Nikon Small World 2021– nejlepší mikroskopické snímky roku

22. září 2021
TWEET SDÍLET

Nikon Small World je jednou z těch soutěží, které nám umožňují zjistit, kolik krásy lze skrýt i v těch nejmenších objektech. Soutěž byla založena už v roce 1974 za účelem uznání odbornosti ve fotografii pomocí mikroskopu. Aktuálně vyhlásila své vítěze roku 2021, které vás opět naprosto uchvátí.

Do 47. ročníku soutěže bylo přihlášeno na 1 900 příspěvků od fotografů z 88 zemí světa. Porota hodnotila jejich originalitu, informační obsah, technickou zdatnost a vizuální kvalitu. První místo bylo uděleno Jasonovi Kirkovi za jeho nápaditý obraz trichomů, průduchů a cév dubového listu. K zachycení výsledku použil různé světelné techniky a nástroje.

Pomocí na míru vyrobeného mikroskopického systému kombinujícího procházející světlo s tím rozptýleným a odraženým totiž zachytil kolem 200 jednotlivých snímků listu a až poté je složil dohromady. Trichomy jsou zde znázorněny bíle, průduchy fialově, a modře můžeme vidět cévy listu transportující vodu. Teplota i odstíny barev byly editovány postprodukčně.

Druhé místo získala Esmeralda Paric za snímek mikrofluidního zařízení obsahujícího stovky tisíc síťových neuronů. Třetí místo pak obdržel Frank Reiser za svůj obrázek zadní nohy a dýchací průdušnice vši prasečí. Např. na 12. místě ale najdete i českou stopu. Celkem 20 nejlepších snímků si prohlédnete v galerii, kompletní přehled pak na stránkách soutěže. Na nich se ostatně můžete přihlásit už i do dalšího ročníku. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2022.

Témata článku: Kultura, Soutěže, Nikon


Evropští astronomové pořídili fotografie 42 planetek hlavního pásu. Většinu vidíme takto poprvé

Evropští astronomové pořídili fotografie 42 planetek hlavního pásu. Většinu vidíme takto poprvé

** Přístroj SPHERE získal podrobné snímky 42 planetek z hlavního pásu ** Na studii se podíleli i čeští vědci ** Dosud jsme znali podrobně jen tři planetky z hlavního pásu, které navštívily kosmické sondy

Petr Kubala
Astronomie
Jak dobře vybrat chytré hodinky. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

Jak dobře vybrat chytré hodinky. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

** Základní rady, které pomohou s výběrem chytrých hodinek ** Za co má smysl připlatit, za co ne. A jak ušetřit ** Jaký displej, jakou odolnost, jaký systém

Martin Chroust
Jak vybratChytré hodinky