Zvěsti o tom, že Nikon připravuje rozšíření svojí řady bezzrcadlovek nás obcházejí už nějaký ten měsíc. Je jasné, že se dočkáme pokročilejšího modelu s plnoformátovým snímačem, který doplní stávající dvojici.
Bezzrcadlovka s APS-C snímačem
Ovšem v plánu je údajně i bezzrcadlovka s menším APS-C snímačem, která by měla nést označení Z50 – Nikon tak bude zřejmě rozlišovat mezi FF a APS-C modely různým počtem číslic v názvu.
Podle neoficiálních informací bychom se měli novinky dočkat velmi brzy, a možná to bude hned ve dvou provedeních s různým označením. Jedna varianta bude pravděpodobně dražší a míří na pokročilejší uživatele, kdežto druhý aparát bude levnější variantou.

Výše uvedené tvrzení je podloženo údajně uniklými nákresy dvojice velmi podobných bezzrcadlovek, které se z vnějšku liší zejména počtem a rozmístěním ovládacích prvků na těle. O vnitřním uspořádání a parametrech zatím není mnoho známo.
Podle odhadů by měla být bezzrcadlovka osazena 20Mpx CMOS snímačem, třípalcovým výklopným displejem, elektronickým hledáčkem a sériové snímání údajně zvládne rychlostí 11 sn/s. Objevují se také názory, že půjde o shodný snímač, jako v případě modelu D500, avšak optimalizovaný pro použití v bezzrcadlovce.
Společně s fotoaparátem by měly být představeny také dva nové objektivy, které budou mít velmi podobné parametry, jako je tomu u setových zoomu pro zrcadlovky. S největší pravděpodobností se tak bude jednat především o kitové objektivy, a to Z-Nikkor 16–55 mm F3,5–6,3 a Z-Nikkor 50–250 mm F4,5–6,3. Zda a kdy se tak opravdu stane si budeme muset počkat.
Plnoformátová bezzrcadlovka s vysokým rozlišením
Už od okamžiku, kdy byla uvedena dvojice plnoformátových modelů Z5 a Z6 se spekuluje také o třetím modelu s vysokým rozlišením snímače, podobně, jako je tomu u konkurence (Sony, Panasonic).
Poslední odhady v tomto směru hovoří o modelu – pravděpodobně ponese označen Z8 – který bude mít plnoformátový snímač s rozlišením 60 Mpx. Důkazem budiž uniklá tabulka rozlišení v manuálu k připravovanému digitálu.

Společně s vysokým rozlišením by měla být novinkou i možnost ukládat snímky do 16bitového RAWu. V souvislosti s velkým objemem dat je také očekáván nový kompresní algoritmus (u modelu D850 s rozlišením 45 Mpx mají snímky v RAWu velikost 40–50 MB) a v neposlední řadě i aktualizace firmwaru pro stávající modely, které používají XQD paměťové karty. Aktualizace by měla přinést také podporu karet CFexpress.
Za zmínku jistě stojí i prohlášení Nikonu ústy senior vice prezidenta Nobuyoshi Gokyu, který se nechal slyšet, že chce společnost urychlit vývoj a zkrátit dobu mezi uváděním jednotlivých nových modelů na trh.
V konečném důsledku by to mohlo znamenat uvedení výše uvedené dvojice bezzrcadlovek v průběhu půl roku a následně pak uvedení nové vlajkové lodi zrcadlovek D6. Poté bude zřejmě na řadě redukce a aktualizace portfolia zrcadlovek základních a mírně pokročilých (řada D3xxx a D5xxx), kde jsme se v minulosti setkali pouze s mírnými obměnami.