Nikon Z5 – lehká plnoformátová bezzrcadlovka s mírnými ústupky

21. července 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Nikon dnes představila hned několik novinek, tou nejočekávanější je nový plnoformátový fotoaparát Z5, který doplňuje dříve uvedenou dvojici bezzrcadlovek Z6 a Z7. 

Samotný digitál je jakousi kombinací APS-C a FF modelů – velikostně spíše odpovídá menšímu modelu Z 50, ovšem vybavením se blíží profesionálním modelům Z6 a Z7. Odtud také plyne jeho určení, a to zejména nadšeným fotoamatérům a poloprofesionálním fotografům. Společně s fotoaparátem byl představen také nový objektiv Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3 mm, který bude základním setovým zoomem k nové bezzrcadlovce.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon Z5 je vybaven 24 Mpx snímačem, avšak tentokrát se nejedná o BSI typ se zadním podsvícením, zůstala však zachována pětiosá stabilizace snímače s účinností až 5 EV.

Snímači sekunduje obrazový procesor EXPEED 6, který zpracovává obraz v rozsahu citlivostí od ISO 100 do 51 200. Ukládání snímků je možné jak v JPEGu, tak v RAWu, v druhém případě však chybí jeho komprimovaná verze. Sériové snímání je o chlup pomalejší, než v případě vyšších modelů, a to 4,5 sn/s.

V případě videa je pak třeba počítat s jistým omezením – maximální dostupné rozlišen je 4K UHD s ořezem 1,7×. U Full HD videa je maximální snímkovací frekvence 60 sn/s. Dostupný bohužel není ani videozáznam v 10-bitech ani ukládání v plochém profilu N-log na externí zařízení přes HDMI.

Jak je v poslední době zvykem, i u tohoto modelu najdeme nejnovější funkce v oblasti ostření. Osazen je zde hybridní autofokus s 273 body, které pokrývají 90 % záběru. K dispozici je samozřejmě i ostření na oči u lidí i zvířat či možnost postupného ostření u makrofotografie (focus bracketing).

Závěrka pracuje s nejkratším časem 1/8000 s a je testována 200 000 pracovních cyklů. Novinkou je zdvojený slot pro paměťové karty typu SD ve standardu UHS-II. Velmi praktická je také možnost napájení prostřednictvím USB-C, a to i v okamžiku kdy je aparát používán.

Z hlediska ergonomie a designu zamrzí snad jen absence stavového displeje, na jeho místě na horní straně je umístěn volič expozičních režimů. Rozložení ostatních ovládacích prvků je shodné, jako u vyššího modelu Z6. Shodný je také elektronický hledáček s vysokým rozlišením 3,7 Mpx, hlavní displej zůstal výklopný, avšak jeho rozlišení kleslo na 1 040 000 bodů.

Komunikace je zajištěna pomocí Wi-Fi a Bluetooth s možností vzdáleného ovládání mobilním zařízením. Při velikosti 134 × 101 × 70 mm váží digitál 675 gramů bez objektivu. Nabízen však bude v setu s objektivem za cenu 49 490 Kč, k dispozici bude i varianta s objektivem a FTZ adaptérem za cenu 53 990 Kč.

Pancake s omezenou světelností

Společně s fotoaparátem byl představen také nový setový objektiv Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3 mm, který má skládací konstrukci a ovládací prstenec pro úpravu clony, korekce expozice nebo citlivosti. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Filtrový závit objektivu je 52 mm a samotný objektiv má délku 51 mm v zasunutém stavu. Optická konstrukce zahrnuje 11 čoček v 10 skupinách, použity jsou dva členy z ED skla a trojice asférických čoček. Minimální ostřicí vzdálenost je 35 cm, což v praxi znamená zvětšení 0,17×. Hmotnost objektivu je pouhých 195 gramů a bude dostupný za cenu 11 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovní ohnisko objektivu je možné rozšířit také novou dvojicí telekonvertorů Z TC-1,4× a Z TC-2. Oba dva jsou utěsněny proti vnikání prachu a vlhkosti a opatřeny fluorovou vrstvou účinně odpuzující prach a nečistoty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Cena telekonvertorů byla stanovena na 15 490 (TC-1,4×), respektive 16 990 Kč (TC-2×), první objektiv, který je s telekonvertory kompatibilní je model NIKKOR Z 70–200 mm f/2,8 VR S.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Příslušenství, Fotoaparáty, Nikon, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software