Nikon Z5 – lehká plnoformátová bezzrcadlovka s mírnými ústupky

21. července 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Nikon dnes představila hned několik novinek, tou nejočekávanější je nový plnoformátový fotoaparát Z5, který doplňuje dříve uvedenou dvojici bezzrcadlovek Z6 a Z7. 

Samotný digitál je jakousi kombinací APS-C a FF modelů – velikostně spíše odpovídá menšímu modelu Z 50, ovšem vybavením se blíží profesionálním modelům Z6 a Z7. Odtud také plyne jeho určení, a to zejména nadšeným fotoamatérům a poloprofesionálním fotografům. Společně s fotoaparátem byl představen také nový objektiv Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3 mm, který bude základním setovým zoomem k nové bezzrcadlovce.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon Z5 je vybaven 24 Mpx snímačem, avšak tentokrát se nejedná o BSI typ se zadním podsvícením, zůstala však zachována pětiosá stabilizace snímače s účinností až 5 EV.

Snímači sekunduje obrazový procesor EXPEED 6, který zpracovává obraz v rozsahu citlivostí od ISO 100 do 51 200. Ukládání snímků je možné jak v JPEGu, tak v RAWu, v druhém případě však chybí jeho komprimovaná verze. Sériové snímání je o chlup pomalejší, než v případě vyšších modelů, a to 4,5 sn/s.

V případě videa je pak třeba počítat s jistým omezením – maximální dostupné rozlišen je 4K UHD s ořezem 1,7×. U Full HD videa je maximální snímkovací frekvence 60 sn/s. Dostupný bohužel není ani videozáznam v 10-bitech ani ukládání v plochém profilu N-log na externí zařízení přes HDMI.

Jak je v poslední době zvykem, i u tohoto modelu najdeme nejnovější funkce v oblasti ostření. Osazen je zde hybridní autofokus s 273 body, které pokrývají 90 % záběru. K dispozici je samozřejmě i ostření na oči u lidí i zvířat či možnost postupného ostření u makrofotografie (focus bracketing).

Závěrka pracuje s nejkratším časem 1/8000 s a je testována 200 000 pracovních cyklů. Novinkou je zdvojený slot pro paměťové karty typu SD ve standardu UHS-II. Velmi praktická je také možnost napájení prostřednictvím USB-C, a to i v okamžiku kdy je aparát používán.

Z hlediska ergonomie a designu zamrzí snad jen absence stavového displeje, na jeho místě na horní straně je umístěn volič expozičních režimů. Rozložení ostatních ovládacích prvků je shodné, jako u vyššího modelu Z6. Shodný je také elektronický hledáček s vysokým rozlišením 3,7 Mpx, hlavní displej zůstal výklopný, avšak jeho rozlišení kleslo na 1 040 000 bodů.

Komunikace je zajištěna pomocí Wi-Fi a Bluetooth s možností vzdáleného ovládání mobilním zařízením. Při velikosti 134 × 101 × 70 mm váží digitál 675 gramů bez objektivu. Nabízen však bude v setu s objektivem za cenu 49 490 Kč, k dispozici bude i varianta s objektivem a FTZ adaptérem za cenu 53 990 Kč.

Pancake s omezenou světelností

Společně s fotoaparátem byl představen také nový setový objektiv Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3 mm, který má skládací konstrukci a ovládací prstenec pro úpravu clony, korekce expozice nebo citlivosti. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Filtrový závit objektivu je 52 mm a samotný objektiv má délku 51 mm v zasunutém stavu. Optická konstrukce zahrnuje 11 čoček v 10 skupinách, použity jsou dva členy z ED skla a trojice asférických čoček. Minimální ostřicí vzdálenost je 35 cm, což v praxi znamená zvětšení 0,17×. Hmotnost objektivu je pouhých 195 gramů a bude dostupný za cenu 11 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovní ohnisko objektivu je možné rozšířit také novou dvojicí telekonvertorů Z TC-1,4× a Z TC-2. Oba dva jsou utěsněny proti vnikání prachu a vlhkosti a opatřeny fluorovou vrstvou účinně odpuzující prach a nečistoty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Cena telekonvertorů byla stanovena na 15 490 (TC-1,4×), respektive 16 990 Kč (TC-2×), první objektiv, který je s telekonvertory kompatibilní je model NIKKOR Z 70–200 mm f/2,8 VR S.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Příslušenství, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Objektivy, Technika, Nikon, Bezzrcadlovky na Heureka.cz


Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
Farmaření táhne. Farming Simulator 22 prodal během týdne přes 1 milion kusů

Farmaření táhne. Farming Simulator 22 prodal během týdne přes 1 milion kusů

Na farmu hráči v listopadu vyrazili i raději než na bojiště budoucnosti.

Michal Maliarov
Farming SimulatorByznys
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware
Cetin v březnu zrychlí upload u optického připojení. Až na gigabit bude vše symetrické

Cetin v březnu zrychlí upload u optického připojení. Až na gigabit bude vše symetrické

Lukáš Václavík
Optické kabelyCETINPřipojení k internetu