Nikon Z 6II a Z 7II – vyšší výkon a vytoužené duální sloty na karty

15. října 2020
TWEET SDÍLET

​Nikon představil druhou generaci plnoformátových bezzrcadlovek Nikon Z 6II a Z 7II. Díky novému duálnímu procesoru nabídnou oba modely vyšší výkon při sériovém snímání i zpracování dat, aktualizace se dočkal i systém autofokusu.

Vývojáři též vyslyšeli přání uživatelů a do obou fotoaparátů přidali druhý slot na paměťové karty, data tak lze ukládat na původní CFexpress/XQD karty a nově i na ty typu SD (UHS-II). Současně společnost přichází s novým příslušenstvím v podobě vertikálního bateriového gripu.

Klepněte pro větší obrázek

Dva procesory pro rychlejší zpracování dat

Zásadní novinkou druhé generace je využití dvojice obrazových procesorů EXPEED 6, které navýšilo rychlost sériového snímání a výkon vyrovnávací paměti. Nikon Z 7II s 45,7Mpx snímačem nyní zvládne za sekundu pořídit sérii 10 snímků (oproti 9 fps u Z 7), rychlost sériového snímání u Nikonu Z 6II s 24,5Mpx snímačem se zvýšila z 12 fps na 14 fps. Buffer obou fotoaparátů pojme více než 3× více fotografií (77, resp. 124) ve formátu RAW.

Aktualizace se dočkal také systém automatického ostření, který by měl nabídnout lepší citlivost zaostřování při nízké hladině osvětlení: Z 7II dokáže ostřit do -3 EV, Z 6 II do -4,5 EV. V režimu detekce tváře/oka přibyla volba široká zóna a tento mód, plus detekce očí zvířat, je podporován i při natáčení videa. Ostatní parametry hybridního autofokusu zůstávají beze změny: Nikon Z 7II nadále pracuje se 493 a Nikon Z 6II s 273 body fáze pokrývajícími 90 % záběru.

Plynulejší video ve vysokém rozlišení

Vylepšení se dočkal i režim videa, maximální snímková frekvence 4K UHD záznamu byla navýšena na 60 fps. U modelu Z 7II bude tato funkce dostupná ihned, u Nikonu Z 6II bude přidána v rámci aktualizace firmwaru na začátku příštího roku. Soubory se ukládají do formátu MOV nebo MP4. I nadále je podporováno vysokorychlostní Full HD video při 120 fps, časosběr a záznam časových kódů. O stabilitu obrazu se stará 5osá stabilizace snímače s účinností 5 EV, aktivovat lze však též stabilizaci elektronickou.

Klepněte pro větší obrázek

Profesionálové ocení externí 10bitový N-Log a HDR (HLG) výstup a možnost aktivovat za poplatek výstup v surovém formátu ProRes RAW (12bit). Na těle fotoaparátů nechybí HDMI výstup, konektor na sluchátka a externí mikrofon, USB-C a zdířka pro dálkovou spoušť a další příslušenství. Bezdrátovou komunikaci lze realizovat přes WiFi a Bluetooth. Důležitou novinkou je přidání druhého slotu pro paměťové karty typu SD.

Velký detailní displej i hledáček

Beze změny zůstala „zobrazovací“ hardwarová výbava. Záběr je možné komponovat přes výklopný dotykový displej s 3,2" úhlopříčkou a rozlišením 2 100 000 bodů, nebo skrz osvědčený veliký (s úhlopříčkou 1,27 cm) a detailní (3 690 000 bodů) hledáček. Těla obou přístrojů jsou vyrobena z hořčíkové slitiny a utěsněná proti nepřízni počasí a mají stejnou hmotnost 705 g a rozměry 134 × 100,5 × 69,5 mm. Nikony Z 7II a Z 6II se začnou prodávat v listopadu za následující ceny:

  • Z 6II  56 990 Kč
  • Z 6II + FTZ  60 990 Kč
  • Z 6II + 24–70 mm F4  73 990 Kč
  • Z 6II + 24–200 mm  78 990 Kč
  • Z 7II  84 999 Kč
  • Z 7II + FTZ  88 990 Kč
  • Z 7II + 24–70 mm F4  101 990 Kč
Klepněte pro větší obrázek

Společně s novými fotoaparáty představil Nikon kompatibilní vertikální bateriový grip MB-N11, který navýší výdrž akumulátoru 1,9× a nabídne řadu externích ovládacích prvků pro pohodlné fotografování na výšku, včetně sekundárního USB-C portu. Grip umožňuje výměnu jednoho akumulátoru bez přerušení dodávky energie z druhé baterie. Battery Pack MB-N11 se začne prodávat v listopadu za 11 490 Kč.

Témata článku: Technika, Příslušenství, Bezzrcadlovky, Nikon

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic