Přibližně před rokem představil Nikon kompaktní fotoaparát S8000, který byl osazen 14 Mpx snímačem a objektivem s desetinásobným zoomem (30–300 mm), podle výrobce šlo o nejtenčí fotoaparát těchto parametrů.
O necelý půlrok později světlo světa spatřil model S8100, který má nečekaně pouhých 12 Mpx ovšem na CMOS snímači, stejný objektiv a přidává možnost natáčení full HD videa. A aby toho nebylo málo, v únoru vyrukoval Nikon s modelem S9100, který je velmi podobný dnes testovanému S8100 až na objektiv, který tentokrát zvládne osmnáctinásobné přiblížení.
Nikon se s Coolpixem S8100 snaží rozčeřit vody kapesních ultrazoomů, kde se potýká se silnou konkurencí v podobě SX řady od Canonu a především se stálicí tohoto segmentu, fotoparáty Panasonic řady TZ. Vzhledem k velikosti a vybavení je S8100 přímou konkurencí spíše pro Panasonic, protože ultrazoom od Canonu je přeci jen větší. Na druhou stranu nejlevnější digitál řady Canon SX stojí prakticky polovinu toho, co Coolpix S8100 nebo Lumix TZ10.
Základní parametry:
- snímací prvek: CMOS 1/2,3", 12,1 Mpx
- max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
- videosekvence: 1 920 × 1 080, 30 sn./s
- objektiv: 30-300 mm, F3,5–5,6
- paměťové médium: SD, SDHC, SDXC
- LCD: úhlopříčka 3", 921 000 obr. bodů
- napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
- záznamový formát: JPEG
- rozměry a hmotnost: 104 × 59,2 × 29,9 mm, 209 gramů
- oficiální cena: 6 290 Kč vč. DPH
Tělo fotoaparátu je velmi útlé a dostává označení kompaktní, nejvíce zaujme výrazně zvýšená část kolem objektivu, která dodává celému přístroji nádech dynamiky. Povrchová úprava je matná, takže nehrozí výrazné viditelné otisky prstů.
Uspořádání ovládacích prvků je tradiční - na horní straně blesk, tlačítko zapnutí/vypnutí, volič režimů a spoušť s okružím pro ovládání zoomu. Vzadu je pak samostatné tlačítko pro nahrávání videa, vstup do menu, vstup do režimu prohlížení, tlačítko pro mazání a čtyřsměrný ovladač spojený v jedno s kruhovým ovládacím prvkem.
Na horní straně vedle vypínače je stereofonní mikrofon, který je stále ještě v této kategorii výjimkou. Na pravém boku se nachází krytka HDMI konektoru, vespod dvířka ukrývající baterii, paměťovou kartu a USB rohraní. To krom dat také nabíjí fotoaparát, v balení totiž klasickou nabíječku nenajdete, je zde pouze adaptér do zásuvky s USB konektorem.
Jemný obraz především
Značnou část zadní stěny si ukousl velký třípalcový displej s velmi jemným rozlišením 921 000 obrazových bodů. Díky takřka 1 Mpx rozlišení je obraz výborný a vidíte všechny podstatné detaily i při přiblížení/zvětšení snímku.
Naopak objektiv je jistým kompromisem mezi rozsahem a světelností, rozsah desetinásobné optiky je 5,4–54 mm fyzicky, ekvivalent kinofilmu je pak 30–300 mm. Počáteční ohnisko by mohlo být širší, v interiérech a při fotografování vysokých staveb jsou ty dva milimetry občas znát. Světelnost objektivu je průměrných F3,5–5,6, v tomto ohledu se výrobce příliš nevytáhl a je to škoda.
Přímé tlačítko pro natáčení videa se stále častěji objevuje i u obyčejných kompaktů, na těle Nikonu S8100 se zabydlelo v pravém horním rohu vedle vroubkovaného prostoru pro palec pravé ruky, reakce sice není okamžitá, ovšem prodleva mezi stiskem a natáčením není nijak obtěžující.
Po stránce ergonomie nepatří Coolpix S8100 k velkým zázrakům. Souměrné a kvádru velmi podobné tělo nenabízí přílišnou variabilitu úchopu. Zmiňovaný prostor pro palec je doplněn tenkým pogumovaným proužkem na přední části těla. Vyklápění blesku je automatické, jak je v této třídě zvykem.
Pokračování 2 / 3
Funkce a vybavení
Fotoaparát je konstruován jako expoziční automat, takže žádného velkého nastavování expozičních hodnot se zde bohužel nedočkáte. Kromě plné atuomatiky najdete na voliči režimů sériové snímání, fotografování se sledováním objektu, noční portrét, portrét v protisvětle, noční krajinu, automatický scénický režim a výběr konkrétního scénického režimu. Těch je v nabídce celkem sedmnáct plus natáčení videosekvencí.
