Nikon pozastavuje objednávky na rok starý objektiv, prý „nečekal tak velký zájem“

Nikon pozastavuje objednávky na rok starý objektiv, prý „nečekal tak velký zájem“

Je to pořád ta samá písnička, Nikon oznámí zajímavý high-endový objektiv, nejprve dlouho trvá, než se vůbec dostane do prodeje, a potom jsou dlouhé měsíce problémy s dostupností. Tentokrát se to týká objektivu Nikkor Z 100–400 mm F4,5-5,6 VR S pro bezzrcadlovky.

Na tomto konkrétním případu je velmi zvláštní, že Nikon „nečekal vysoké prodeje“, přestože předchůdce pro zrcadlovky Nikon AF-S 80–400 mm F4,5-5,6G ED VR byl také extrémně populární. Jedná se totiž o relativně dostupný teleobjektiv, za 70 000 Kč se s takto dobrou světelností na ohnisko 400 mm jen tak nedostanete.

nikkor-z-100-400mm-f45-56-s-1.jpg

Je tedy ideální čas říct, že Nikon dlouhodobě nezvládá výrobu zejména drahého fotografického vybavení. V tomto konkrétním případě se bavíme o objektivu, který byl představen již více než před jedním rokem. A stejným či podobným procesem si za poslední dobu prošlo zejména několik dalších teleobjektivů.

Výmluvy na „nečekaný zájem“, pandemii, nedostatek čipů nebo lockdowny v Číně mohou sice mít reálné základy, ale potom by znamenaly, že se Nikon za poslední tři roky nepoučil a nic nezměnil. Nebo že si v Nikonu mysleli, že se hromadně vyrobené objektivy neprodají, ovšem stalo se tak za rok. Spousta firem byla postižená pandemií, ale dokázala se vzchopit. Nicméně abych byl férový i Canon stále má menší výpadky v produkci.

Nikon se však paradoxně nachází ve velmi dobré pozici. Vyprodané police obchodů znamenají i vysoké prodeje, což se podepsalo na finančních výsledcích. Ty jsou za poslední dobu překvapivě dobré včetně fotografické divize. Možná za to může i opatrnější plánování a přiškrcená výroba nebo soustředění se na dražší a výdělečnější produkty.

Via Diyphotography

Určitě si přečtěte

Články odjinud