Nikon představil novinku V2 a očekávaný teleobjektiv

25. října 2012
TWEET SDÍLET
Nový model Nikon 1 V2 je nástupcem v loňském roce uvedeného modelu V1. Vzhledem k přepracovanému tělu se však jedná spíše o zcela nový digitál.

V relativně netypickém čase, přibližně měsíc po skončení veletrhu Photokina, představil Nikon nový fotoaparát řady Nikon 1, a sice model V2. Vzhledem k nedávnému uvedení modelu J2 byl tento krok předvídatelný, čekali jsme však delší prodlevu.

Nikon 1 V2

Nový Nikon 1 V2 je logickým pokračovatelem předchozího modelu V1, oproti němuž by měla být vylepšena především provozní rychlost. Podle tiskové zprávy Nikon doufá ve větší rozšíření fotoaparátu mezi uživatele digitálních zrcadlovek, pro něž by měl být ideálním záložním modelem především pro své malé rozměry.Tomu ostatně odpovídá i přepracované ovládání.

Klepněte pro větší obrázek 
Nikon 1 V2 s objektivem 10–30 mm, F3,5–5,6, foto: Nikon

Na první pohled je výraznou změnou přepracovaná ergonomie těla, jeho pravá část je tvořena výrazným gripem pro snadnější držení a na fotografiích si také můžete všimnout samostatného voliče expozičních režimů se známými popisky P, A, S, M. Ten u první generace chyběl a volba expozičního režimu byla stejná jako u modelu J1/J2, tedy prostřednictvím funkčního tlačítka a následného výběru režimu v menu.

Výrobce si uvědomil své pochybení anebo možná vyslyšel prosby uživatelů a nastavení expozičního režimu "vytáhl" zpět na tělo fotoaparátu. Další pozitivní změnou je samostatný dialogový volič pro nastavení hodnot clony či času, ten nahradil původní "minipáčku" na zadní straně. Upřímně řečeno u tohoto malého ovladače (který bohužel zůstal u modelu J2) jsme si při prvním držení nebyl vůbec jistý, k čemu slouží.

Klepněte pro větší obrázek 
Pohled shora odhalí řadu inovací, foto: Nikon

Výrazným prvkem nového těla je vestavěný výklopný blesk. Při pohledu na zadní stranu možná znejistíte ještě více, protože ani zde nezůstal kámen na kameni. Veškeré ovládací prvky se přesunuly na levou stranu displeje a vpravo zůstal pouze otočný volič s pěti tlačítky. Vlevo od displeje je čtveřice ovladačů – režim přehrávání, menu, zobrazení na displeji a koš – rozložených podobně, jako u digitálních zrcadlovek.

Samotný displej zůstal stejný, a to s úhlopříčkou 3" a rozlišením 921 000 obrazových bodů. Hledáček má rozlišení 1,4 Mpx a jeho pokračováním směrem dopředu je právě výklopný blesk. Na horní straně hledáčku najdete konektor pro připojení externího blesku – ten však nemá standardní patici ale speciální systémový konektor.

Klepněte pro větší obrázek 
Nikon 1 V2 zezadu, foto: Nikon

Společně s fotoaparátem uvedl Nikon také nový externí blesk Speedlight SB-N7 určený právě pro použití s modelem V2. Blesk má směrné číslo 18 a výklopná hlava pracuje v rozsahu 120°, k dispozici je i širokoúhlá rozptylka. Oproti staršímu SB-N5 má novinka samostatné napájení dvěma AA akumulátory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blesk bude k dispozici v bílé i černé barvě, foto: Nikon 

Poslední novinkou, kterou je možno připojit k fotoaparátu je modul pro bezdrátovou komunikaci s mobilními telefony (smartphony) WU-1b. Ten připojíte do systémového konektoru fotoaparátu a následně můžete snímky sdílet z fotoaparátu do telefonu či tabletu.

Klepněte pro větší obrázek 
Propojení fotoaparáu s tabletem či smartphonem, foto: Nikon

Uvnitř těla je CMOS snímač s rozlišením 14,3 Mpx s úhlopříčkou 1" – Nikonem označováno jako CX. Společně s novým snímačem je použit také nový obrazový procesor Expeed 3A. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě. Cena fotoaparátu při uvedení na trh by měla být 18 590 Kč, respektive 20 990 Kč s objektivem 10-30 mm.

 

Názor redakce

S novým NIkonem 1 V2 udělal výrobce krok správným směrem především co se týká ovládání a celkové ergonomie těla. To se přiblížilo pokročilým kompaktům a malým zrcadlovkám, což je jen dobře. Mírně nás ale zaráží cena fotoaparátu, především vezmeme-li v potaz velikost snímače. Ten je menší než v případě micro 4/3 standardu, takže práce s hloubkou ostrosti nebude úplně jednoduchá – navíc systém Nikon 1 mám mnohem méně objektivů než zmiňovaný micro 4/3.

Za srovnatelné peníze tak můžete dostat fotoaparát standardizovaného systému s mnohem větším výběrem objektivů. Uvidíme jak se bude Nikonu V2 v této konkurenci dařit, třeba nás v ostrých testech překvapí.

 
Zobrazit tiskovou zprávu

Nikkor AF-S 70-200 mm F4G VR

Nikon oficiálně představil nový teleobjektiv Nikkor AF-S 70-200 mm F4G VR, levnou alternativu k Nikkoru 70-200 mm F2,8 VRII. Bude výrazně levnější a nabídne stabilizaci s účinností až pěti expozičních stupňů.

Majitelé digitálních zrcadlovek Nikon se konečně dočkali. Nový Nikkor 70-200 mm F4G VR je levnější alternativou k objektivu Nikkor 70-200 mm F2,8 VR II. Stejně jako starší bratříček pokryje i novinka plnoformátový snímač. Díky nižší konstantní světelnosti s hodnotou F4 však bude výrazně lehčí, váží pouhých 831 g.

Za horších světelných podmínek jistě pomůže nová generace stabilizace, poskytnout má účinnost až pěti expozičních stupňů. Nepřekvapí ani přítomnost ultrasonického motorku, která je v profesionální třídě standardem, zajišťující tiché a rychlé ostření.

Klepněte pro větší obrázek 
Nikkor 70-200 mm F4G VR, foto: Nikon

Objektiv se skládá z 20 členů ve 14 skupinách. Pro snížení chromatické aberace jsou tři vyrobeny z ED skla. Technologie Nano Crystal Coating zase vylepšuje chování objektivu zejména v protisvětle. Clona se skládá z devíti lamel, zajišťující hladké rozostření pozadí.

Novinka by se měla na trhu objevit koncem listopadu, předpokládaná cena pro Českou republiku je 31 490 Kč, v USA objektiv startuje na 1 400 USD. Kroužek pro upevnění na stativ bude k dispozici zvlášť za 224 USD. V porovnání s objektivem Canon 70-200 mm F4 IS USM vychází tedy cenově srovnatelně, oproti Nikkoru 70-200 mm F2,8 VR II ušetříte asi 20 000 Kč.

Zobrazit tiskovou zprávu

Témata článku: Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Objektivy, Nikon, První pohled, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola