Nikon Small World 2021– nejlepší mikroskopické snímky roku

22. září 2021
TWEET SDÍLET

Nikon Small World je jednou z těch soutěží, které nám umožňují zjistit, kolik krásy lze skrýt i v těch nejmenších objektech. Soutěž byla založena už v roce 1974 za účelem uznání odbornosti ve fotografii pomocí mikroskopu. Aktuálně vyhlásila své vítěze roku 2021, které vás opět naprosto uchvátí.

Do 47. ročníku soutěže bylo přihlášeno na 1 900 příspěvků od fotografů z 88 zemí světa. Porota hodnotila jejich originalitu, informační obsah, technickou zdatnost a vizuální kvalitu. První místo bylo uděleno Jasonovi Kirkovi za jeho nápaditý obraz trichomů, průduchů a cév dubového listu. K zachycení výsledku použil různé světelné techniky a nástroje.

Pomocí na míru vyrobeného mikroskopického systému kombinujícího procházející světlo s tím rozptýleným a odraženým totiž zachytil kolem 200 jednotlivých snímků listu a až poté je složil dohromady. Trichomy jsou zde znázorněny bíle, průduchy fialově, a modře můžeme vidět cévy listu transportující vodu. Teplota i odstíny barev byly editovány postprodukčně.

Druhé místo získala Esmeralda Paric za snímek mikrofluidního zařízení obsahujícího stovky tisíc síťových neuronů. Třetí místo pak obdržel Frank Reiser za svůj obrázek zadní nohy a dýchací průdušnice vši prasečí. Např. na 12. místě ale najdete i českou stopu. Celkem 20 nejlepších snímků si prohlédnete v galerii, kompletní přehled pak na stránkách soutěže. Na nich se ostatně můžete přihlásit už i do dalšího ročníku. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2022.

Témata článku: Kultura, Soutěže, Nikon, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz