11
Fotogalerie

Nissin Di700: Dostupný systémový blesk

Zdají se vám originální externí blesk Canon či Nikon příliš drahé? Chcete vyzkoušet záblesk, ale nechcete investovat příliš vysokou částku? Řešení nabízí Nissin se svou novinkou Di700

Světlo je základem dobré technické kvality fotografie. Každý fotograf se setkal se situací, kdy je světla nedostatek, nebo se situací, kdy by se hodilo přisvícení, například pro vyplnění stínů za jasného poledního slunce.

Řešením jsou záblesková světla nebo systémové blesky. Značkové blesky jsou pro mnoho začínajících fotografů cenově nedostupné. Naštěstí existují výrobci jako Nissin, kteří dodávají na trh externí blesky funkcemi srovnatelné s těmi originálními, cenově však mnohem dostupnější.

 di700_fc_l.jpgdi700_fr_l.jpg
Nissin Di700 se vyrábí s paticemi Canon, Nikon a Sony

Dostupný systémový blesk

Systémové blesky Nissin se na trhu vyskytují již řadu let. Již před třemi lety jsme recenzovali modely Di622 a Di866 Mark II. Dnes se podíváme na novinku v nižší kategorii – Nissin Di700.

Na první pohled je zřejmé, že v produktovém portfoliu se jedná o nástupce modelu Di622. Blesky Nissin se vyrábí s několika paticemi. K testu jsem obdržel verzi pro fotoaparáty Canon. Oproti předchozímu modelu se Di700 posunul výrazně kupředu, ovšem některé nešvary přetrvaly.

Kompatibilní? Téměř dokonale.

E-TLL, synchronizace na druhou lamelu či vysokorychlostní synchronizace. Základní funkce, které lze od systémového blesku očekával, plní Di700 na výbornou. Navíc však směle zvládá bezdrátové odpalování a to včetně nastavení přidružených skupin. Stejně jako Di866 lze Di700 odpálit systémovými blesky Canon.

Posun nastal také v oblasti komunikace s tělem zrcadlovky. Po přístupu do nabídky ovládání blesku skrz fotoaparát již nedojde k návratu zpět. Bohužel, v nabídce lze změnit jen E-TTL režim na manuální. Aktivní je také volba kompenzace záblesku, ovšem její změna v menu fotoaparátu se na blesku nijak neprojeví.

Uživatelsky příjemnější

Velkým mínusem Di622 byl jeho spartánský vzhled a ovládání, které se vyskytovalo v devadesátých letech na prvních fotografických přístrojích. Vše je zapomenuto. Nissin přišel s novým, specifickým ovládáním i zobrazením údajů.

Ovládání je řešeno otočným voličem s potvrzovaným středem, známým například z Canonu Speedlite 580EX. To je doplněno tlačítkem pro zapnutí/vypnutí a zamknutí ovládání. Jako poslední ovládací prvek je přítomno tlačítko pro vyvolání modelačního záblesku.

di700_bc_l.jpg
Ovládání blesku je poměrně strohé, nicméně v dané kategorii více než dostačující

Zobrazovač. Ne, nelze jej nazvat displejem, ani sdruženými LED. Principiálně má nejblíže k starším palubním deskám automobilů, kdy se prosvětlovali jednotlivé ukazatele. Stejně funguje i zobrazovač Di700. Nutno podotknout, že zobrazení je velmi dobře čitelné a na první pohled vypadá jako OLED displej. Bohužel nelze reguloval jas podsvětlení, ani jej vypnout. V přítmí koncertního sálu však toto provedení oceníte hlavně při manipulaci s nastavením.

IMG_1197.jpg IMG_1198.jpg
IMG_1199.jpg IMG_1201.jpg
Ukázky zobrazovače Nissinu Di700

Pevnější, poctivější

Zpracování těla záblesku je opět na vyšší úrovni než u předchůdců. Patice je již kovová, doplněná šroubovacím mechanismem pro zajištění na těle fotoaparátu. Kloub je jak výklopný, tak otočný. Ve všech polohách drží velmi pevně, aretace je zajištěna tlačítkem na boku reflektoru, stejně jako u Canonu.

V horní části reflektoru naleznete jak rozptylnou destičku pro nejkratší ohniska, tak bílou odraznou destičku. Vše zasouvací, opět totožným principem, jako u originálních blesků Canon.

Výkon i zoom nad očekávání

Ačkoliv se jedná o cenově dostupný model, směrné číslo ani rozsah zoomu reflektoru hlavy tomu nenasvědčují. Reflektor dokáže zoomovat v rozsahu 24-200 mm, s doplněním destičky se jeho záběr rozšíří na 16 mm.

Nissin uvádí směrná čísla u jednotlivých ohnisek reflektoru. Mezi zásadní patří údaje GN 54 při ohnisku 200 mm, GN 48 při ohnisku 105 mm a GN 22 při ohnisku 24 mm. Jak přesné tyto hodnoty jsou, můžete vidět níže, z testovacích fotografií. Pro porovnání jsem použil blesk Canon Speedlite 580EX II.

tabulka.jpg
Snímky pořízeny při čase 1/250, cloně F3,5 a citlivosti ISO 100. Použitý objektiv: Canon EF 50 mm / F1,4 USM

Doba nabíjení je jednou ze slabých stránek Di700. K plnému nabití potřebuje téměř 4 vteřiny. Co je nepříjemnější, je skutečnost, že při nabíjení vydává velmi výrazný vysokofrekvenční zvuk.

Překvapivě rozšiřitelný

Co jsem vskutku u dostupného modelu nečekal, byly možnosti připojení, jenž nabízí. Kromě patice s TTL řízením nabízí možnost připojení X-Sync kabelu, 3,5mm synchronizačního kabelu a disponuje také patici pro připojení externího bateriového zdroje.

ps8-di700_a_l.jpg
Nissin Di700 s připojeným externím bateriovým zdrojem

Interní napájení zůstalo nezměněno. V blesku je ukryt bateriový díl, který lze v celku vyjmou a vyměnit jej za jiný. Tato operace je sice velmi rychlá, naskýtá se však jedno velké ale. Máte k dispozici jen jeden bateriový díl. Tudíž jej musíte vytáhnout, vyndat z něj vybité baterie, vložit nové a díl zpátky zasunout. Osobně si myslím, že tento způsob uložení baterii je mnohem méně přívětivý, než ten, známý z blesků Canon či Nikon. Přitom by stačilo tak málo – přiložit druhý, záložní bateriový díl.

batterymagazine_bm-02a-white.jpg batterymagazine_bm-02b-white.jpg
Druhý bateriový díl naleznete přímo v balení Nissinu Di700

Dle posledních informací od českého distributora, jsou nyní dodávky blesku Nissin Di700 opatřeny druhým bateriovým dílem zdarma. (testovaný kus jim ještě opatřen nebyl)

Cílová skupina

Ačkoliv má na sobě blesk Nissin Di700 cenovku 4 090 Kč, nejedná se o blesk, který by měl být přehlížen, opovrhován nebo zatracován. Di700 se od svého předchůdce Di622 liší natolik, že téměř popírá stejného výrobce. Di700 je bezesporu cenově dostupný systémový blesk, určený pro každého, kdo chce vyzkoušet focení s externím bleskem, ale nechce příliš investovat.

Technické specifikace

 Model: Di622 Mark II Di700
Kompatibilita:  Canon EOS, Nikon (i-TTL)  Canon EOS, Nikon (i-TTL), Sony
Směrné číslo (GN):  32 (ISO 100/35 mm) 28 (ISO 100/35 mm) 
Korekce EV: ±2 EV v krocích po 1/3 ±2 EV v krocích po 1/2
Vyzařovací úhly: Odpovídají ohniskovým vzdálenostem 24-105 mm (resp. 16 mm při použití rozptylné předsádky) (nastavují se automaticky v souladu s ohniskovou vzdáleností objektivu)  Automaticky, 24–200 mm (18 mm při použití rozptylky)
Napájení: 4 tužkové AA baterie (nabíjecí nebo alkalické)  
Výdrž baterií: 200-1500 záblesků v závislosti na aktivním režimu  
Doba dobíjení: 5 s při použití nových alkalických baterií  0,1–4 s (alkalické baterie, baterie NiMH) 
Záblesková expozice: Automatická, E-TTL/E-TTL II nebo i-TTL  Plně automatické včetně E-TTL, E-TTL II (Canon), i-TTL/i-TTL-BL (Nikon), ADI/P-TTL (Sony) nebo manuální 
Blokování expozice: Ano 
Pomocné světlo AF: Efektivní dosah cca 0,7 m až 6 m  Efektivní dosah cca 0,7 m až 10 m 
Barevná teplota záblesku: 5 600 K  5 600 K 
Doba trvání záblesku: 1/800 s (plný výkon)
1/800 s – 1/20 000 s
(řízený záblesk) 
1/800 – 1/30 000 s 
Bezdrátový zábleskový provoz: Ano, režimy Slave Digital a Slave Film  Ano, režimy Slave i Master (režim SD a SF)
Rozměry: 77 × 130 × 103 mm  140 × 75 × 115 mm 
Hmotnost: 315 g  350 g 

Určitě si přečtěte

Články odjinud