Nikon Z9 dostal razantní vylepšení videa, fotografie i rozhraní

1. května 2022
TWEET SDÍLET

Společnost Nikon uvedla aktualizaci firmwaru 2.0 pro zařízení Z9. Tato bezplatná aktualizace přidává fotoaparátu 8,3K 60p 12bitový interní RAW, převzorkování na 4K UHD 60p a spoustu dalšího vylepšení pro fotografie.

Po aktualizaci tak budete se Z9 moci nahrávat 8,3K (8256 × 4644) 60p v novém formátu N-RAW nebo až 4,1K 60p v ProRes RAW HQ. Podle Nikonu to fotoaparátu umožní zachytit co největší barevnou hloubku a poskytne obrovský dynamický rozsah s maximální flexibilitou při barevné gradaci a postprodukci.

Nový formát N-RAW (.NEV) údajně vytváří 12bitový soubor videa RAW, který je o polovinu menší než ekvivalentní soubory ProRes RAW HQ. Jeho cílem tak je vytvořit menší velikost souboru proto, aby uživatelé mohli nahrávat delší dobu a aby byly následné soubory jednodušší na zpracovávání v postprodukci. Při nahrávání N-RAW se navíc automaticky vytváří i proxy soubor mp4.

Video: https://youtu.be/o1cjeMr7m4A

Z9 používá vysoce účinný fotografický kodek, který pochází od společnosti intoPIX, která stojí i za video kodekem pro RAW video PX-TicoRAW-8K. S aktualizací firmwaru přichází i možnost převzorkování rozlišení 4K UHD 60p z 8K namísto současného spojování pixelů.

Hodně se toho děje i v rozhraní, kdy je u červeného symbolu nahrávání videa nově přítomný text „REC“, aby bylo na první pohled jasné, že probíhá záznam. Nové rozhraní také ukazuje různá nastavení, jako je velikost, snímková frekvence, nastavení zvuku, bitová hloubku atd. Přibylo také jemné ovládání ISO v krocích po 1/6 EV.

U fotografie se vylepšuje automatické ostření a vysokorychlostní snímání. Při snímání rychlostí 30 nebo 120 snímků za sekundu začne fotoaparát pořizovat záznam až jednu sekundu před úplným namáčknutím spouště. Zachytíte tak obsah, který byste dříve propásli. Je zde tedy jasná inspirace u mobilní fotografie a rozšířené živé fotografie (Live Photo).

Video: https://youtu.be/QKqoAz9d2JA

Bylo přidáno i na dvacet typů vlastních vzorů výběru širokoúhlého AF, které dávají uživateli větší kontrolu nad tím, na jakou část záběru chce zaostřit, což může fungovat i ve spojení s detekcí objektu. To je užitečné samozřejmě především pro různé sporty (u videa je k dispozici dvanáct dalších vzorů). Nová funkce retušování Motion Blend pak vytváří překrytí série pohybů objektu pořízené sériovým snímáním do jednoho výsledku. Aktualizace je již k dispozici ke stažení.

Via newsshooter.com

Témata článku: Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz