Nikon oznamuje vývoj portrétního objektivu Nikkor Z 85 mm F1,2 S

Nikon oznamuje vývoj portrétního objektivu Nikkor Z 85 mm F1,2 S

Řadu S tvoří nejpokročilejší objektivy s nejzajímavějšími parametry. U objektivu Nikkor Z 85 mm F1,2 S výrobce sází na extrémní světelnosti F1,2 a výbornou optickou kvalitu. Tato světelnost je hraniční pro rozumné využití objektivu, neboť u Nikkoru Z 58 mm F0,95 jsou rozměry, hmotnost a cena zásadními problémy.

Nikon-85mm.jpeg

Pro připomenutí již představený Nikkor Z 50 mm F1,2 S také není žádný drobek, na délku má 150 mm a váží 1 090 gramů. Stojí přes 60 000 Kč, což je pro běžného fotografa již hodně, ale profesionál toužící po co nejlepším bokehu takovou částku zaplatí. Parametry podobného objektivu zde píši, neboť Nikon neodhalil přesné specifikace pětaosmdesátky a parametry ve srovnání s padesátkou nebudou diametrálně odlišné.

Podle oficiálních produktových fotek můžeme očekávat velký pogumovaný ostřicí prstenec, malý sekundární prstenec, nastavitelné funkční tlačítko a přepínač mezi automatickým a ručním ostřením. Dále je patrné, že objektiv bude využívat velké 82mm závitové filtry, což se může hodit například za slunného dne, kdy jen ND filtr umožní využít maximální světelnost bez přepalů.

Další informace bohužel nejsou k dispozici, ať už jde o cenu nebo o datum uvedení na trh. Objektiv byl již dříve veden v roadmapě Nikonu, ovšem bez upřesnění o hodnotě světelnosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud