Nikon Z fc – kompaktní bezzrcadlovka se veze na retrovlně

29. června 2021
TWEET SDÍLET

Nikon po dlouhém čekání představil dalšího zástupce bezzrcadlové řady Nikon Z, tentokrát se jedná o model osazený APS-C snímačem (DX), který zaujme na první pohled zejména svým designem. Ten je velmi podobný, jako u starých kinofilmových zrcadlovek FM a FE, ostatně podobnou cestou šla i zrcadlovka Nikon Df v roce 2013.

Jak se dalo očekávat, sdílí novinka celou řadu komponentů a funkcí s dříve uvedeným zástupcem DX modelů Z 50 – zejména se jedná o snímač CMOS s rozlišením 21 Mpx a obrazový procesor Expeed 6. Odlišnosti se zde však také najdou – výklopný a otočný displej, USB-C rozhraní pro nabíjení i napájení,  či možnost aktualizace firmwaru prostřednictvím připojeného mobilu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z pohledu ergonomie došlo ke značnému posunu, při práci se Z fc budete používat klasické otoční voliče, jako tomu bylo u mechanických filmových zrcadlovek. Podobný přístup k ovládání má mezi konkurencí ještě Fujifilm.

A jaké ovládací prvky to jsou? Na horní straně najdete zleva volič citlivosti spolu s nenápadným přepínačem expozičních režimů, dále je zde volič expozičních časů s přepínačem foto/video, hlavní vypínač s integrovanou spouští (zamrzí že nemá závit pro drátěnou spoušť), malý displej s ukazatelem zvolené clony a zcela vpravo je pak volič korekce expozice a videospoušť.

Na přední straně je vedle tlačítka bajonetu ještě další uživatelsky nastavitelné tlačítko a pod spouští pak najdete polozapuštěný roller. Druhý je na zadní straně pod palcem. Jelikož odkazuje bezzrcadlovka tvarem na staré fotoaparáty, není její držení příliš ergonomické – proto byl představen také doplňkový grip pro lepší úchop.

Při fotografování je možné využít sériového snímání o rychlosti 11 sn/s s přeostřením, respektive 9 sn/s v případě, že je snímáno do 14bitového RAWu. Komponovat pak fotograf může přes 3" displej s rozlišeném 1,04 Mpx anebo pomocí elektronického OLED hledáčku s rozlišením 2,36 Mpx a ekvivalentním zvětšením 0,68×.

Fotoaparát by se měl objevit na trhu koncem července, a to buďto jako samotné tělo za cenu 25 490 Kč anebo ve třech různých kitech. S objektivem Z 28 mm SE bude stát 32 490 Kč, se zoomem 16–50 mm vyjde na 29 490 Kč a v double zoom kitu s 16–50 mm + 50–250 mm pak zaplatíte 36 490 Kč.

Nikkor Z 28 mm F2,8 SE

Společně s novým fotoaparátem uvedl Nikon také širokoúhlý objektiv, který je designově s novinkou sladěný. Objektiv je určen pro plnoformátové snímače, kde nabídne ohnisko 28 mm, při nasazení na menší formát pak bude efektivní ohnisko 42 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Objektiv samotný je složen z 8 čoček v 7 skupinách, kterým sekunduje sedmilamelová clona. Ostřit zvládne od 19 cm a filtrový závit má průměr 52 mm. Je vcelku netypické uvádět nejdříve speciální edici, avšak vzhledem k uvedení Z fc je to logické. Standardní verze objektivu by se měla objevit na trhu do jednoho roku, společně s plánovaným modelem Nikkor Z 40 mm F2,0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vedle této novinky bude nově k dispozici také stříbrná varianta skládacího zoomu 16–50 mm. Nikon také oznámil vývoj objektivu Nikkor Z DX 18–140 mm F3,5–6,3 VR, který by se měl objevit na trhu do konce roku 2021.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Nikon, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz