Nikon pracuje na zrcadlovce D6 a telezoomu 120–300 mm. Současně uvádí NIKKOR Z 24 mm F1,8

5. září 2019
TWEET SDÍLET

NIKON D6 a AF-S NIKKOR 120–300 mm F2,8 FL ED SR VR

​Ke dvacátému výročí uvedení fotoaparátu Nikon D1, první vlajkové lodi digitálních zrcadlovek této značky, oznámila společnosti Nikon, že pracuje na v pořadí šesté generaci modelové řady – Nikonu D6.

Pravděpodobně tedy opět využije marketingové strategie postupného odhalování chystaného produktu, podobně jako u systému bezzrcadlovek Nikon Z. K oficiálnímu představení dojde zřejmě na konci roku 2019, nebo na začátku roku 2020.

Klepněte pro větší obrázek

Ve zveřejněné tiskové zprávě Nikon nezmiňuje ani základní parametry chystaného přístroje, na fotografických webech však již několik měsíců kolují dílčí specifikace. Podle nich by zrcadlovka měla být osazena 24Mpx plnoformátovým snímačem, a to snímačem – pro zrcadlovky neobvykle – mechanicky stabilizovaným.

Díky zakomponování stabilizace (IBIS) se rozšíří možnosti natáčení videa – hovoří se o 4K rozlišení při snímkové frekvenci 60 sn./s. O chod fotoaparátu by se měla postarat dvojice procesorů EXPEED. Vývojáři údajně zapracovali i na autofokusu a tzv. tichém režimu. Chybět by neměly ani dotykový displej (s 3 200 000 body), Wi-Fi modul a dva CFExpress sloty na paměťové karty.

Klepněte pro větší obrázek

Současně s novou profesionální zrcadlovkou oznámil Nikon vývoj teleobjektivu AF-S NIKKOR 120–300 mm F2,8 FL ED SR VR. Zoom s konstantní světelností je odpovědí na požadavky profesionálních, především sportovních, fotografů. Ze zkratek v názvu objektivu je patrné, že novinka bude stabilizovaná a utěsněná proti nepřízni počasí a součástí optické soustavy budou fluoritové a nískodisperzní prvky.

NIKKOR Z 24 mm F1,8 S

Další novinka potěší uživatele bezzrcadlovek Nikon Z6 a Nikon Z7. Nikon totiž rozšířil nabídku šesti nativních objektivů o širokoúhlou „čtyřiadvacítku“ s vysokou světelností F1,8, tedy objektiv vhodný jak pro pouliční, krajinnou či cestovatelskou fotografii, tak pro natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce objektivu NIKKOR Z 24 mm F1,8 S zahrnuje 12 čoček uspořádaných v 10 skupinách – 1 člen je vyroben ze skla s nízkým rozptylem (ED) a 4 prvky jsou asférické. Čočky jsou ošetřeny povrchovou úpravou Nano Crystal a Super Integrated. S devítilamelovou clonou je možné zaclonit až na F16. Závit na filtr má průměr 72 mm.

Rychlé, plynulé a extra tiché zaostřování, které oceníte zejména při natáčení videa, má na starosti dvojice tichých krokových motorků. Minimální zaostřovací vzdálenost odpovídá 25 cm, maximální zvětšení je tedy 0,15×. Vzhledem k mechanické stabilizaci Nikonu Z6/Z7 optické stabilizace objektivu netřeba.

Tubus objektivu je vyroben z hořčíkové slitiny a odolný proti vniknutí prachu a stříkající vodě. Jediný ovládací prstenec na těle slouží defaultně k ručnímu ostření, lze jej však přeprogramovat k ovládání clony či kompenzace expozice. Na délku NIKKOR Z 24 mm F1,8 S měří 97 mm a v průměru má max. 78 mm, váha odpovídá 450 gramům. Objektiv se začne prodávat v říjnu za 28 490 Kč.

Témata článku: Objektivy, Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Nikon, Širokoúhlé objektivy, Teleobjektivy, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz