlišení bude jeden pixel ve výsledném obrázku vytvořen sloučením osmi fyzických buněk snímače. Jedná se tedy o jakési zmenšení obrázku, ale již na hardwarové úrovni. Technologie pixel-binningu by měla přinést zejména snížení šumu, což oceníte při fotografování za horšího osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým, a dle mého názoru zajímavějším přínosem vysokého počtu megapixelů, je náhrada optického zoomu digitálním přiblížením. Pokud by někdo nevěděl, co digitální zoom znamená, tak jde vlastně o prostý výřez ze středu snímku.

Při zanedbání změny hloubky ostrosti je digitální zoom ekvivalentní tomu optickému, je tu ale jedno velké ale. Čím větší výřez, tím zůstane menší počet pixelů a tím horší je výsledná kvalita snímku. V běžných fotomobilech nebo videokamerách se digitální zoom nedoporučuje používat právě z tohoto důvodu, u Nokie 808 PureView je ale všechno jinak. I po trojnásobném digitálním zoomu (přesněji 2,8×) stále zbyde pět megapixelů, dostačujících – na poměry fotomobilů – na kvalitní snímek. U videa je dokonce možné zajít ještě dál, až na 4× digitální zoom při full HD (1 920 × 1 080 pixelů), 6× zoom u HD (1 280 × 720) a 12× zoom při rozlišení 640 × 360.

Klepněte pro větší obrázek
Pixel-binning s Nokií 808 PureView při různém zoomu a rozlišení výsledného snímku

Digitální zoom je ve srovnání s optickým úplně tichý, pevný objektiv na rozdíl od zoomového je menší, levnější, odolnější a opticky kvalitnější. Při digitálním zoomu navíc neklesá světelnost. Toto řešení má ale i nevýhody. S narůstající hodnotou přiblížení se zmenšuje poměr pixel-binningu, tudíž i přes značné množství megapixelů kvalita obrazu klesá. Ale pořád by měla být nejhůře na úrovni současných osmimegapixelových fotomobilů. A protože objektiv v Nokii 808 PureView má pevné ohnisko, nelze při větším zoomu očekávat menší hloubku ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek 

Nokia zapracovala i na uživatelském rozhraní. U Nokie 808 PureView není třeba trefovat se na posuvník ovládající digitální zoom, jak bývá zvykem u ostatních mobilů. Jednoduše jedním prstem natáhnete v záběru rámeček a tím přesně vymezíte požadovaný stupeň digitálního zoomu.

Podívejte se na prezentaci Nokie 808 PureView:

Ukázala Nokia nový směr ve vývoji fotomobilů?

Podle Nokie jsou procesory, používané v současných mobilních telefonech, schopné svým výkonem zpracovat snímky do rozlišení 20 megapixelů. Proto musel výrobce vyvinout nový čip, který obraz napřed zpracuje podle požadavků rozlišení a zoomu a pak jej teprve předá hlavnímu procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Technologie fotoaparátů ve fotomobilech poslední roky spíše stagnuje. Po „tekutých“ čočkách od Samsungu z roku 2010 se slehla země. U Sony vyvinutý snímač Back-Illuminated CMOS pro použití ve fotomobilech (například v HTC EVO 4G) revoluci také nepřinesl. Kromě toho už dochází jen k pozvolnému navyšování rozlišení, jinak se nic zvláštního neděje.

Až teď Nokia přichází s technologií, která může vyvolat menší zemětřesení. A jen budoucnost ukáže, jestli bude Nokia 808 PureView ojedinělým exemplářem, nebo zda se po stejné cestě vydají i ostatní výrobci.

Technické parametry

Objektiv

 • Výrobce Carl Zeiss
 • Pevný, ohnisková vzdálenost 8,02 mm (ekvivalentní 26 mm při formátu obrazu 16:9 nebo 27 mm při 4:3)
 • Světelnost f2,4
 • Minimální zaostřitelná vzdálenost 15 cm
 • Mechanická závěrka s ND filtrem

Snímač

 • Úhlopříčka 1/1,2"
 • 41 megapixelů
 • Maximální rozlišení 7 728 × 4 354 při formátu 16:9 nebo 7 152 × 5 368 při 4:3
 • Velikost buňky 1,4 mikrometrů
 • Video v rozlišeních Full HD (1 920 × 1 080, 30 fps), HD (1 280 × 720, 30 fps), nHD (640 × 360, 30 fps)

Ostatní

 • Stereofonní mikrofon
 • 4“ kapacitní dotykový displej AMOLED s poměrem stran 16:9 a rozlišením 640 × 360 mm
 • Kompas, akcelerometr
 • Operační systém Symbian Belle
 • Vnitřní paměť 16 GB s možností rozšíření kartou microSD až na 48 GB
 • Rozměry 124 × 60 × 14 mm (18 mm v místě fotoaparátu)
 • Hmotnost 169 g

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály