Kapesní rozměry, desetinásobný optický zoom se stabilizací, dvanáct milionů pixelů a full HD video. Papírově je na tom Coolpix S8100 dobře, jak se osvědčil v praxi?
Přibližně před rokem představil Nikon kompaktní fotoaparát S8000, který byl osazen 14 Mpx snímačem a objektivem s desetinásobným zoomem (30–300 mm), podle výrobce šlo o nejtenčí fotoaparát těchto parametrů.
O necelý půlrok později světlo světa spatřil model S8100, který má nečekaně pouhých 12 Mpx ovšem na CMOS snímači, stejný objektiv a přidává možnost natáčení full HD videa. A aby toho nebylo málo, v únoru vyrukoval Nikon s modelem S9100, který je velmi podobný dnes testovanému S8100 až na objektiv, který tentokrát zvládne osmnáctinásobné přiblížení.

Nikon se s Coolpixem S8100 snaží rozčeřit vody kapesních ultrazoomů, kde se potýká se silnou konkurencí v podobě SX řady od Canonu a především se stálicí tohoto segmentu, fotoparáty Panasonic řady TZ. Vzhledem k velikosti a vybavení je S8100 přímou konkurencí spíše pro Panasonic, protože ultrazoom od Canonu je přeci jen větší. Na druhou stranu nejlevnější digitál řady Canon SX stojí prakticky polovinu toho, co Coolpix S8100 nebo Lumix TZ10.
Základní parametry:
- snímací prvek: CMOS 1/2,3", 12,1 Mpx
- max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 bodů
- videosekvence: 1 920 × 1 080, 30 sn./s
- objektiv: 30-300 mm, F3,5–5,6
- paměťové médium: SD, SDHC, SDXC
- LCD: úhlopříčka 3", 921 000 obr. bodů
- napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
- záznamový formát: JPEG
- rozměry a hmotnost: 104 × 59,2 × 29,9 mm, 209 gramů
- oficiální cena: 6 290 Kč vč. DPH
Tělo fotoaparátu je velmi útlé a dostává označení kompaktní, nejvíce zaujme výrazně zvýšená část kolem objektivu, která dodává celému přístroji nádech dynamiky. Povrchová úprava je matná, takže nehrozí výrazné viditelné otisky prstů.
Uspořádání ovládacích prvků je tradiční - na horní straně blesk, tlačítko zapnutí/vypnutí, volič režimů a spoušť s okružím pro ovládání zoomu. Vzadu je pak samostatné tlačítko pro nahrávání videa, vstup do menu, vstup do režimu prohlížení, tlačítko pro mazání a čtyřsměrný ovladač spojený v jedno s kruhovým ovládacím prvkem.
Na horní straně vedle vypínače je stereofonní mikrofon, který je stále ještě v této kategorii výjimkou. Na pravém boku se nachází krytka HDMI konektoru, vespod dvířka ukrývající baterii, paměťovou kartu a USB rohraní. To krom dat také nabíjí fotoaparát, v balení totiž klasickou nabíječku nenajdete, je zde pouze adaptér do zásuvky s USB konektorem.
Jemný obraz především
Značnou část zadní stěny si ukousl velký třípalcový displej s velmi jemným rozlišením 921 000 obrazových bodů. Díky takřka 1 Mpx rozlišení je obraz výborný a vidíte všechny podstatné detaily i při přiblížení/zvětšení snímku.
Naopak objektiv je jistým kompromisem mezi rozsahem a světelností, rozsah desetinásobné optiky je 5,4–54 mm fyzicky, ekvivalent kinofilmu je pak 30–300 mm. Počáteční ohnisko by mohlo být širší, v interiérech a při fotografování vysokých staveb jsou ty dva milimetry občas znát. Světelnost objektivu je průměrných F3,5–5,6, v tomto ohledu se výrobce příliš nevytáhl a je to škoda.

Přímé tlačítko pro natáčení videa se stále častěji objevuje i u obyčejných kompaktů, na těle Nikonu S8100 se zabydlelo v pravém horním rohu vedle vroubkovaného prostoru pro palec pravé ruky, reakce sice není okamžitá, ovšem prodleva mezi stiskem a natáčením není nijak obtěžující.

Po stránce ergonomie nepatří Coolpix S8100 k velkým zázrakům. Souměrné a kvádru velmi podobné tělo nenabízí přílišnou variabilitu úchopu. Zmiňovaný prostor pro palec je doplněn tenkým pogumovaným proužkem na přední části těla. Vyklápění blesku je automatické, jak je v této třídě zvykem.