Video je možné natáčet v několika rozlišeních a především v několika rychlostech snímkování. Ta nejvyšší je 240 snímků za sekundu, při této volbě dostanete video o rozměrech 320×240 obrazových bodů, které je možné využít pro záznam velmi rychlých sekvencí, například sportu. Škoda je pouze toho, že není možné zvolit větší rozměry videa. V takto malém formátu je totiž hůře použitelné. Krátkou ukázku si můžete stáhnout zde.
Okruží čtyřsměrného voliče slouží k procházení mezi snímky anebo pro rychlejší rolování v menu. Vzhledem k absenci pokročilých režimů expozice jej jinak nevyužijete. Čtyři směry voliče jsou přiřazeny režimu makro, režimu blesku, samospoušti a kompenzaci expozice. Povedená je dílčí nabídka pod tlačítkem pro kompenzaci expozice, kromě té totiž nabídne také regulaci kontrastu a barevnosti, ke kterým tak máte velmi rychlý přístup.
Přestože je rozsah objektivu velký, je přezoomování z jednoho konce na druhý vcelku rychlé. Provozní časy pak patří k průměru. První snímek pořídíte za dobu krapet delší jak dvě sekundy, snímek bez namáčknutí je pak exponován do půl sekundy. Při namáčknuté spoušti reaguje fotoaparát okamžitě. Ukládání snímku je již delší, a to něco přes dvě sekundy. Sériové snímání je možné rychlostí 1,8 snímku za sekundu, maximálně však pořídíte šestnáct snímků, poté rychlost klesá.
Rozsah objektivu je úctyhodný, i přesto však podává poměrně dobré výsledky a pouze u jemných struktur není rozlišení obrazu optimální.
V protisvětle se chová optická soustava poměrně kultivovaně, ne vždy se však vyhnete odleskům uvnitř objektivu. S chromatickou aberací se objektiv ne vždy vypořádá se ctí.
V makro režimu zvládne aparát ostřit od vzdálenosti jednoho centimetru, v praxi je to však zrádné, neboť hrozí, že si snímaný objekt zastíníte objektivem. S ostřením nebyl v průběhu testování problém v žádném z režimů, které jsou k dispozici.
Pokračování 3 / 3
Hodnocení a demosnímky
Kresba objektivu v ploše je na počátečním ohnisku velmi dobrá, směrem ke krajům je měkčí a v úplných rozích trpí mírnou neostrostí. Rozlišení, kterého dosahuje objektiv je velmi dobré na všech ohniscích. Bez problémů na testovacím obrazci odečtete s rezervou 2 000 lph na širokém konci. Ve středu rozsahu zoomu již rozlišení klesá, ovšem je stále dobré, na nejdelším konci je pak možné rozlišit přibližně 1 750 lph. Vzhledem k rozsahu objektivu jsou to více než dobré hodnoty.
Ačkoliv je fotoaparát vybaven mechanickou stabilizací obrazu, kterou kombinuje ještě s elektronickým režimem, není při fotografování na nejdelší ohnisko zrovna jednoduché udržet aparát pevně, aby nedocházelo k pohybové neostrosti, ovšem to je riziko u všech ultrazoomů.
Rozsah citlivostí je ISO 160 až ISO 3 200, použitelný rozsah bez výraznější ztráty kvality obrazu je do ISO 800, kdy není patrný žádný rušimý šum. Použití CMOS snímače se v tomto případe opravdu vyplatilo.
Hodnocení
Nikon Coolpix S8100 je typickým představitelem kapesního ultrazoomu,který nabídne ještě použitelný desetinásobný rozsah zoomu. Přestože se v této kategorii většinou setkáváme s kompromisem u kvality objektivu, Nikon v této zkoušce obstál se ctí a patří k tomu lepšímu, co je na trhu dostupné. Svůj díl na kvalitě obrazu má jistě také použitý CMOS snímač s nižší hladinou šumu.
Příznivce videa jistě potěší možnost natáčet full HD záznam, hračičky zase zaujme možnost natáčenéní při snímkovací frekvenci až 240 snímků za sekundu.Největším nedostatkem tak zůstává slabší světelnost objektivu. S přihlédnutím k ceně, která se pohybuje pod hranicí 7 000 Kč se jedná o zdatnou konkurenci pro Panasonic řady TZ, který patřil dlouhodobě mezi nejlepší kapesní ultrazoomy na trhu.
Plusy:
- video
- kvalita objektivu
- displej
Mínusy:
- ergonomie
- absence pokročilých expozičních režimů
- rozlišené videa při vysokorychlostním natáčení
Cena:
- doporučená 6 990 Kč vč. DPH
- na internetu cca 6 290 Kč vč. DPH
Demosnímky