Šum ve fotografii může být pozitivní záležitost, která pomáhá dotvářet celkovou kompozici. Mnohem častěji však jde o nežádoucí prvek, který se snažíme odstranit všemi prostředky. Kdysi byl jediným pomocníkem filtr Prach a škrábance ve Photoshopu, ale ty doby jsou naštěstí již pryč. Současná nabídka programů na digitální filtraci šumu je dostatečně pestrá, my se dnes podíváme na novou verzi programu Noise Ninja od firmy PictureCode.
Hlavní okno programu Noise Ninja 2
Pokud znáte první verzi tohoto programu, zřejmě vás hned na první pohled zaujme přepracované grafické rozhraní. Hlavní viditelnou změnou je přizpůsobení vzhledu Windows XP, při podrobnějším zkoumání také zjistíte, že výrobce mírně změnil zobrazení šumových profilů.
První verze programu pracovala poměrně slušně, zejména pokud měla k dispozici šumový profil fotoaparátu. Pokud profil chyběl, musel se ručně vytvářet, občas s rozporuplným výsledkem (nebo velkým úsilím).
Také nová verze programu používá šumový filtr přístroje jako základ úspěšné filtrace. Po stažení neobsahuje program žádné šumové profily, všechny si je musíte stáhnout zvlášť z webu výrobce. Pokud nebudete všechny potřebovat, můžete stáhnout jenom profily pro váš přístroj.
Pohled na šumový profil
Na rozdíl od první verze lze šumový profil poměrně snadno vytvořit. Ať už automaticky (k tomu slouží tlačítka Full auto profile nebo Quick auto profile) nebo ručním výběrem „zájmových oblastí“ – na záložce Noise profile vyberete šedý rámeček a postupně klepnete na správná místa v obrázku.
Vlastní filtrace
Přepnutím na druhou záložku se dostaneme k samotnému nastavení filtrace. Zatím jsme si pouze vytvořili jakousi šumovou šablonu, podle které se bude samotná filtrace provádět.
„Záložky“ nastavení (označené červeně). První je výběr šumového profilu, druhá nastavení filtrace a třetí slouží pro jemné nastavení pomocí šumového štětce.
Noise filter má ještě dvě další dílčí záložky. Na první můžeme nastavit globální chování odstranění šumu, na druhé (Color-specific) můžete zesílit nebo zeslabit působení filtru pro konkrétní barvy. Pokud například obrázek obsahuje monochromatické plochy, ve kterých se šum projevuje více, můžete je „přefiltrovat“ více než zbytek snímku (který by mohl zvýšenou filtrací působit nepřirozeně).
Vlevo je standardní nastavení odstranění šumu, na pravém obrázku jsme zvýšili účinnost v tmavě šedých barvách.
Šumový štětec
Přes veškeré pečlivé nastavení se může stát, že v některých místech budete chtít šum vrátit nebo jenom lehce potlačit působení filtru. K tomu slouží šumový štětec (možná by mu spíše slušelo označení štětec historie).
Šumový štětec můžete použít pouze na jas, barevné kanály nebo na všechno,
navíc si můžete vybrat tloušťku a intenzitu
Dávky
Dávkové zpracování využijete poměrně záhy. Stačí si představit, že byste všechny své fotografie nechali před odevzdáním klientovi automaticky upravit. Je pravda, že automatická úprava dá pouze průměrný výsledek, ale i to ve většině případů stačí. Pokud jsou na konkrétní fotografie vyšší požadavky, je možné je upravit ručně s volbami plně pod kontrolou.
Okno dávkového zpracování více obrázků. Odšuměné fotografie můžete uložit do zvlášní složky, šumový profil se může vytvářet ze zdrojového snímku
Dialog dávkového zpracování poskytuje veškerý komfort potřebný pro správnou práci. Zvolíte si správnou složku, na které se celá operace provede, a vyberete, zda chcete vynechat již odšuměné obrázky. Na další záložce dialogu vyberete volby výstupu – cílovou složku a formát výstupních souborů. Můžete soubory ukládat do stejné složky, jako originály, nebo například do zvláštní složky „filtrovane“.
Následuje volba šumového profilu a speciálního filtrovacího nastavení. Pokud máte dobře vytvořený šumový profil, můžete ho program nechat použít automaticky. Noise Ninja podle názvů v EXIFu vybere správný šumový profil a podle něj obrázek odfiltruje.
O něco déle bude trvat, když bude Noise Ninja pro každý obrázek vytvoří šumový profil na základě charakteristických vlastností. Podle našich zkušeností dává automatická tvorba profilů velice slušné výsledky, srovnatelné s připravenými profily fotoaparátů.
Pokračování 2 / 3
Jak na věc
Zdrojový obrázek se v programu převede ze zdrojového prostoru RGB do interního YCrCb. Protože operace není „diskrétní“, převádí se obrázek z bezpečnostních důvodů do vyšší bitové hloubky – z 8 bitů do 16, z 16 do 32 bitů.
V prostoru YCrCb se provede zjištění prostorových frekvencí obrázku, přičemž jako šum jsou počítány nejvyšší frekvence – ty je třeba odfiltrovat.
Po filtraci se musí obrázek převést zpět do RGB.
Kdy odstraňovat?
Dobrá otázka. Ale jednoduchá odpověď na ni neexistuje. Většinou je dobré provádět odstranění šumu rovnou na surovém obrázku z fotoaparátu, který dosud neprošel žádným zpracováním. Jen tak je zachován správný „vztah“ programu k šumu konkrétního přístroje. Tento postup vám v 90 % i více případů dá nejlepší výsledek.
U velmi špatných fotografií pomůže, když obrázek po filtraci necháte v 16bitové hloubce, a teprve po dalších barevných úpravách ho převedete do 8 bitů. Jindy bude vhodné provést nejprve základní barevné úpravy, a teprve poté odstraňovat šum. Možností je zkrátka mnoho a je třeba vyzkoušet, která bude zrovna nejvhodnější.
Ukázky
|
Originální obrázek – snímáno bez blesku na dlouhý čas, fotoaparát špatně vyvážil bílou |
|
Odstranění šumu. Obrázek vypadá dobře |
|
Změna teploty barev (za použití ZME 6) |
|
Vyrovnání histogramu – v obrázku se objevuje druhotný šum. Jeho odstranění způsobí už posterizaci obrázku |
|
|
|
Špatně zvolené ISO – obrázek je tmavý a navíc má poměrně dost šumu |
|
Po filtraci šum mizí |
|
Lehkou úpravou obrázku do něj vrátíme barvy |
Vyhladit ho
Ne vždy je nutné šum z obrázku odstraňovat dokonale. Vždy je třeba pamatovat na použitou „výstupní technologii“. Pokud budete obrázek tisknout, menší i střední míra šumu se skryje tiskovou technikou. Výrazný bývá pouze opravdu velký šum, který už působí rušivě.
O něco náročnější bývá zobrazení na monitoru, kde se obrázek ukazuje 1:1. Ale i tam pamatujte, že čtenáři neubudou obrázky pixel po pixelu, ale většinou je zrakem jenom přelétnou.
Honba za dokonalostí zkrátka někdy přináší mnoho práce s malým viditelným výsledkem.
Pokračování 3 / 3
Noise Ninja - co je víc?
Noise Ninja 2 má také možnost otáčení obrázků, zobrazení hlaviček EXIF a IPTC nebo pohled na obrázek v různých zobrazeních. Pokud chcete přímo porovnávat, jak vypadá originál a výsledek, můžete otevřít najednou více obrázků a nechat si je zobrazit vedle sebe.
Předvolby programu
V předvolbách programu můžete zvolit výchozí nastavení pro ukládání souborů – stupeň komprese, bitovou hloubku nebo skutečnost, zda s obrázkem také ukládat EXIF a IPTC data. Pokud máte víceprocesorový počítač, můžete zapnout vícevláknové zpracování
Program má dobře napsanou online nápovědu, ve které se dozvíte vše potřebné pro práci s programem. Má pouze jednu vadu – není česky. Ale doufejme, že český distributor tento nedostatek brzy odstraní, nebo aspoň vydá stručnou českou příručku.
Nový fotoaparát
Máte nový fotoaparát a dosud pro něj není šumový profil? Pokud nechcete čekat, až ho výrobce dodá, můžete použít dvě možnosti. První je vytvoření šumového profilu z nějakého vašeho referenčního obrázku. Tato metoda je poměrně rychlá, ale ne příliš dokonalá.
Druhou možností je použít kalibrační tabulku. Tu si musíte nejprve vytisknout a pak vyfotit vašim fotoaparátem (návod je přiložený). Ze snímku pak necháte vytvořit profil, který bude maximálně odpovídat možnostem vašeho přístroje.
Celkové hodnocení
Podobných programů na odstraňování šumu není zrovna málo, jenom základní seznam obsahuje asi pět produktů. Je tedy nějaký důvod zvolit zrovna Noise Ninja 2? Je jich hned několik. Kromě dobrých algoritmů, možnosti přizpůsobit šumový profil vlastním potřebám a štětci historie také možnost nákupu v Česku. Zmínil bych také českou podporu, ale při pohledu na diskuzní fórum programu na Pandoře se naskýtá poměrně neutěšený pohled – konference zamořená viry a spamem, a také otázkami, na které nikdo neodpovídá.
Noise Ninja 2 má ještě jedno plus. Nová verze je dostupná také pro počítače Apple se systémem Mac OS X 10.2 a vyšším. Vzhledem ke skutečnosti, že pro zpracování obrázků se ještě poměrně často používají počítače Macintosh, bude tato verze poměrně silným argumentem pro program Noise Ninja. Navíc se dá použít nejen na obrázky z digitálních fotoaparátů, ale i na klasické skenované.