Nikon rozšiřuje řadu Z objektivů o makro a slibuje dvě kompaktní skla

5. června 2021
TWEET SDÍLET

Hned čtyři novinky představil v uplynulém týdnu Nikon, dva makroobjektivy a dva malé kompaktní objektivy s pevným ohniskem doplní nabídku skel s bajonetem Nikon Z.

Nikkor Z MC 105 mm F2,8 VR S a Nikkor Z MC 50 mm F2,8

V případě první dvojice se jedná o vůbec první firemní makroobjektivy určené pro Z systém, oba dva nabídnou zvětšení 1:1. Již z ohnisek je jasné, že oba dva objektivy nebudou určeny výhradně pro makro, ale bez problémů zastanou i funkci portrétního skla – zejména u delšího ohniska. Tak jej ostatně prezentuje i sám výrobce.

Klepněte pro větší obrázek

U stopětky jsou použity dva krokové STM motory pro rychlé ostření a stabilizace obrazu má účinnost až 4,5 EV, a to v případě použití s nestabilizovaným tělem (např. Nikon Z50). Objektiv je také prachu a vlhkosti odolný a má vnitřní ostření, takže nemění svoji délku

Uvnitř je osazena devítilamelová clona s kruhovým okraji. Samotná konstrukce pak zahrnuje 16 čoček v 11 skupinách, zadní člen je asférický a pomáhá redukovat zejména zkreslení.

Kratší objektiv s ohniskem 50 mm stabilizaci nedostal, ovšem jeho konstrukce je také utěsněná proti vlhkosti a prachu, i když v tomto případě se ostřicí skupiny vysouvá z tubusu objektivu. Pohon ostření zajišťuje jeden krokový motor, clona je zde také devítilamelová. Zajímavostí je kompatibilita s držákem Nikon ES-2 pro fotografování negativů.

Klepněte pro větší obrázek

Oba dva objektivy by měly být na pultech obchodů koncem června, doporučená cena 105 mm kusu je 1000 USD, u ohniska 50 mm si vystačíte se 650 USD.

Nikkor Z 28 mm F2.8 a Nikkor Z 40 mm F2

Tato dvojice objektivů ještě není na trhu, nicméně Nikon ji doplnil do mapy objektivů, které by se měly objevit v letošním roce. Bližší informace o dvojici skel nejsou k dispozici – zveřejněn byl pouze název a průměr filtrového závitu (52 mm).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oba dva objektivy s největší pravděpodobností budou mít plastový bajonet a nebudou odolné vůči povětrnostním vlivům, což je výsadou vyšších řad. Odtud také odhady hovoří o ceně kolem 400 dolarů.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Nikon, Zajímavosti, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz