Nikon ve znamení sedmiček - kompakty odolné i běžné

7. února 2014
TWEET SDÍLET
Nikon dnes představil hned sedm novinek, spadajících do kompaktní řady Coolpix. Pouze odhadovat můžeme, zda tak učinil schválně sedmého února anebo je to jen náhoda.

Nikon nezahálí a kontinuálně zásobuje trh novinkami, ostatně od představení posledních digitálů tohoto výrobce neuplynulo příliš mnoho času a máme tu hned sedm nových kousků z různých produktových skupin.

Mezi sedmi kompakty jsou dva odolné kousky, dva jednoduché modely z řady S a hned tři pokročilé přístroje, které spadají do řady P. Pojďme se tedy postupně podívat, co nám japonští inženýři naservírovali.

Coolpix P340

Již podle číselného označení se dá odhadnout, že první model P340 bude nástupcem populárního P330, který patřil mezi pokročilé kompaktní fotoaparáty se světelným objektivem.

Hlavním tahákem nového Coolpixu P340 bude velký 1/1,7" CMOS snímač s rozlišením 12 Mpx, pětinásobný optický zoom, objektiv se světelností F1,8 na širokém ohnisku, Wi-Fi konektivita a podle tiskových materiálů by to měla být také vysoká provozní rychlost.

Klepněte pro větší obrázek 

Fotoaparát si zachovává design svého předchůdce, na horní straně tak najdete tlačítko pro vypnutí/zapnutí, spoušť s okružím zooomu, dialogové kolečko a volič expozičních režimů. Kolem objektivu je otočný prstenec, který umožňuje rychlý přístup k některým nastavením fotoaparátu jako je manuální ostření, čas závěrky, nastavení citlivosti.

Klepněte pro větší obrázek 

Zadní stranu pokrývá velký 3" displej s rozlišením 921 000 bodů, pro displej byla použita technologie RGBW, která by měla lépe zobrazovat barvy a přidává vyšší kontrast.

Objektiv Nikkor má fyzický rozsah ohnisek 5,1-25,5 mm což dává při přepočtu ekvivalentní rozsah efektivních ohniskových vzdáleností 24-120 mm při variabilní světelnosti F1,8-5,6. V objektivu je použita sedmilamelová irisová clona, která by měla zajistit hezké rozostření pozadí při použití nízkého clonového čísla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je u tohoto modelu vestavěný ND filtr, záznam videosekvencí ve ful HD rozlišení nově dokonce s možností pořizovat v průběhu natáčení fotografie. Statické snímky je možné ukládat kromě JPEGu, také do surového formátu RAW.

Právě zde by se měla projevit provozní rychlost fotoaparátu, neboť podle výrobce zvládá multitasking, kdy je v okamžiku ukládání obrazových dat možno pořídit další snímek. Upřímně řečeno podobným způsobem pracují všechny fotoaparáty a troufám si tvrdit, že u předchůdce tomu nebylo jinak, rozdíl tak bude pouze ve velikosti bufferu, který pojme větší množství dat.

Doporučená cena fotoaparátu je 9 490 Kč

Coolpix P530

První z této dvojice je ultrazoomem se 42 násobným optickým přiblížením, rozsah objektivu 24 - 1000 mm je úctyhodný a díky Dynamic Fine Zoomu jej prodloužíte až na 2 000 mm. Světelnost je však u tohoto objektivu podprůměrných F3-5,9.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optická soustava je stabilizovaná a nově nabídne režim určený pro natáčení videa či fotografování z pohybujícího se stanoviště - takže při snímání například z automobilu by měli být fotky ostré.

Nově je u fotoaparátu použita funkce focus peaking, která usnadňuje manuální ostření a díky zobrazení kontrastních hran můžete kontrolovat i hloubku ostrosti. Samotný snímač typu CMOS má rozlišení 16 Mpx a velikost 1/2,3"

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro komponování je možno využít třípalcový displej s rozlišením 921 000 bodů anebo elektronický hledáček. Fotoaparát má sice plnou nabídku expozičních režimů ale primárně je konstruovaný jako automat, takže nepočítejte s příliš velkým rozsahem clonových čísel.

Doporučená cena fotoaparátu je 8 990 Kč

Coolpix P600

Druhý z dvojice Nikon Coolpix P600 sdílí většinu vnitřních částí s modelem P530 - tedy stejný snímač, obrazový procesor a nabídku expozičních režimů. Odlišné je samozřejmě provedení těla.

Klepněte pro větší obrázek 

Dva zásadní rozdíly uvidíte hned na první pohled. Jedním z nich je výklopný třípalcový displej pro pohodlnější fotografování. Druhým rozdílem je pak samozřejmě rozsah zoomu, který se zastavil v případě optického na šedesátinásobném přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ekvivalentní rozsah objektivu je tak 24 - 1440 mm při světelnosti F3,3-6,5, také zde je použita optická stabilizace pro snadnější fotografování. Praktické je zdvojené ovládání zoomu - jednou okružím kolem spouště a podruhé samostatnou zoomovací kolébkou přímo na objektivu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Třetím neviditelným rozdílem je u P600 vestavěný Wi-Fi modul pro bezdrátové připojení do sítě a samozřejmě pro možnost propojení s chytrým telefonem či tabletem.

Doporučená cena v tomto případě činí 11 690 Kč.

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Kompaktní fotoaparáty, Nikon


Známe hardwarové požadavky remasterované sbírky GTA Trilogy

Známe hardwarové požadavky remasterované sbírky GTA Trilogy

V novém, a s novými grafickými nároky.

Michal Maliarov
GTAHardware
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Mobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Mobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Battle royale je i po letech velmi populární žánr a PUBG se ho pokusí ještě více rozjet na mobilních platformách.

Martin Nahodil
Datum vydáníPUBG
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

Atmosférická umělecká hříčka očividně upoutala pozornost studia.

Michal Maliarov
CD Projekt REDByznys