40
Fotogalerie

Nissin i40: levně i o strop – recenze blesku

Nový blesk od Nissinu překvapí nejen kompaktními rozměry a širokou nabídkou funkcí, ale i příznivou cenou. Co všechno umí? Přečtěte si v detailní recenzi.

Když se běžného fotografa zeptáte, co všechno by měl mít opravdu univerzální blesk, dostanete sumu technických parametrů a funkcí, které se navzájem často vylučují, protože se jedná o takřka neslučitelné požadavky.

Patří mezi ně vysoký výkon, kompaktní rozměry, otočná a výklopná hlava blesku, světlo pro videosekvence, synchronizace na krátké časy, bezdrátové odpalování, nízká cena atd. Přesto novinka od Nissinu všechny tyto parametry splňuje.

IMG_0636.JPG 

Technické specifikace:

  • Dostupné verze pro: Canon, Nikon, Sony, micro 4/3, Fujifilm (není dostupné pro Pentax a Sigmu)
  • Směrné číslo: GN 40 při ohnisku 105 mm, GN 27 při ohnisku 35 mm
  • Ohniska pokrytá zoomovou hlavou: 24–105 mm, 16 mm při použití vestavěné rozptylky
  • Napájení: 4× AA baterie
  • Doba nabíjení blesku: 0,1–4 s
  • Počet záblesků na jedno nabití (dle výrobce): 220 - 1700 záblesků
  • Výdrž LED světla na jedno nabití (dle výrobce): 3,5 hodiny
  • Režimy měření expozice: E-TTL II/ E-TTL (Canon), iTTL (Nikon), PTTL (Sony),TTL (4/3), TTL Fujifilm
  • Korekce blesku: +/- 2EV v krocích po 1/2 EV
  • Nastavení hlavy blesku: Vertikálně 0–90°; Horizontálně 0–180° v obou směrech
  • Manuální nastavení výkonu: 1/1 - 1/256
  • světlo pro videosekvence: vysoce svítivé LED diody, výkon nastavitelný v 9 krocích
  • Přibalené příslušenství: měkké nylonové pouzdro, stojánek na blesk, „Soft box", karabina na nošení
  • Rozměry: 85×61×85 mm
  • Hmotnost: 203g bez baterií

Blesk je k dostání s paticemi pro Canon, Nikon, Sony (jen nový typ patice), systém micro 4/3 a také pro bezzrcadlovky Fujifilm. Do redakce k nám dorazila verze pro Canon, a mohli jsme tak vyzkoušet i bezdrátové odpalování blesků. To i40 zvládá hned na několik způsobů (viz dále).

IMG_0649.JPG 

Nissin je tradičním japonským výrobcem blesků a na modelu i40 je to znát. Fotograf dostane k blesku kromě běžného nylonového pouzdra a stojánku i „soft box“ a karabinu na nošení na kalhotách. Je toho tedy co se týče funkcí i výbavy skutečně mnoho, zvláště pak když si uvědomíme, že se jedná o nejlevnější blesk výrobce. „Soft box“ je ale natolik miniaturní, že jej musím psát v uvozovkách. Pro seriózní práci se softboxem doporučuji zakoupit nějaký jiný.

1_IMG_4693_14mmsrozptylkou.JPG 2_IMG_5331_24mm bez rozptylky.JPG
S rozptylkou pokryje záblesk zorný úhel objektivu 16 mm. Na ukázce je ohnisko 14mm, proto je „vinětace“ blesku výraznější. Vpravo je ta samé scéna focená ohniskem 24mm. Vinětace je znatelná, ale nepředstavuje žádný problém. Horší je nevzhledná kruhová úseč – stín sluneční clony objektivu Canon 24–70 mm F2,8 (1. generace), která zabírá opravdu hodně místa.
3_IMG_5343Nissin_odraz_o_strop.JPG 4_IMG_5337_Canon580II_odraz_o_strop.JPG
Pro focení v interiéru je lepším řešením odpálit blesk o strop. Focení o bílý a nízký strop není pro Nissin náročnou disciplínou. Vlevo je fotografie s Nissinem i40, vpravo s Canonem 580EX II.
5_IMG_5425_ odrazem a o strop s vysunutou odraznou destičkou.JPG 6_IMG_5426_na primo.JPG
Focení bleskem odraženým o strop (viz foto vlevo) je často i jediným způsobem, jak správně exponovat, především fotíte-li na kratší vzdálenosti a na krátká ohniska, která zdůrazní neosvětlené rohy (zde ohnisko 24mm).
7_IMG_5409_na primo.JPG 8_IMG_5411_s odrazem o odraznou destičku (na vzdálenost 7m v exteriéru pochopitelně nedosvítí).JPG
Naopak v exteriéru a za světla je zapotřebí co největší účinek bleskového světla při focení s bleskem „na přímo“. Odraz o bílou destičku, který často dobře poslouží v místnosti, nebo za šera, na takovou vzdálenost ani v podvečerním světle nestačí.
9_IMG_5397_na primo.JPG 10_IMG_5398_odrazem o odraznou destičku.JPG
Odraz o vysunutou odraznou destičku má jen velmi omezený dosah (vlevo foceno s bleskem na přímo, vpravo s odrazem o bílou odraznou destičku)

Blesk je zpracován kvalitně, na vnitřní konstrukci se kovem nešetřilo. Kovová je mimochodem i patka a stativový šroub na přibaleném stojánku, což jsem u žádného jiného blesku neviděl. Na přední straně je světlo pro videosekvence, které lze regulovat v devíti krocích (slouží k tomu kolečko korekce bleskové expozice na zadní straně), dále IR senzor pro bezdrátové odpalování a bílá „mini LED dioda“ přisvětlení AF.

IMG_0634.JPG IMG_0635.JPG

Ze zábleskové hlavy se vysouvá shora malá bílá odrazná destička. Zespodu se pak vysouvá rozptylka, která pokryje ohnisko až 16 mm. Odraznou destičku je možné vysunout i při nasazeném „softboxu“ – konstruktéři mysleli na vše a počítali i s nepravděpodobnými situacemi. „Soft box“ ale bere blesku tolik výkonu, že jej doporučuji jen při focení napřímo. Pak je ale logicky odrazná destička zbytečná.

Po stranách bleskové hlavy jsou pruhy z tvrdé gumy (nebo měkkého plastu), ale nenechte se zmást, blesk není utěsněn proti vlhkosti. Otáčení je možné v rozsahu 360° a vyklápění vzhůru až na 90°. Pohyb v obou směrech nemá žádnou pojistku a nastavuje se jen „hrubou silou“. Blesková hlava vždy zaklapne do další z aretovaných pozic. Tento systém je velmi praktický a pohotový, jako dělaný pro reportážní focení. Pokud byste ale na tento blesk umístili velký a těžký softbox, zůstali byste odkázání na nastavení hlavy na přímo.

IMG_0638.JPG 

Na boku blesku jsou dvířka pro 4 AA baterie. Dvířka se zavírají zvláštní kombinací zatlačení pantu dvířek s pružinou dovnitř blesku a zasunutí dvířek do uzavřené pozice. Napřed ve mně tento zvláštní systém nebudil důvěru, ale rychle jsem si na něj zvykl. Nestandardní zavírací mechanismus je jen důsledkem snahy o co nejmenší rozměry blesku. A že to byla snaha úspěšná, můžete vidět i na produktových fotografiích.

IMG_0643.JPG 

Po přečtení seznamu všech funkcí jsem měl obavy z ovládání blesku. Asi je to otázka zvyku, ale osobně mi ovládání většiny dnešních blesku připadá nelogické a komplikované. Výrobce Nissin se rozhodl nechat fotografovi na ovládání všech funkcí jen jedno tlačítko, a to vypínač. Vedle něj je zde volič režimů a kolečko korekce zábleskové expozice. Měl jsem obavy, že pokyny budu přes vypínač vyťukávat japonskou morseovkou, ale mé obavy se po prvním focení zcela rozplynuly.

Pokračování 2 / 2

Práce s bleskem, hodnocení

Korekce blesku

Na zadním kolečku režimů jsem často nastavil jen plně automatické zelené áčko a spolehl se na automatiku blesku. Nissin i40 totiž bez problémů zvládá měření bleskové expozice přes objektiv a expozimetr fotoaparátu.

Podobný je režim TTL, který vám dovolí nastavit na blesku korekci expozice. Očekával jsem, že vždy bude mít přednost nastavení fotoaparátu, ale takto Nissin nefunguje. Korekce se totiž sčítají – Korekce +2EV na blesku a -2EV na fotoaparátu Vám dá snímek zcela bez korekce. Korekce +2EV na blesku a +2EV na fotoaparátu přeexponuje snímek o 4EV.

IMG_0646.JPG IMG_0644.JPG
 

Občas se to může hodit, ale kolečkem s korekcí na blesku jsem si několikrát omylem otočil, a tak jsem raději fotil na plnou bleskovou automatiku a korekci nastavoval jen na fotoaparátu. Vedle TTL režimu je k maní režim manuální (M), při kterém se na druhém kolečku nastavuje výkon blesku od plného 1/1 po 1/256 celkem v 9 krocích.

Výborně pracuje režim pro natáčení videosekvencí (ikona kamery). Po aktivaci se rozsvítí LED diody na spodní straně blesku. Jejich intenzitu lze regulovat kolečkem pro korekci bleskové expozice. Diody svítí, ať už natáčíte, či nikoliv. Blesk ve videomódu ale ignoruje, že kameraman občas vyfotí i nějaký ten snímek a záblesk při focení neudělá. Na druhou stranu ale nepřestane svítit.

Odpalování na dálku

Blesk dovoluje zapojení do sestavy více blesků v režimu podřízené jednotky (slave) a tomu jsou vyhrazeny všechny ostatní režimy blesku:

SD je jednoduché bezdrátové ovládání blesku. Na blesku na DSLR nastavíte režim master (měření může zůstat TTL a na Nissinu i40 nastavíte režim SD a výkon v rozmezí 1/1 – 1/256 plného výkonu (lze manuálně nastavit i zoom podržením tlačítka napájení po 3 sek.)

IMG_0655.JPG 

SF je de facto ten samý režim. Pokud v tomto režimu vydá fotograf nadřízenou jednotkou předblesk pro lepší měření expozice, Nissin odpoví svým vlastním předbleskem a automatika fotoaparátu pak dokáže lépe fotografovanou scénu vyhodnotit a správně exponovat. V obou režimech exponoval foťák s Nissinem v prostoru scénu korektně. Výrobce v návodu píše, že tento režim je určen pro bezdrátové ovládání s řídící jednotkou v manuálním režimu. V automatice funguje ale stejně dobře.

IMG_0650.JPG 

V režimu podřízeného blesku je možné blesky odpalovat ve skupinách A, B, C. Nissin bez problémů komunikoval s nadřízenou jednotkou. Komunikace ve všech bezdrátových režimech probíhá přes IR senzor. Proto je nutné zajistit, aby na sebe blesky „viděly“. Tento systém přenosu může způsobovat problémy při práci v exteriéru, kdy ostré slunce IR senzory blesků oslepí. To ale není vina Nissinu, tak fungují všechny IR přenosy.

IMG_0652.JPG 

Synchronizace s krátkými časy

Vrásky na čele mi způsobila synchronizace na krátké časy. Nissin i40 má zvládat časy až do 1/8000 s. Dle manuálu se na blesku synchro na krátké časy nenastavuje, ale nastavuje se na fotoaparátu. Canony ale tuto funkci nastavují výhradně na blesku, a tak jsem se dostal do slepé uličky. Dle neoficiálních informací lze synchro zapnout stisknutím a podržením diody vedle tlačítka vypínání. Ta slouží k manuálnímu odpálení (pilot) blesku nezávisle na fotoaparátu. Tento postup však s testovaným kusem nefungoval.

Alternativně: Nissin i40 zvládá časy až do 1/8000 s. V tomto režimu musí blesk exponovat řadu záblesků po celou dobu od otevření po uzavření závěrky. Pochopitelně tak v tomto režimu blesk daleko rychleji vybíjí baterie.

IMG_5381_blesk na přímo.JPG IMG_5415_na primo.JPG
Použití blesku na přímo

Žáruvzdorný

Blesky nejčastěji fotografa opustí tak, že se spálí po řadě rychle po sobě jdoucích záblescích na plný výkon. Aby tomu výrobce Nissinu předešel, má v sobě i40 ochranu proti přehřátí – pokud přehřátí hrozí, začne blikat dioda vedle zapínání blesku (běžně svítí zeleně při nabitém blesku a červeně při dobíjení). Pokud fotograf nedá blesku čas vychladnout, blesk se vypne na 15 min. Bohužel jsem neměl příležitost toto opatření vyzkoušet v praxi, protože i když jsem na plný výkon blesk odpaloval neustále dokola, blesk se nevypnul (a naštěstí ani nespálil).

IMG_0717.JPG 

Při praktickém používání mi trochu vadilo tlačítko pro uvolnění pojistky blesku. Tlačítko se musí stisknout až dolů, což není zrovna pohotové. Pravděpodobně jde jen o zvyk, ale páčce bych dal přednost.

IMG_0718.JPG 

Dle specifikací výrobce vydrží blesk 220-1700 záblesků. Horní hranice může odpovídat trvalému nastavení manuálního záblesku o síle 1/256 plného výkonu, jinak si to neumím vysvětlit. Přesto Nissin zvládá s akumulátory hospodařit velmi dobře a při běžném provozu lze počítat s 300-500 záblesky.

IMG_0721.JPG 

Záleží ale na konkrétní situaci a na stylu focení. Nissin i40 se po uplynutí 2 min v pohotovostním režimu (resp. 5 min v režimu více blesků slave) uspí. Probudí se po namáčknutí spouště fotoaparátu do poloviny. Po hodině se blesk zcela vypne.

Porovnání výkonu s Canon Speedlite 580 EX II

IMG_5365 Nissin 1-1.JPG IMG_5372 Canon 1-1.JPG IMG_5366 Nissin 1-2.JPG IMG_5373 Canon 1-2.JPG
IMG_5367 Nissin 1-4.JPG IMG_5374 Canon 1-4.JPGIMG_5368 Nissin 1-8.JPG IMG_5375 Canon 1-8.JPG 
IMG_5369 Nissin 1-16.JPG IMG_5376 Canon 1-16.JPG
IMG_5370 Nissin 1-32.JPG IMG_5377 Canon 1-32.JPG
IMG_5371 Nissin 1-64.JPG IMG_5378 Canon 1-64.JPG
Vlevo Nissin, vpravo Canon s postupným snižováním výkonu

Verdikt

Běžně pracuji s profi blesky Canon, které jsou těžké a nemají zrovna intuitivní ovládání. Nissin i40 oproti nim vypadá jako miniatura, ale nenechte se zmást. Tento drobeček toho umí opravdu hodně. Kromě výše zmíněných funkcí umí i „zazářit“ v té nejdůležitější disciplíně, což je výkon. Směrné číslo 40 (tedy dosvit 40 m při ohnisku 105mm, cloně F1 a ISO 100) dosvítí cca 3× dále než běžné vestavěné blesky zrcadlovek.

Externí blesk si ale nikdo nekupuje proto, aby fotil něco 30-40 m daleko. Výkonnější blesk fotograf potřebuje proto, že fotí odrazem o strop, je-li to možné, nebo se softboxem, pokud strop nelze použít. Z vlastní zkušenosti vím, že podmínky často nejsou ideální a fotograf pak fotí odrazem o tmavý strop ve výšce 4 m a cpe do blesku nové baterky, aby z něj vymáčkl co nejvíce. Pokud výkon nestačí, musí fotograf chtě nechtě volit vyšší ISO na fotoaparátu. Protože moderní DSLR fotí obstojně i při ISO 1600, myslím, že výkon GN40 je dostačující.

Varovat však musím před softboxy – některé pohltí i 2–3 EV výkonu blesku, takže pak fotograf fotí s 1/4-1/8 plného výkonu blesku a to je už znát. Přibalený softbox má bohužel tak malou plochu reflektoru, že jeho použití je jen velmi omezené (doporučit mohu jen malé bílé místnosti, focení o strop ale podá lepší výsledky). Na trhu je řada kvalitních soft boxů s velikostí reflektoru až 15“. Při použití vhodného softboxu zvládne i40 i tuto náročnou disciplínu.

Musím výrobce pochválit nejen za povedený blesk, ale i za nejlepší ovládání, jaké jsem kdy u blesku viděl. Vše je jasně popsané a logické.

Plusy

  • poměr cena/výkon
  • kvalitní zpracování
  • žádné potíže s kompatibilitou i při dálkovém odpalování ve skupinách
  • kapesní rozměry vzhledem k výkonu

Mínusy

  • problematická synchronizace na krátké časy
  • přibalený „soft box“ má jen velmi omezené využití
  • nemá podsvícené ovládací prvky
  • s širokou sluneční clonou vinětuje na širokém ohnisku

Určitě si přečtěte

Články odjinud